Nepotrebujete viac lajkov, tajomstvo je ukryté v niečom inom
Sociálne médiá sú výborným nástrojom pre podnikateľov aj bežných užívateľov. Aj pôsobenie v tomto online priestore má však svoje pravidlá. Všimli ste si už niekedy, akú závislosť môže vyvolávať zverejňovanie rôznych odkazov na sociálnych médiách? Ako každá iná závislosť, ani pri tejto spočiatku nevinnej aktivite to nevyzerá ako niečo nebezpečné.
Zverejníte niekoľko obrázkov seba na pláži a desiatky priateľov a známych ich označia, že sa im páčia. Cítite sa pritom dobre? Nebezpečenstvo tejto činnosti spočíva najmä v tom, že časom sa môžete dostať do začarovaného kruhu, kedy budete stále vyhľadávať spätnú väzbu na vaše odkazy. Ak vám budú chýbať pozitívne označenia, akoby vám chýbala časť z vás. Táto situácia už môže byť nebezpečná.
Čo vám v tomto prípade však môže skutočne chýbať, je sebaúcta a nie súhlas ostatných.
Závislosť na pozitívnych označeniach a počte zdieľaní na sociálnych sieťach, pomocou ktorej hľadáte šťastie a uspokojenie, môže byť časom nebezpečená. Prvým krokom v tejto situácii je porozumenie, že ste sa dostali do takejto situácie. Môže za ňou stáť napríklad aj nedostatok sebaúcty. Ak sa však naučíte, ako podporiť vlastnú hodnotu, budete schopní poraziť psychické a emočné reťazce, ktoré vás k tomu ťahajú. Nie je to však jednoduchá cesta a budovanie vlastnej sebaúcty sa neudeje z noci do rána. Pracovať na tom musíte každý deň krok po kroku. Existuje na to množstvo techník, prípadne vám môže pomôcť porada s odborníkom, ktorý vám niektoré z nich odporučí.
Sebaúcta určuje to, ako sa cítite a čo si o sebe myslíte.
Otázka znie, prečo by ste sa mali zaujímať o sebaúctu? Možno ju zodpovedať inou otázkou: „Staráte sa o seba?“ Ak máte nízku sebúctu, môžete sa cítiť menejcenní a zbytoční. Vtedy sa môže stať, že budete vyhľadávať uznanie ostatných v podobe spomínaných označení na sociálnych sieťach. Ako opačné kvality potom možno uviesť sebavedomie a hodnotu. Inými slovami možno povedať, že je potrebné starať sa o vlastnú sebaúctu. Je to životne dôležité pre spokojný život, šťastie a úspech. Ľuďom s vyššou sebaúctou sa žije ľahšie, sú silnejší a vedú zmysluplnejší život.
Tajomstvo podpory sebaúcty je ukryté vo vás.
Z vyššie uvedeného možno vyvodiť, že šťastie, spokojnosť, úspech a zmysluplný život závisí od úrovne sebaúcty. Aj tu však platí, že ani na tomto poli by ste to nemali prehnať. Nasledujúcich sedem spôsobov vám môže pomôcť na ceste za zvýšením sebaúcty.
- Neočakávajte a nehľadajte dokonalosť. Mieriť smerom vpred a nahor je v poriadku, no treba sa vyvarovať týchto očakávaní, ktoré majú opačný vplyv na sebaúctu.
- Prispievajte k spoločnosti. Pomoc ľuďom je sama o sebe napĺňajúca a pomôže vám podporiť vaše sebavedomie.
- Aj Zdravý životný štýl je základom úspechu na tomto poli. Kľúčom sú malé a postupné zmeny, z ktorých si vytvoríte správne a pravidelné návyky.
- Spoznajte spúšťače nízkej sebaúcty. V niektorých prípadoch to môže byť napríklad komplikovaný rozchod s dlhoročným partnerom, ktorý prináša so sebou rôzne otázky útočiace na sebaúctu.
- Neporovnávajte sa s ostatnými. Porovnávajte sa sami so sebou a s tým, kým ste boli v minulosti. Ak uvidíte zlepšenie, veľmi vás to posilní.
- Stanovte si ciele, ktoré so sebou prinesú výzvy. Každému sa niekedy stane, že si stanoví nejaký cieľ a potom ho ignoruje. V tom určite nie ste sami. Začnite so skutočne jednoduchými každodennými cieľmi ako krátka prechádzka, nákup zeleniny miesto sladkostí a podobné. Na konci vyhodnoťte, či sa vám ich podarilo splniť. Ak áno, pridajte zložitejšie.
- Robte, čo vás robí šťastnými a zabávajte sa. Nízka sebaúcta môže byť spájaná s letargiou, úzkosťou a dokonca až depresiou. Dajte si pozor, aby vám neskrížili cestu títo zabijaci radosti a šťastia. Miesto toho sa snažte mať radi život a maličkosti, ktoré prináša, hľadať zábavu a robiť to, čo vás teší.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.