- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť s.r.o.
- Poznáte odpovede na najčastejšie praktické otázky pri zakladaní firmy (s.r.o.) na Slovensku?
Poznáte odpovede na najčastejšie praktické otázky pri zakladaní firmy (s.r.o.) na Slovensku?
Pri zakladaní novej spoločnosti majú podnikatelia množstvo rôznych otázok a tak sa v tomto článku pokúsime zodpovedať aspoň tie najčastejšie z nich.
Ako mám nazvať svoju firmu?
Názov spoločnosti záleží iba na vás, jedinou podmienkou pri jeho výbere je, aby na Slovensku pod rovnakým názvom už nepodnikala iná firma. V prípade spoločnosti s ručením obemdzeným, ktorá predstavuje najobľúbenejšiu formu podnikania na Slovensku, si túto skutočnosť najľahšie overíte na stránke Obchodného registra Slovenskej republiky (ďalej len ako „obchodný register“ alebo „ORSR“) Ak zakladáte spoločnosť s ručením obmedzeným, za názov vašej firmy možno pripojiť čiarku a vždy je nutné aj označenie spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo skratka s.r.o., prípadne spol. s r.o. (výber niektorej z možností je na vás).
Príklady: moja firma s.r.o. alebo moja firma, s.r.o., prípadne moja firma, spol. s r.o. či moja firma, spoločnosť s ručením obmedzeným.
Kde môže mať moja spoločnosť sídlo?
Určiť sídlo spoločnosti je veľmi dôležité, pretože to požaduje zákon a túto adresu musíte uviesť aj v žiadosti o vydanie živnostenského oprávnenia, pri podaní návrhu na zápis do obchodného registra a budete ju používať aj v komunikácii s vašimi dodávateľmi, odberateľmi a inými orgánmi a inštitúciami. Sídlo vašej firmy môže byť buď váš byt alebo dom, v tomto prípade súhlas s umiestnením sídla musia vyjadriť všetci vlastníci uvedení na liste vlastníctva k danej nehnuteľnosti. V prípade, že sídlo vašej firmy bude v prenajatých priestoroch, budete potrebovať nájomnú zmluvu, resp. zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej musí byť vyslovene uvedené, že vlastník prenajímaných priestorov súhlasí so zriadením sídla vašej spoločnosti v týchto priestoroch.
Poznámka: Ak prikladáte do ORSR súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla firmy v tejto nehnuteľnosti, podpis vlastníka / vlastníkov musí byť po novom úradne osvedčený.
Ako si vyberiem predmety podnikania a vybavím živnostenské oprávnenia?
Výber predmetov podnikania sa odvíja od zamerania vašich podnikateľských aktivít. Spíšte si zoznam všetkých činností, o ktorých si myslíte, že ich bude vaša firma vykonávať, ako aj tie, ktoré síce neplánujete vykonávať hneď od začiatku, ale myslíte si, že by ste sa nimi mohli niekedy v budúcnosti zaoberať. Praktickejšie je zahrnúť medzi predmety podnikania všetky činnosti hneď od začiatku, aby ste neskôr nemuseli zbytočne žiadať o rozširovanie predmetu činnosti, pretože to pre vás znamená ďalšie náklady aj čas.
Druhy živností sa rozdeľujú na remeselné živnosti, viazané živnosti a voľné živnosti. Na získanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení potrebujete najmä súhlas živnostenského úradu a úhradu poplatku. Pri osobnom ohlásení uhradí žiadateľ poplatok podľa počtu a druhu zvolených predmetov podnikania – živností. Za každú voľnú živnosť sa platí poplatok vo výške 7 € a za každú remeselnú a viazanú živnosť 22 €.
Aké náležitosti musí obsahovať zakladateľská listina alebo spoločenská zmluva?
Pri zakladaní spoločnosti s ručením obmedzeným je asi najdôležitejším krokom spísanie zakladateľskej listiny (v prípade jedného spoločníka) alebo spoločenskej zmluvy (v prípade viacerých spoločníkov). Tieto dokumenty upravujú najmä základné imanie, vklady spoločníka/spoločníkov, predmety podnikania, ustanovujú orgány spoločnosti (valné zhromaždenie, konateľov a pod.), práva a povinnosti spoločníkov, rozdelenie zisku a ďalšie povinnosti v zmysle zákona a ustanovenia podľa individuálnych požiadaviek spoločnosti. Povinné náležitosti spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny sú uvedené v Obchodnom zákonníku.
Ako sa podáva návrh na zápis do Obchodného registra?
Návrh na zápis spoločnosti do obchodného registra sa od 1. októbra 2020 podáva už len eletronicky. Zápis právnických osôb je od tohoto dátumu možné realizovať len elektronickou formou a výška poplatku za založenie spoločnosti s ručením obmedzeným je 220 eur. K riadne vyplnenému tlačivu je potrebné priložiť viaceré dokumenty v zmysle právnych predpisov a podpísať ich zaručeným elektronickým podpisom.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.