- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Sebarozvoj
- Ako sa správne prebudiť, aby ste zlepšili svoj pracovný výkon?
Ako sa správne prebudiť, aby ste zlepšili svoj pracovný výkon?
Každý vie, ako dlho sa chystá a cestuje do práce. Máte ale predstavu, za ako dlho po prebudení sa dostanete do stavu najlepšieho sústredenia?
Vedieť ako a kedy optimálne vstať, aby ste zo seba v práci vydali to najlepšie, je dosť podstatná vec. Aspoň to tvrdí spánkový odborník Teofilo Lee-Chiong, profesor medicíny, ktorý pôsobí vo výskumnom ústave National Jewish Health v Denveri a na lekárskej fakulte univerzity v Coloradu.
„Všetci trpíme určitým stupňom spánkovej apatie – to je ten pocit, že sa vám ráno spí najlepšie,“ hovorí Lee-Chiong. „Človek so silnou apatiou má silnú túžbu znovu zaspať a ranná spánková apatie môže narušovať vašu mentálnu sviežosť a fyzické fungovanie dve až štyri hodiny,“ varuje.
Na tom, že ideálna dĺžka spánku je 7 až 8 hodín denne panuje obecná zhoda, nikto vám ale nepovie, v akej fáze dňa by ste si týchto 7 až 8 hodín mali naspať. Ta najvhodnejšia doba pritom závisí na mnohých faktoroch, tvrdí Lee-Chiong.
Treba si ujasniť nasledujúce veci:
- Ako funguje váš vnútorný rytmus? Ste skôr nočná sova, alebo ranné vtáča?
- Aké povinnosti vás ráno čakajú? Musíte okrem cesty do práce stihnúť ešte vyvenčiť psa alebo odviesť deti do školy?
- Čo radi robíte? Chcete ráno stihnúť ešte meditáciu alebo niečo prečítať?
- A najmä – čo od vás vyžaduje vaša práca? Je potrebné, aby ste boli sústredení od okamžiku, keď vstúpite do kancelárie, alebo stačí, keď do svojich povinnosti nabehnete postupne?
Najskôr si ale vyjasnite, ako dlho sa dostávate zo spánkovej apatie. Dva týždne si zapisujte, o koľkej chodíte spať, kedy sa prebúdzate, a kedy cítite najväčšiu schopnosť sa sústrediť. Podľa toho si naplánujte, o koľkej musíte vstať, aby ste sa včas naštartovali.
Aby ste sa dobre vyspali, tak si musíte uvedomiť, že kvalitný spánok začína už tým, kedy a ako idete spať. Uvedomte si preto, že malé množstvo spánku je problém. Keď si to pripustíte, skúste si zanalyzovať, prečo tak málo spíte. Sú to klasické príčiny ako náročná práca alebo to, že trpíte nejakou spánkovou dysfunkciou? Alebo je za tým nejaký skrytý problém?
„Optimálny spánok potrebuje správnu dĺžku, kvalitu, konsolidáciu a načasovanie,“ zdôrazňuje Lee-Chiong. Ak chcete byť výkonnejší v práci a viesť spokojnejší život, musíte si jednoducho priznať, že spánok je dôležitý. „Optimálny výkon vyžaduje primeraný spánok a neadekvátny spánok narušuje výkon,“ zdôrazňuje Lee-Chiong.