Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V salmonelovom prípade v USA padajú vysoké tresty odňatia slobody

Peanut.png
Logo spoločnosti Peanut Corporation of America
11. októbra 2015 Img_2614.jpg Zdroj Reuters Tlačiť

Dvaja bývalí manažéri fabriky na spracovanie arašidov v americkom štáte Georgia svedčili proti svojmu šéfovi v jednom z najväčších procesov s otrávenými potravinami v dejinách USA.

Za nakazené potraviny dostali manažéri vysoké tresty

Popredným bývalým manažérom americkej spoločnosti Peanut Corporation of America Samulovi Lightseymi a Danielovi Kilgorovi, ktorí v prípade nákazy salmonelózou svedčili proti svojmu bývalému nadriadenému, udelil súd v Albany za ich rolu v tomto prípade tresty odňatia slobody vo výške troch a šiestich rokov. Ide o už viackrát medializovanú kauzu nákazy baktériou salmonelózy, kedy sa v Spojených štátoch amerických ešte v roku 2009 nakazilo viac ako sedemsto ľudí, pričom deväť z nich na následky tejto otravy aj zomrelo. Všetci nakazení pritom konzumovali salmonelou kontaminované arašidové maslo pochádzajúce práve z továrne amerického spracovateľa arašidov z Blakely.

Bývalí manažéri spoločnosti boli usvedčení z napomáhania bývalému majiteľovi podniku Stewartovi Parnellovi, ktorého súd minulý týždeň uznal za vinného a odsúdil ho na 28 rokov odňatia slobody. Podľa slov federálnej obžaloby, uvalený trest predstavuje jeden z najprísnejších trestov, aký bol kedy udelený v prípade týkajúcom sa bezpečnosti potravín. Svedectvá odhalené pred súdom zároveň odhalili, že uvedení manažéri továrne a ich nadriadení pracovníci vedeli o tom, že spracovávané potraviny sú kontaminované a tým aj potenciálne smrteľné pre ich konzumentov, avšak aj napriek tejto skutočnosti ich s vidinou obrovského zisku ďalej distribuovali.

Stewart Parnell a jeho brat Michal Parnell boli ešte v septembri minulého roka federálnym súdom obvinení zo sprisahania. Michal, ktorý v podniku v ostatnom čase pracoval ako obchodník s potravinami, dostal trest odňatia slobody v trvaní 20 rokov. Jeho obhajcovia však v nadväznosti na túto skutočnosť informovali o tom, že proti uvedenému trestu sa určite odvolajú. Bývalá manažérka kontroly kvality Mary Wilkersonová bola tiež odsúdená na trest odňatia slobody, pričom jej trest jej bol udelený trest v trvaní piatich rokov. Lightsey, ktorý bol zodpovedný za dennú prevádzku podniku, sa počas pojednávania v úprimnom prejave urobenom od srdca ospravedlnil rodinám pozostalých obetí za svoje predchádzajúce počínanie. Za svoje konanie a jeho následky sa rodinám obetí v krátkom prejave ospravedlnil aj Kilgore.

Spoločnosť Peanut Corporation of America bola založená v roku 1977 za účelom podnikania v oblasti spracovania arašidov. Ústredie spracovateľského podniku sa nachádzalo v americkom štáte Virginia, pričom firma mala továrne rozmiestnené po celom území Spojených štátov amerických v mestách Blakely (Georgia), Suffolk (Virgina) a Plainview (Texas). V roku 2008, rok pred vypuknutím spomínaného potravinového škandálu, spoločnosť zamestnávala 90 pracovníkov, pričom v danom roku dosiahla tržby vo výške 25 miliónov amerických dolárov.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

peanut corporation of Americapotravinysalmonelózaškandál

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X