Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

10 rád pred podpisom pracovnej zmluvy

10 rád ako sa nenechať ukrátiť na svojich právach pri nástupe do zamestnania
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. novembra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Pri nástupe do zamestnania si starostlivo prečítajte pracovnú zmluvu a snažte sa zabezpečiť si svoje práva už pri jej podpise. Podpis pracovnej zmluvy totiž znamená súhlas s jej podmienkami.

Na čo sa treba zamerať v novej zmluve

1. Písomná a ústna pracovná zmluva

Na začiatok chceme zdôrazniť, že aj ústna pracovná zmluva je platná, ak ste sa so zamestnávateľom dohodli na jej podstatných náležitostiach:
(i) druh práce,
(ii) miesto výkonu práce,
(iii) deň nástupu do práce a
(iv) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Neskoršie uzatvorenie písomnej pracovnej zmluvy sa považuje len za potvrdenie ústnej pracovnej zmluvy alebo jej zmenu, ak došlo k zmene podmienok dohodnutých v ústnej pracovnej zmluve. V písomnom vyhotovení pracovnej zmluvy, ktorá je podpísaná neskôr než prvý deň vzniku pracovného pomeru, však už nemôže byť dohodnutá skúšobná doba.

2. Druh práce

V pracovnej zmluve nepostačuje uviesť iba pracovnú pozíciu, na ktorú nastupujete, ale mali by v nej byť uvedené aj charakteristické činnosti pre danú pozíciu. Určíte si tak hranice činností, ktoré vám zamestnávateľ môže v rámci vášho výkonu práce prideliť. Ak by ich prekročil, máte právo ich odmietnuť vykonať.

3. Miesto výkonu práce

Pozornosť venujte aj tomu, akým spôsobom  je vymedzené miesto výkonu práce. Zvyčajne sa uvádza konkrétne miesto – obec, časť obce. Iba v odôvodnených prípadoch, v ktorých to umožňuje povaha práce, môže byť miesto výkonu práce dohodnuté aj širšie ako okres alebo kraj (napr. práca obchodného zástupcu).
Zamestnávateľ vás počas trvania pracovného pomeru nemôže preradiť na iné miesto výkonu práce, ako je dohodnuté v pracovnej zmluve. Ak by vás zamestnávateľ chcel vyslať mimo obvod vášho pravidelného pracoviska, ktoré býva spravidla zhodné s miestom výkonu práce, alebo vášho bydliska, išlo by o pracovnú cestu, k čomu by zamestnávateľ potreboval váš súhlas. V prípade pracovnej cesty by vám bol taktiež povinný uhradiť cestovné náhrady.

4. Nástup do práce

Pracovný pomer vzniká dňom, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce, pričom to môže byť aj víkend alebo sviatok, hoci do práce v skutočnosti nastúpite až najbližší pracovný deň (neplatí to však na prácu vykonávanú napr. v nepretržitej prevádzke, v zdravotníctve, živočíšnej výrobe).

Ak ste sa však zo zamestnávateľom dohodli, že namiesto 1. septembra, ktorý je sviatkom nastúpite až 2. septembra, pričom váš predchádzajúci pracovný pomer skončil 31. augusta, na jeden deň ste sa stali dobrovoľne nezamestnaným, a tak si na jeden deň musíte uhradiť zdravotné poistenie z vlastného vrecka.

5. Trvanie pracovného pomeru

Pracovný pomer môže byť dohodnutý na dobu určitú alebo neurčitú. Ak nie je v pracovnej zmluve výslovne uvedené, na akú dobu je zmluva uzatvorená, platí že pracovný pomer je uzatvorený na dobu neurčitú. Pracovný pomer na dobu určitú môže byť dohodnutý maximálne na dva roky a počas dvoch rokov môže byť predĺžený alebo opätovne dohodnutý iba dvakrát.
Výška mzdy a jej splatnosť
Pracovný čas a jeho rozvrhnutie
Práca nadčas zadarmo 
Skúšobná doba
Konkurenčná doložka

6. Výška mzdy a jej splatnosť

Ak nie sú mzdové podmienky uvedené v kolektívnej zmluve, musia byť vždy dohodnuté v pracovnej zmluve. Pristúpiť na nižšiu mzdy s tým, že zvyšok vám zamestnávateľ vyplatí „bokom“, sa vám v dlhodobom meradle neoplatí, keďže od priemernej mzdy závisí výška náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku, prácu vo sviatok, nadčasy, odstupné atď. V prípade, že v pracovnej zmluve nie je stanovená splatnosť mzdy, mzda je splatná až v posledný deň nasledujúceho mesiaca.

7. Pracovný čas a jeho rozvrhnutie

Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne, prípadne menej ak máte prácu vykonávať v zmenovej prevádzke. Pred podpisom pracovnej zmluvy sa informujte, akým spôsobom je rozvrhnutý  pracovný čas, t.j. či je rozvrhnutý rovnomerne alebo nerovnomerne, či je možné dohodnúť si pružný pracovný čas, atď.

8. Práca nadčas zadarmo

Ak sa so zamestnávateľom dohodnete, že vo vašej mzde je zahrnutá aj odmena za prácu nadčas, nemáte právo na náhradu mzdy za prácu nadčas alebo náhradné voľno. Takáto dohoda je však prípustná len v prípade, že ste vedúcim zamestnancom alebo vykonávate náročné duševné alebo tvorivé práce, pričom počet nadčasov, ktoré sú takto zahrnuté do vašej mzdy, nesmie presiahnuť 150 hodín ročne.

9. Skúšobná doba

Skúšobnú dobu môže s vami zamestnávateľ dohodnúť najneskôr dňom nástupu do práce, pričom dohoda musí byť písomná. Maximálna dĺžka skúšobnej doby môže byť dohodnutá najviac na 3 mesiace. Ak však nastupujete na pozíciu vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti (člena) štatutárneho orgánu alebo vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca,  môže byť vaša skúšobná doba najviac 6 mesiacov. Ak by si s vami zamestnávateľ nedohodol skúšobnú dobu písomne, nemôže s vami ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe bez udania dôvodu.

10. Konkurenčná doložka

Konkurenčnou doložkou sa zamestnávateľovi zaviažete, že po dobu maximálne 1 roku po skončení pracovného pomeru nebudete vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá by mala konkurenčný charakter k práci, ktorú vykonávate pre zamestnávateľa. Počas tejto doby vám je zamestnávateľ povinný platiť najmenej 50 % vášho priemerného mesačného zárobku.
Konkurenčná doložka musí byť dohodnutá v pracovnej zmluve a v prípade jej uzavretia si dajte pozor na výšku peňažnej náhrady za jej porušenie. Tá nesmie presiahnuť celkový výšku náhrady poskytnutej zamestnávateľom.

Autori: Marie Janšová, Danica Valentová (Glatzová & Co., s.r.o.)

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

05oct8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X