Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

6 vecí, ktoré si podľa psychológov ľudia na vás všimnú už počas prvých sekúnd stretnutia

Stretnutie, socializácia, káva
ilustračné: thinkstockphotos.com
10. marca 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Niektorí kariérni experti zastávajú názor, že pri prvom stretnutí trvá iným ľuďom priemerne tri sekundy, kým sa rozhodnú o tom, či ste im sympatickí a či tak pôjdu s vami do biznisu.

Za pravdu im dávajú aj mnohí psychológovia, ktorí však idú ešte ďalej. Tvrdia totiž, že už počas prvých sekúnd stretnutia vám ľudia určia výšku inteligencie, spoločenský status a rozhodnú sa, či ste pre nich dôveryhodným človekom. Našťastie máte možnosť kontrolovať niektoré veci, pomocou ktorých vás iní posudzujú. Viete si zvoliť vhodný odev či používať správnu reč tela takým spôsobom, aby ste zanechali dobrý dojem.

Nižšie nájdete dvanásť domnienok, ktoré si o vás urobia ľudia už v úvodných sekundách vášho stretnutia.

Dôveryhodnosť

Výskumníci z Princetonskej univerzity v jednej z realizovaných štúdií zistili, že ľudia sa rozhodnú o tom, či ste pre nich dôveryhodní za menej ako desať sekúnd počas vášho prvého stretnutia.

Spoločenské postavenie

Jedna z holandských štúdií zase ukázala, že ľudia, ktorí si obliekajú značkové veci od spoločnosti Lacoste a Tommy Hilfiger, vzbudzujú u iných dojem, že majú vyššie spoločenské postavenie. Prieskum tiež naznačil, že práve uvedené značky si mnohí ľudia spájajú s bohatstvom a vyšším životným štýlom.

Inteligencia, nápady
ilustračné: thinkstockphotos.com

Inteligencia

Štúdia profesorky Mory A. Murphyovej z roku 2007 odhalila, že ak sa ľuďom pri rozhovore pozeráte priamo do očí, vnímajú vás ako omnoho inteligentnejších.

Dominancia

Plešina nie je len pekná, ale je aj mocným nástrojom ako si získať priazeň ľudí. Experiment Pennsylvanskej univerzity totiž v tejto súvislosti potvrdil, že muži s oholenou hlavou na plešinu pôsobia na iných domimantnejším dojmom.

úspech, kariéra, vnútorná sila, odolnosť, sila, zdolávanie prekážok
Thinkstock

Dobrodružstvo

Ľudia nehádajú, kto ste len z vášho vonkajšieho vzhľadu, ale aj podľa spôsobu, akým sa pohybujete. Menší experiment so študentmi napríklad ukázal, že len pár krokov im stačilo k tomu, aby ľudí zaradili medzi úspešných či neúspešných jedincov alebo dobrodružné tipy.

Svedomitosť

Pracanti vraj často vyčnievajú z davu. Štúdia Liverpoolskej univerzity v tejto súvislosti odhalila, že účastníci boli schopní zmerať úroveň ľudskej svedomitosti s celkom dobrou presnosťou len obyčajným pohľadom na fotografie ľudí.

Muž, oblek, úspech, biznisman
thinkstockphotos.com

Vyššie uvedené výsledky tak len potvrdzujú skutočnosť, že prvý dojem netreba podceňovať. Okrem spomenutých domienok môže o vás mnohé prezradiť aj to, či ste agresívnym človekom, či vás čaká povýšenie, ale aj informácie o náboženskom vyznaní či extrovertnom type povahy.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

K téme

Témy

hodnotenieprvý dojempsychológoviaskills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

06máj9:00Komunikácia s obchodnými partnermi z iných kultúr9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

06máj9:00Komunikácia s obchodnými partnermi z iných kultúr9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

07máj8:30Inventarizácia komplexne – bez chýb a pokút8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X