Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Päť vecí, ktoré robia rodičia úspešných detí inak

Auto pre deti
29. januára 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.inc.com Tlačiť

Cieľom každého rodiča je zažiť úspech svojho dieťaťa. Ich úloha na tejto ceste je pritom nesmierne dôležitá, pretože deti sa mnohé naučia práve od svojich rodičov. Sú pre nich prvými vzormi aj mentormi. Základy, ktoré im rodičia odovzdajú pri výchove, následne využívajú po celý svoj život. Čo však robia niektorí rodičia inak, ako väčšina populácie?

  1. Nechajú svoje deti, aby robili chyby

Možno to znie príliš tvrdo, ale najlepšie je učiť sa na chybách. A aj napriek tomu, že staré známe porekadlo hovorí o tom, že ideálne je učiť sa na pochybeniach iných, najviac sa v živote naučíme na vlastných chybách. V prvom rade to dieťaťu ukáže, ako prežiť situáciu, v ktorej pochybí a následne ho naučí, ako sa s ňou vyrovnať a poučiť sa z nej. Nemenej dôležitým faktorom je možno pochopiť, že chyby sú nevyhnutnou súčasťou ich života a nie sú ich nepriatelia. Keď sú deti skúšané, zároveň ich to učí tvrdej práci a vytrvalosti. Na základe toho si potom vytvoria správne hodnoty, ktoré ich budú sprevádzať tak osobným, ako aj profesionálnym životom.

  1. Vzťah s dieťaťom má u nich prioritu pred dlhými pracovnými hodinami

Ak ste presvedčení o tom, že u detí je potrebné pestovať tvrdú pracovnú disciplínu, tak minimálne pravidelná práca nadčas nie je tým najlepším spôsobom, ako ich to naučiť. Jeden z holandských výskumov v tejto súvislosti potvrdil, že čas, ktorí strávili otcovia so svojimi tínedžermi, skôr prispel k osvojeniu tohto dôležitého návyku u ich detí. Podstatou celého procesu je fakt, že otec sa nachádza v blízkosti dieťaťa. Výskum v neposlednom rade naznačil, že otcovia, ktorí trávia viac času so svojimi potomkami v tínedžerskom veku a menej v kancelárii, lepšie pochopili hodnotu tvrdej práce.

šťastná rodina, úsmev
ilustračné: thinkstockphotos.com
  1. Dávajú deťom jednoduché a bežne používané mená

Iný výskum vedený na Wisconsinskej univerzite zase potvrdil, že ľudia s bežne používanými menami majú vyššiu šancu, že ich prijmu na pracovnom pohovore. Výsledky tak ukázali, že mená ako Katarína alebo Peter patria medzi obľúbenejšie a sú vnímané pozitívnejšie. Toto zaujímavé zistenie tak naznačuje, že mená ľudí by mali byť vymazané z prijímacích formulárov.

  1. Povzbudzujú deti k cestovaniu

Ľudia, ktorí pravidelne cestujú napríklad v dôsledku obchodných aktivít, sa v mnohom líšia od tých, ktorí necestujú. Je to tak najmä preto, že pritom spoznávajú nové miesta, kultúry, klímy, ľudí, osobnosti či nové chute. Musia sa viac prispôsobovať a častejšie tak opúšťajú svoju komfortnú zónu, čo ich posúva smerom vpred. To isté platí aj pre deti.

Cestovanie, letisko, lietadlo
thinkstockphotos.com
  1. Neučia deti, že keď vyrastú, môžu robiť všetko, čo si predstavujú

Títo ľudia samozrejme povzbudzujú a motivujú svojich potomkov, aby v budúcnosti mohli vykonávať povolanie, po akom túžia. Väčšina detí však nechce robiť prácu, o ktorú bude záujem o 20 rokov. Chcú byť hudobníci, atléti či iní profesionálni športovci. Pravdou však ostáva, že len malé percento z nich aj naozaj skončí v takomto vysnívanom povolaní. Trik je preto v tom, že rodičia by mali sledovať súčasné aj prognózované trendy v zamestnávaní a na trhu a deti potom viesť k týmto povolaniam.

V súčasnosti sa napríklad veľa hovorí o tom, že hudbou budúcnosti sú rôzne povolania v oblasti zdravotníctva, technológií či sociálnej sfére. Príprava detí na tieto práce však zahŕňa aj rôzne poznatky z oblasti vedy, matematiky a iných vedných discplín. Prvotná zodpovednosť tak leží na pleciach rodičov. Tí by mali byť schopní rozpoznať, na čo má dieťa talent, sledovať, čo ho zaujíma a podľa toho ho začať smerovať k povolaniu, v ktorom by mohlo uspieť a ktoré by ho aj napĺňalo.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

detipovolaniapráva a kariérarodičiaskillsúspechvýchova

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X