Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

3 tipy, kde nájdete pôžičky od súkromných osôb

pôžičky od súkromníkov
30. júna 2017 Tlačiť

Žijeme v dobe, v ktorej má takmer každý z nás na krku nejakú pôžičku či úver. Či sa nám to páči, alebo nie, žijeme na dlh. Mnohí z nás bývajú v byte alebo v dome, ktorý si kúpili z peňazí od banky, ďalší splácajú drahé domáce spotrebiče a iní majú auto na leasing. Ak si však chcete požičať peniaze, môžete tak urobiť aj iným spôsobom – medzi ľuďmi rastie popularita pôžičiek od súkromníkov. Počujete o tom prvý raz? Máme pre vás 3 tipy, kde takéto pôžičky nájdete.

Čo sú pôžičky od súkromných osôb?

Individuálne aj kolektívne pôžičky od súkromných osôb menia svet financií na ľudskejší a transparentnejší. V porovnaní s bankami kolektívne pôžičky umožňujú rozdeliť zisk medzi ľudí, ktorí tento zisk svojimi peniazmi umožnili. Banky totiž získavajú peniaze od ľudí a tie draho požičiavajú, z čoho majú zisk ony, nie ľudia. Vynechaním banky je tak možné požičať si peniaze oveľa výhodnejšie. 

Čo sa týka pôžičiek od súkromníkov, môžete sa s nimi stretnúť v rôznych inzerátoch na webe či v tlači. Nájdu sa však aj sprostredkovatelia a práve oni umožňujú spomínanú kolektívnu formu požičania. Výhodou takýchto pôžičiek je, že sa zvyčajne poskytujú bez overenia príjmov a bez registrov. Zabezpečením pôžičky sú buď zmenky, alebo môžete ručiť nehnuteľnosťou. Sumy, ktoré si môžete požičať, sú rôzne a závisia od druhu ručenia. Podmienky môžu byť rôzne, pretože ide o pôžičky od súkromníkov.

Žltý melón

Ide o sprostredkovateľa kolektívnych pôžičiek od súkromníkov. Pomocou finančných inovácií a vynechaním medzičlánkov, ktoré sú v konečnom dôsledku zbytočné, môžu ľudia získať výhodnejšie pôžičky. Okrem toho poskytuje možnosti výhodnejšie zhodnocovať svoje peniaze.

Portál Žltý melón funguje od roku 2012 a stoja za ním ľudia skúsení v riadení finančných produktov, v oblasti poskytovania finančných produktov, IT bezpečnosti, marketingu, a samozrejme, v oblasti poskytovania pôžičiek.

Prostredníctvom portálu si môžete peniaze nielen požičať, ale ich aj investovať. Vaše investície pritom nemusia byť vôbec vysoké, začínať môžete na 25 eurách. Na portále si peniaze požičiavate priamo od ľudí a množstvo ponúk vám zabezpečí najvýhodnejšie podmienky pre vašu pôžičku.

Tu sú niektoré zaujímavé informácie o požičiavaní cez Žltý melón:

  • portál garantuje, že sa podmienky pôžičky nikdy nebudú meniť a po jej poskytnutí neplatia zákazníci žiadne poplatky
  • všetko vybavíte online, nemusíte nikam chodiť
  • ide o jedinú P2P (peer to peer) platformu, ktorá pôsobí v Českej aj v Slovenskej republike a umožňuje zapojenie investorov z celej EÚ.

Žltý melón sa od iných P2P platforiem a bánk odlišuje tým, že výšku úrokov vie ovplyvniť samotný záujemca o pôžičku. Pôžička od súkromníka môže byť v porovnaní s tou z banky výhodnejšia.

pôžičky žltý melón
Takto vyzerá úvodná stránka webu Žltý melón

Finzo

Druhou možnosťou, kde je možné získať pôžičku od súkromného investora, je portál Finzo. Ide o obdobu Žltého melóna, ale s niekoľkými významnými zmenami. Podanie žiadosti o pôžičku zahŕňa výber sumy aj dĺžky trvania úveru, pričom portál vám automaticky ponúkne najvýhodnejšie možnosti.

Pokiaľ s predloženými ponukami nebudete súhlasiť, môžete vytvoriť vlastný dopyt po pôžičke a nastaviť ho na 7 dní ako čakajúci dopyt. Ak sa v tomto období objaví vhodná ponuka investora spĺňajúca parametre, portál ju automaticky akceptuje, uzavrie za vás zmluvu a sumu vám automaticky prevedie na účet.

Pri pôžičkách je dôležité vaše skóre, ktoré závisí od bonity, dôveryhodnosti a úverovej histórie. Na získanie úveru je potrebné mať hodnotenie aspoň 601. Splácanie pôžičky zabezpečuje Finzo – portál prevezme peniaze z virtuálneho účtu a automaticky ich odošle na účet investora.

Tu je niekoľko odporúčaní, ako si cez Finzo požičiavať za čo najlepších podmienok:

  • neodsúhlasujte hneď úplne prvú ponuku portálu a dajte žiadosť na jej pozdržanie – investori to budú vidieť a možno znížia úrok
  • skúste si požičať najprv menšiu sumu, máte tak vyššiu šancu na lepšie podmienky, vrátane úroku
  • snažte sa zlepšiť svoje skóre poskytnutím všetkých možných informácií o sebe, ktoré môžu zvýšiť vašu bonitu

Namiesto plytvania času čakaním na rôzne ponuky a hľadaním je portál Finzo výnimočný aj tým, že je možné si požičať okamžite. Samozrejme, len pokiaľ akceptujete prvú ponuku pôžičky.

pôžičky finzo
Portál Finzo je najrýchlejšia cesta k súkromnej pôžičke

123 Pôžičky

Ak hľadáte spôsob, akým si požičať peniaze od súkromných osôb, riešenie môžete nájsť aj na stránke 123Pôžičky.sk. Na tejto stránke nájdete konkrétne ponuky od rôznych ľudí, ktorí sú ochotní peniaze vám požičať. Je teda len na vás, ktorá ponuka vám bude vyhovovať najviac a ktorú si vyberiete.

Stačí, ak si vyberiete, koľko peňazí potrebujete požičať, a aký typ pôžičky by to mal byť. Na stránke sa vám potom zobrazia najvhodnejšie ponuky pre vás. Na rozdiel od predošlých prípadov ale treba pripomenúť, že sa jedná o individuálne súkromné pôžičky.

Nemáte teda nikde istotu, či je poskytovateľ seriózny, akú má históriu a aké budú presné podmienky úveru. To sa dozviete až po oslovení, ktoré je síce jednoduché a je možné ho uskutočniť aj online, ale musí tam byť iniciatíva najmä z vašej strany. Výhodou je, že je možné každého poskytovateľa okomentovať a tak sa dá aspoň čiastočne vyhnúť najviac problémovým pôžičkám.

Okrem toho sa môžu na portály (nielen na tomto, ale všeobecne aj na iných podobných), vyskytovať aj podvodné ponuky. Tie spoznáte podľa týchto znakov:

  • dávajte si pozor na zjavne nesprávnu formuláciu viet, čo je znakom, že ide o zahraničného podvodníka, ktorý si nechal inzerát automaticky preložiť
  • akékoľvek poplatky vopred, poistenia vopred, vklady na zahraničné účty vopred – to všetko nech vás vystríha, aby ste dali od ponuky na pôžičku ruky preč
  • nutnosť poslať občiansky preukaz alebo osobné údaje by mala tiež vystríhať pred možným podvodom
  • podozrivo výhodné ponuky úroku sú ďalším znamením, že sa môže jednať o podvodníka

Základom je držať sa jednoduchého hesla: neposielať vopred žiadne poplatky a dávať si pozor na príliš podozrivo výhodné ponuky.

pôžička od súkromnej osoby
Od súkromnej osoby môže prísť aj riziková pôžička, pozor na topixabay.com

Portálov je viac, len pozor na ich serióznosť

Portálov, ktoré fungujú ako porovnávače a vyhľadávače pôžičiek od súkromných osôb, je viac. Spomínané portály Finzo a Žltý melón sú ale jediné, ktoré pôžičky aj priamo sprostredkujú, nielen ich vyhľadávajú a porovnávajú. K často používaným stránkam podobného typu patria weby najdipozicku.sk, overenepozicky.sk či pozicka-pre-nezamestnanych.sk.

Odporúčame vám však v každom prípade si poskytovateľov poriadne preveriť a požičiavať si len od tých, ktorí majú dobré referencie. Najlepšou cestou sú vyššie uvedené portály, kde máte istotu transparentných podmienok. Ak sa rozhodnete pre individuálne požičanie si, musíte dávať najväčší pozor na zmluvu o pôžičke, ktorú uzavriete – mohla by skrývať nevýhodné podmienky či nevýhodné ručenie.

Pri výbere poskytovateľa pôžičky postupujte opatrne a zistite si čo najviac informácií poskytovateľovi. Vyhnete sa tak komplikáciám.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

3pôžička

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

17jún8:30FIDIC: Contract Conditions, Technical Specifications and Claim Management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

17jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

17jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X