Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 vecí, ktoré by ste nikdy nemali hovoriť svojmu dieťaťu

Deti, hra, beh
ilustračné: thinkstockphotos.com
1. marca 2017 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Rodičovstvo je jednou z najťažších, nikdy sa nekončiacich prác. Dokonalosť sa vo výchove nedá dosiahnuť, dá sa k nej však aspoň priblížiť. Prvým krokom, ako sa vyhnúť zraneným citom a škodlivým stereotypom, je nehovoriť tieto veci:

„Tak sa to nerobí, ukážem ti to.“

Deti potrebujú zlyhať, aby sa mohli naučiť niečo nové. Zapájaním sa a robením vecí za ne, v nich vzbudíte pocit, že nie sú dostatočne dobré na to, aby to dokázali samé.

„Správaš sa hlúpo.“

Deti sú nepredvídateľné a často sa správajú podľa rodičov nečakane. Zvyčajne na to majú aj dôvod, nechajte ich preto správať sa po svojom. Nevnucujte im to, ako sa majú cítiť. Snažte sa však zistiť, prečo to robia.

„Si taký/á plachý/á.“

Deti všeobecne majú plaché povahy. Môže to však byť len dočasný emocionálny stav, preto sa vyhnite označovaniu typu osobnosti.

Dieťa, chlapec
ilustračné: thinkstockphotos.com

„Nie je dôvod nad tým plakať.“

Rozprávanie o tom, aby dieťa prestalo plakať, pretože na to nemá dôvod, ho môže uviezť do rozpakov. Hoci môže ísť o triviálny dôvod, v danej chvíli je to niečo, čo je preň najdôležitejšie na svete. Potrebuje len trochu empatie a pomoc pri upokojení sa.

„Veľkí chlapci neplačú.“

Nemusíte rodové stereotypy predostierať už malým deťom. Pre chlapcov to často znamená, že sa od nich očakáva, aby boli tvrdí a potláčali svoje emócie.

„Pozri, aká si krásna.“

Máte pocit, že svet už od malých dievčatiek očakáva, že budú krásne? Nevysielajte im signál, že ich výzor je dôležitejší ako ich mozog.

Dievcatko_pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

„Nie je to pekné. Nevyzerá to na tebe dobre.“

To isté platí aj pri komentovaní ich oblečenia. Nedávajte svojmu dieťaťu najavo, že treba vyzerať určitým spôsobom, ktorý je štandardne považovaný za krásny.

„Si si istý/á, že to chceš zjesť?“

Vyhnite sa pred deťmi rečiam o tom, ako sa obávate o svoju postavu a musíte sa zdravovať zdravšie. Mohli od vás tieto obavy prebrať a trápiť sa už v skorom veku o to, ak vyzerajú.  Vhodnejšie je ich naučiť sa stravovať zdravo od útleho veku.

„Si taký/á chytrý/á.“

Zvyčajne to človek robí automaticky, keď chce svoje dieťa za niečo pochváliť, ale môže to mať nedobrý vplyv na jeho motiváciu. Hovorením takýchto vecí môžete v skutočnosti dosiahnuť to, že sa prestane snažiť sa učiť.

Dieťa, knihy, inteligencia
ilustračné: thinkstockphotos.com

„Som z teba taká/ý sklamaná/ý.“

Nie je potrebné hrať sa na exekútora, keď dieťa vie, že hnevalo. Pokiaľ vie, že urobilo zle, nemäťte ho ešte aj hanbou. Snažte sa pochopiť, čo ho viedlo k tomu, ako konalo tak ako konalo a dajte mu najavo, že sa to nemôže opakovať.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

deti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X