Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

3 prípady, kedy sa pomoc nevypláca

Pomoc
Thinkstock
15. februára 2021 Zdroj www.medium.com Tlačiť

Aj vy patríte medzi tých, ktorým rodičia vštepovali pomoc druhým? Život nás však často naučí, že nemali pravdu.

Cammi Pham, špecialistka na digitálny marketing z Kanady, dostala od svoje matky celkom iné ponaučenie, ako väčšina z nás – nepomáhať ľuďom a nedávať im rady, kým si o to sami nepožiadajú.

Vtedy si myslela, že matka je svojim zmýšľaním chladný človek, ale s odstupom času si uvedomila, že sa nemýlila a že je v skutočnosti jedným z najmilších ľudí v jej živote. „Spoločnosť automaticky súcití s ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc. Určite ste mnohokrát počuli, že by ste mali pomáhať tým, ktorí to potrebujú. To je samozrejme správne. Avšak existujú vždy dve strany mince a je dôležité nezavierať oči i pred tou obrátenou stranou,“ píše Cammi Pham pre web Medium.

Veľké gestá, ktorými pomáhate ostatným, totiž nemusia byť vždy tie najlepšie. Tu sú tri príklady.

Prestaňte pomáhať ľuďom, ktorí si to nezaslúžia

Ak máte tendenciu automaticky pomáhať všetkým, mali by ste sa to odnaučiť. Cammi Pham napríklad v poslednej dobe pozvalo dosť ľudí na kávu len preto, aby mohli vykradnúť jej vedomosti. Nepochopili, že musí živiť rodinu, platiť účty a dokončiť termíny vo svojej práci. A že keď im obetuje svoj čas, musí to vykompenzovať nejak inak, napríklad tým, že pracuje až do dvoch hodín do rána.

Zariekla sa, že pokiaľ si títo ľudia neuvedomia, že jej čas je hodnota, nebude im pomáhať. To isté radí i vám. Ľuďom od toho času vopred oznamuje svoju hodinovú sadzbu. Niekedy to samozrejme môže byť nepríjemné, ale jej život to robí jednoduchším. Naviac ju klienti berú vážne. A ak si niekto nemôže dovoliť jej rady, pristupuje k barteru.

Pravidlo číslo 1: Nikdy nedávajte nič zadarmo

Pravidlo číslo 2: Nikdy nezabúdajte na pravidlo číslo 1

Ak vás nabudúce niekto poprosí, aby ste prednášali na konferencii zadarmo, povedzte hneď„nie“ alebo sa dohovorte na inej odmene. Keď si vás nemôžu dovoliť, požiadajte ich o priestor k propagácii vašej spoločnosti, doporučuje Cammi Pham.

Nemáte čas pomôcť všetkým? V tom prípade pomôžte len tým najdôležitejším, ktorí to potrebujú najviac. Pamätajte ale, že prvý človek, ktorý si zaslúži vašu pomoc, ste vy sami. Pokiaľ vás pomáhanie ostatným nerobí šťastných, potom jednoducho nerobte. Je to jednoduché. Niekedy skrátka musíte byť sebeckí a uprednostniť sami seba.

Prestaňte pomáhať tým, ktorí dostatočne neocenia vašu prácu

Môže sa totiž stať, že sa to obráti proti vám. Rovnako ako sa to stalo Pham. Jej bývalému klientovi sa v práci nedarilo. Phamin tím strávil niekoľko dní analýzou dát a trendov, aby zistil, kde je problém. Nič si vtedy neúčtovala. Šlo jej len o to, aby mal klient úspech.

Jej tím zistil, že v obchodnom modeli a stratégii klienta sú zásadné problémy. Keď mu to povedali, rozviazal s nimi spoluprácu. Poukázali totiž na niečo, čo sa mu nepáčilo. Z toho vyplýva, že najjednoduchší spôsob, ako si urobiť z priateľa nepriateľa je poskytnúť mu radu, ktorú nechce počuť.

Prestaňte pomáhať, keď tomu nemôžete venovať 100 percent

Tento prípad je snáď úplne najhorší – keď niekomu ponúknete pomoc a nakoniec sa tomu nemôžete venovať, hovorí Cammi Pham. „Pomáhať ľuďom, keď nemáte dostatok skúseností alebo času, môže narobiť viac škody než úžitku. Je to ako byť slepý a učiť niekoho maľovať. Upierate tak ľuďom možnosť nájsť si niekoho iného, kto by tú prácu zvládol lepšie. Priveľa vašej ochoty môže ostatným ublížiť a naviac tak ľahko môžete prísť o priateľstvo.“

Všetci by sme mali usilovať o rovnováhu. Preto vždy, keď budete chcieť  niekomu pomôcť, tak si to predtým dvakrát premyslite.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťmanažéripráca a kariéraskillsúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

21apr9:00Podnikanie v Rakúsku - otázky a odpovede9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

22apr8:30Ako viesť tím online8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

22apr8:30Ako viesť tím online8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X