Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kto má v apríli nárok na pandemický rodičovský príspevok?

rodičovský príspevok
rodičovský príspevok Foto: Getty Images
28. apríla 2021 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Vládal schválila novelu nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 102/2020 Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.

Pandemický rodičovský príspevok

Oprávneným osobám, ktorým sa poskytuje pandemický rodičovský príspevok ako doplatok k ošetrovnému, ktoré je v nižšej sume ako suma rodičovského príspevku nezanikne nárok na pandemický rodičovský príspevok v súvislosti so zvýšením sumy ošetrovného na 75 % denného vymeriavacieho základu počas mesiaca apríl 2021.

Súčasne oprávneným osobám, ktorým by mal zaniknúť nárok na riadny rodičovský príspevok a súčasne vzniknúť nárok na pandemický rodičovský príspevok, tento nárok nezanikne z dôvodu, že počas mesiaca apríl 2021 sa im bude poskytovať ošetrovné sume vyššej ako je suma rodičovského príspevku. Uvedené platí aj pro futuro, teda pre prípad, ak sa v budúcnosti opätovne zvýši ošetrovné na 75 % denného vymeriavacieho základu.

Za obdobie poskytovania ošetrovného vo výške 75 % denného vymeriavacieho základu sa pandemický rodičovský príspevok v prípade, že suma ošetrovného bude vyššia ako suma rodičovského príspevku nebude poskytovať.

Ak sa oprávnenej osobe, ktorá splnila podmienky nároku na rodičovský príspevok, vypláca

  • a) ošetrovné alebo je jej poskytnuté služobné voľno s nárokom na služobný plat z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa v sume nižšej, ako je suma rodičovského príspevku, oprávnená osoba má nárok na rodičovský príspevok v sume určenej ako rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku a sumou ošetrovného alebo služobného platu,
  • b) ošetrovné vo výške 75 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa osobitného predpisu v sume rovnakej alebo vyššej, ako je suma rodičovského
    príspevku, nárok na rodičovský príspevok nezaniká a rodičovský príspevok sa nevypláca.“.

Tehotenské

Tehotenské sa nebude považovať za príjem na účely poskytovania pandemického rodičovského príspevku. Zabezpečí sa tak, aby tehotná matka pre priznanie tehotenského nestratila nárok na pandemický rodičovský príspevok.

Ak by kabinet nariadenie neschválil, nárok na pandemický rodičovský príspevok by zanikol v súvislosti so zvýšením sumy ošetrovného na 75 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. 

Dávka v hmotnej núdzi

Novelou nariadenia sa tiež ruší poskytovanie plnej výšky dávky v hmotnej núdzi a ochranného príspevku (vypustenie § 2 a § 7 nariadenia) v prípadoch, ak sa príjemca pomoci v hmotnej núdzi nemôže zúčastniť činností a aktivít pre získanie nároku na plnú výšku dávky v hmotnej núdzi a aktivačný príspevok z dôvodu prekážky na strane organizátora činností alebo z dôvodu karanténnych opatrení. Dôvodom pre potrebu prijatia zmeny a doplnenia právnej úpravy je postupná obnova uplatňovania riadnych postupov a ustanovení na úseku pomoci v hmotnej núdzi, nakoľko je to vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu možné a žiadúce.

Nárok na ochranný príspevok z dôvodu práceneschopnosti ostáva zachovaný aj v prípade, ak je príjemca pomoci v hmotnej núdzi v karanténe z dôvodu podozrenia na nakazenie COVID-19 alebo z dôvodu diagnostikovanej choroby, nakoľko v týchto prípadoch je riadne vystavená práceneschopnosť.

Účinnosť nariadenia vlády Slovenskej republiky v časti týkajúcej sa pandemického rodičovského príspevku nastáva dňom jeho vyhlásenia. Časti týkajúca sa poskytovania pomoci v hmotnej núdzi nadobúda účinnosť 1. mája 2021.

 

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

rodičovský príspevokrok 2021spravodajstvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X