- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Dotácie a podpora podnikania
- Kto má v apríli nárok na pandemický rodičovský príspevok?
Kto má v apríli nárok na pandemický rodičovský príspevok?
Vládal schválila novelu nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 102/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.
Pandemický rodičovský príspevok
Oprávneným osobám, ktorým sa poskytuje pandemický rodičovský príspevok ako doplatok k ošetrovnému, ktoré je v nižšej sume ako suma rodičovského príspevku nezanikne nárok na pandemický rodičovský príspevok v súvislosti so zvýšením sumy ošetrovného na 75 % denného vymeriavacieho základu počas mesiaca apríl 2021.
Súčasne oprávneným osobám, ktorým by mal zaniknúť nárok na riadny rodičovský príspevok a súčasne vzniknúť nárok na pandemický rodičovský príspevok, tento nárok nezanikne z dôvodu, že počas mesiaca apríl 2021 sa im bude poskytovať ošetrovné sume vyššej ako je suma rodičovského príspevku. Uvedené platí aj pro futuro, teda pre prípad, ak sa v budúcnosti opätovne zvýši ošetrovné na 75 % denného vymeriavacieho základu.
Za obdobie poskytovania ošetrovného vo výške 75 % denného vymeriavacieho základu sa pandemický rodičovský príspevok v prípade, že suma ošetrovného bude vyššia ako suma rodičovského príspevku nebude poskytovať.
Ak sa oprávnenej osobe, ktorá splnila podmienky nároku na rodičovský príspevok, vypláca
- a) ošetrovné alebo je jej poskytnuté služobné voľno s nárokom na služobný plat z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa v sume nižšej, ako je suma rodičovského príspevku, oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok v sume určenej ako rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku a sumou ošetrovného alebo služobného platu,
- b) ošetrovné vo výške 75 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa osobitného predpisu v sume rovnakej alebo vyššej, ako je suma rodičovského
príspevku, nárok na rodičovský príspevok nezaniká a rodičovský príspevok sa nevypláca.“.
Tehotenské
Tehotenské sa nebude považovať za príjem na účely poskytovania pandemického rodičovského príspevku. Zabezpečí sa tak, aby tehotná matka pre priznanie tehotenského nestratila nárok na pandemický rodičovský príspevok.
Ak by kabinet nariadenie neschválil, nárok na pandemický rodičovský príspevok by zanikol v súvislosti so zvýšením sumy ošetrovného na 75 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.
Dávka v hmotnej núdzi
Novelou nariadenia sa tiež ruší poskytovanie plnej výšky dávky v hmotnej núdzi a ochranného príspevku (vypustenie § 2 a § 7 nariadenia) v prípadoch, ak sa príjemca pomoci v hmotnej núdzi nemôže zúčastniť činností a aktivít pre získanie nároku na plnú výšku dávky v hmotnej núdzi a aktivačný príspevok z dôvodu prekážky na strane organizátora činností alebo z dôvodu karanténnych opatrení. Dôvodom pre potrebu prijatia zmeny a doplnenia právnej úpravy je postupná obnova uplatňovania riadnych postupov a ustanovení na úseku pomoci v hmotnej núdzi, nakoľko je to vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu možné a žiadúce.
Nárok na ochranný príspevok z dôvodu práceneschopnosti ostáva zachovaný aj v prípade, ak je príjemca pomoci v hmotnej núdzi v karanténe z dôvodu podozrenia na nakazenie COVID-19 alebo z dôvodu diagnostikovanej choroby, nakoľko v týchto prípadoch je riadne vystavená práceneschopnosť.
Účinnosť nariadenia vlády Slovenskej republiky v časti týkajúcej sa pandemického rodičovského príspevku nastáva dňom jeho vyhlásenia. Časti týkajúca sa poskytovania pomoci v hmotnej núdzi nadobúda účinnosť 1. mája 2021.