V salmonelovom prípade v USA padajú vysoké tresty odňatia slobody
Dvaja bývalí manažéri fabriky na spracovanie arašidov v americkom štáte Georgia svedčili proti svojmu šéfovi v jednom z najväčších procesov s otrávenými potravinami v dejinách USA.
Za nakazené potraviny dostali manažéri vysoké tresty
Popredným bývalým manažérom americkej spoločnosti Peanut Corporation of America Samulovi Lightseymi a Danielovi Kilgorovi, ktorí v prípade nákazy salmonelózou svedčili proti svojmu bývalému nadriadenému, udelil súd v Albany za ich rolu v tomto prípade tresty odňatia slobody vo výške troch a šiestich rokov. Ide o už viackrát medializovanú kauzu nákazy baktériou salmonelózy, kedy sa v Spojených štátoch amerických ešte v roku 2009 nakazilo viac ako sedemsto ľudí, pričom deväť z nich na následky tejto otravy aj zomrelo. Všetci nakazení pritom konzumovali salmonelou kontaminované arašidové maslo pochádzajúce práve z továrne amerického spracovateľa arašidov z Blakely.
Bývalí manažéri spoločnosti boli usvedčení z napomáhania bývalému majiteľovi podniku Stewartovi Parnellovi, ktorého súd minulý týždeň uznal za vinného a odsúdil ho na 28 rokov odňatia slobody. Podľa slov federálnej obžaloby, uvalený trest predstavuje jeden z najprísnejších trestov, aký bol kedy udelený v prípade týkajúcom sa bezpečnosti potravín. Svedectvá odhalené pred súdom zároveň odhalili, že uvedení manažéri továrne a ich nadriadení pracovníci vedeli o tom, že spracovávané potraviny sú kontaminované a tým aj potenciálne smrteľné pre ich konzumentov, avšak aj napriek tejto skutočnosti ich s vidinou obrovského zisku ďalej distribuovali.
Stewart Parnell a jeho brat Michal Parnell boli ešte v septembri minulého roka federálnym súdom obvinení zo sprisahania. Michal, ktorý v podniku v ostatnom čase pracoval ako obchodník s potravinami, dostal trest odňatia slobody v trvaní 20 rokov. Jeho obhajcovia však v nadväznosti na túto skutočnosť informovali o tom, že proti uvedenému trestu sa určite odvolajú. Bývalá manažérka kontroly kvality Mary Wilkersonová bola tiež odsúdená na trest odňatia slobody, pričom jej trest jej bol udelený trest v trvaní piatich rokov. Lightsey, ktorý bol zodpovedný za dennú prevádzku podniku, sa počas pojednávania v úprimnom prejave urobenom od srdca ospravedlnil rodinám pozostalých obetí za svoje predchádzajúce počínanie. Za svoje konanie a jeho následky sa rodinám obetí v krátkom prejave ospravedlnil aj Kilgore.
Spoločnosť Peanut Corporation of America bola založená v roku 1977 za účelom podnikania v oblasti spracovania arašidov. Ústredie spracovateľského podniku sa nachádzalo v americkom štáte Virginia, pričom firma mala továrne rozmiestnené po celom území Spojených štátov amerických v mestách Blakely (Georgia), Suffolk (Virgina) a Plainview (Texas). V roku 2008, rok pred vypuknutím spomínaného potravinového škandálu, spoločnosť zamestnávala 90 pracovníkov, pričom v danom roku dosiahla tržby vo výške 25 miliónov amerických dolárov.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.