Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

6 spôsobov ako úspešne naštartovať kariéru aj keď nenávidíte svoju prácu

úspech, kariéra, graf,
ThinkstockPhotos
6. júna 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.inc.com Tlačiť

Mnohí motivátori často hovoria ľuďom, že keď chcú byť šťastní, mali by robiť to, čo ich baví a napĺňa. Je to pravda, má to však aj jeden malý háčik. Vždy totiž pritom musíte vykonávať aj činnosti, ktoré nemáte radi a často platí aj fakt, že týchto aktivít je v živote oveľa viac ako tých, ktoré máte radi.

Zároveň platí, že len veľmi malé percento ľudí už v mladosti vie, aké povolanie ich bude napĺňať a čo je ich poslaním. Väčšina z nich na to prichádza až s pribúdajúcimi rokmi a skúsenosťami. Medzi takéto skúsenosti možno zaradiť aj rôzne zamestnania, ktorými musia prejsť a pri ktorých zistia, že to nie je tá správna cesta. Každá životná lekcia je však cenná a určitým spôsobom vás niekam posúva. Ak sa momentálne nachádzate v práci, ktorú nemáte radi, aj z tejto skúsenosti dokážete mnohé vyťažiť. Krátku inšpiráciu, ako to možno dosiahnuť, nájdete aj v nasledujúcom texte.

Priatelia, zábava, prípitok
ilustračné: thinkstockphotos.com
  1. Vytvárajte si nové priateľstvá

Čas, ktorý strávite v práci, je významnou súčasťou vášho života. Ak sa budete izolovať od kolegov, dojem z vášho profesionálneho účinkovania v tomto divadle bude všeobecne veľmi slabý. Bez ohľadu na to, aké sú vaše pracovné plány do budúcnosti a či zahŕňajú aj pôsobenie v súčasnej organizácii, je dôležité budovať si vzťahy s inými ľuďmi. Len krátka debata o víkendových plánoch môže rozjasniť celý váš deň a pomôcť vám preniesť sa cez prácu, ktorú nemáte radi.

  1. Bez vášne to nejde

Môže byť ťažké prejaviť nadšenie pre prácu, ktorá vám nič nehovorí. Napokon sa však vždy dá nájsť niečo, čo sa vám na nej zapáči a budete to mať radi. V rámci udržateľnosti aktuálneho stavu je to pre vás kľúčové, inak sa práca pre vás môže stať skutočným väzením a začnete mentálne upadať. Aby ste tomu predišli, skúste sústrediť vašu pozornosť na oblasti, v ktorých vynikáte a zlepšujte zručnosti v týchto sektoroch. Táto stratégia podporí váš výkon a bude vás motivovať k ďalším výkonom.

Cestovanie, žena, hory
thinkstockphotos.com
  1. Život mimo práce

Táto oblasť je životne dôležitá pre celkové prežitie. Či už máte prácu, ktorá vás napĺňa, alebo v práci len tak prežívate, niekde potrebujete „dobíjať baterky“. Váš život mimo práce je práve tým priestorom, kde môžete načerpať nové sily a energiu do ďalších bojov. Každý z nás má rád niečo iné. Niekto obľubuje prechádzky na čerstvom vzduchu, iného dobíja čas strávený s priateľmi, maľovanie, cestovanie, šport či iné aktivity. Nájdite si svoju vlastnú cestu ako tráviť voľný čas a doprajte si priestor na nové myšlienky. Možno práve počas niektorej z vašich prechádzok prídete na to, že je čas na zmenu povolania.

  1. Malé ciele na ceste za veľkým víťazstvom

Táto možnosť je ešte o niečo významnejšia v čase, keď stále rozmýšľate o tom ako žiť svoj sen. Život je potrebné prežívať naplno každý deň. To však neznamená, že nemôžete snívať a mať plány do budúcnosti. Práve naopak. Tieto ciele vás však nesmú pohltiť svojou pomyselnou nedosiahnuteľnosťou. Predchádzať tomu môžete napríklad aj tak, že každý deň si stanovíte menšie ciele a pravidelne budete oslavovať ich dosiahnutie. Táto stratégia vám umožní ostať motivovanými a pozitívne naladenými po dlhý čas. V tomto bode je ešte dôležité spomenúť, že nie je dobré sa porovnávať s inými ľuďmi, pretože vás to môže ľahko demotivovať.

Lezenie, úspech, cieľ
ilustračné: thinkstockphotos.com
  1. Pre a proti

Všetko má svoje „pre a proti“. Ak sa aktuálne nachádzate v práci, ktorú nemáte radi, vyhodnoťte si jej pozitíva a negatíva. Cítite sa prepracovaní, nedocenení, nešťastní a vystresovaní? Ak je to tak, skúste hľadať pozitíva, ktoré dokážu poraziť tieto pocity. V prípade, že sa vám to ani po úpornom premýšľaní nepodarí, možno prichádza čas pouvažovať o zmene pracovnej pozície či organizácie, pre ktorú pracujete, prípadne aj povolania. Doprajte si čas a porozmýšľajte nad tým, či je to naozaj cesta, na ktorú sa chcete vydať. Neskôr si zopakujte hodnotenie s pozitívami a negatívami. Dvakrát meraj a raz strihaj je pravidlo, ktoré sa v tomto prípade určite oplatí nasledovať.

  1. Neprestávajte snívať a vytrvajte

Slová ako nikdy to nedokážem či som odsúdený na takúto prácu, sú najväčšími zabijakmi motivácie. Majte vždy pred sebou svoj sen a množstvo malých cieľov, ktoré vás pomaly dovedú tam, kde sa začnete cítiť lepšie. V tomto bode je však ešte potrebné pripomenúť, že to nie jednoduché a takýto úspech nikdy neprichádza z noci do rána. Je na to potrebná poriadna dávka motivácie a vytrvalosti. Ako raz povedal jeden z najväčších géniov histórie Albert Einstein: „Byť vytrvalým je na nezaplatenie.“ Aj tento velikán pritom veľmi dobre vedel, čo všetko sa skrýva za týmito slovami.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

povolaniepráca a kariérazmena

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

21sep8:00Certifikovaný projektový manažér8:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

21sep8:00Certifikovaný projektový manažér8:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

21sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X