Za prácu cez víkend príplatky vždy nedostanete
Odmeňovanie za prácu v sobotu a v nedeľu nie je, podľa Zákonníka práce, nijako zvýhodnené, ak nejde o prácu nadčas alebo štátny sviatok. Mesačná mzda a práca vo sviatok však úzko súvisia, najmä ak robíte počas viacerých sviatkov za mesiac. Práca nadčas cez víkend je ohodnotená cez príplatky, ktoré sa pre roky 2015 a 2016 rôznia, keďže závisia od priemerného zárobku alebo iných súm.
V sobotu pracuje každý štvrtý Slovák, v nedeľu každý piaty
Týždenný pracovný čas od pondelka do piatka je pre mnohých zamestnancov úplne prirodzený, najmä v oblasti služieb sú však pri rozvrhu pracovného času zaužívané iné zvyklosti. Typickým príkladom môže byť pracovná zmena rozvrhnutá na tzv. krátky a dlhý týždeň. Vtedy je dôležitá aj forma mzdy.
Pri takomto rozvrhnutí pracovného času zamestnanci bežne pracujú aj cez víkendy. A ako sú na tom príplatky cez víkendy? Príplatky za prácu cez víkend nedostanú, i keď v praxi sa mnohí mylne domnievajú, že za prácu v sobotu a nedeľu dostanú viac peňazí.
Odmeňovanie za prácu cez víkend
Odmeňovanie za prácu v sobotu a v nedeľu nie je, podľa Zákonníka práce, nijako zvýhodnené, naopak, zamestnanec dostane rovnakú mzdu, ako keby pracoval cez „štandardný“ pracovný týždeň.
Existujú však aj výnimky a to v prípade, že už pôjde o prácu nadčas alebo by išlo o prácu v deň, na ktorý pripadol sviatok – deň pracovného pokoja. Práca cez víkend je v tomto prípade cez Zákonník práce zvýhodnená.
Práca nadčas
Zákonník práce ju definuje v § 97. V zásade sa ňou rozumie práca vykonávaná na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom, a to nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času.
Podľa Zákonníka práce platí, že zamestnávateľ môže nariadiť najviac 150 hodín práce nadčas ročne, ďalších 250 hodín práce nadčas ročne môže zamestnanec odrobiť len po vzájomnej dohode so zamestnávateľom.
Viac o práci nadčas: Nadčasy sa majú robiť len v naliehavosti a pri prechodne zvýšenej potrebe práce
- Za prácu nadčas má zamestnanec nárok na príplatky vo výške 25 % jeho priemerného zárobku. Čiže ak zamestnanec pracuje v sobotu a v nedeľu a pôjde o prácu nadčas, okrem svojej štandardnej mzdy dostane aj príplatok vo výške 25 %.
- Ak ide o rizikovú prácu, mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas je 35 %.
Priemerný zárobok sa vypočíta k prvému dňu daného štvrťroka a používa sa počas celého štvrťroka. Priemerný zárobok sa pritom vypočítava z rozhodujúceho obdobia – predchádzajúceho kalendárneho štvrťroku. Teda, ak sa majú vyplácať príplatky za nadčas v mesiaci august, rozhodujúce obdobie pre výpočet priemerného zárobku, z ktorého sa príplatky vypočítajú, je mzda za druhý kalendárny štvrťrok, teda apríl až jún.
Mzda cez sviatok – deň pracovného pokoja
Mzda za prácu cez sviatok – mzda za prácu v sobotu a v nedeľu, ktorá je súčasne sviatkom, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 50 %. Za takéto dni teda zamestnanec dostane svoju štandardnú mzdu plus k tomu 50 % príplatok za sobotu, alebo príplatky za sobotu a nedeľu. Ten sa vypočíta takisto ako v predchádzajúcom prípade – z priemernej mzdy z predchádzajúceho kalendárneho štvrťroka.
Dni, ktoré sa považujú za sviatok určuje zákon č. 241/1993 Z. z. Za sviatky v tomto zmysle sa považujú štátne sviatky a dni pracovného pokoja. Je to napríklad 1. september, či 17. november.
Príplatky za víkendovú prácu nadčas či prácu vo sviatok nedostane zamestnanec v spomínaných prípadoch vtedy, ak sa so zamestnávateľom dohodne na čerpaní náhradného voľna.
Zamestnanci v štátnej správe
Iné pravidlá však platia vtedy, ak ide o zamestnancov v štátnej správe, ktorí sú odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Tí majú príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu, aj keď nejde o prácu nadčas, nárok na príplatok vo výške 30 % hodinovej sadzby funkčného platu.
Za prácu vo sviatok majú títo zamestnanci dokonca nárok na 100 % príplatky k platu.
Za európskym priemerom v práci cez víkend zaostávame
Pravidelné pracovné víkendy sa týkajú oboch pohlaví. Soboty trávi na Slovensku v robote pravidelne každý štvrtý zamestnaný muž, ale aj každá štvrtá zamestnaná žena. V nedeľu pravidelne pracuje 20 % zamestnaných mužov a 18 % pracujúcich žien. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat.
Napriek tomu však za európskym priemerom zaostávame. V Európskej únii totiž trávi soboty pravidelne v práci v priemere 27 % pracujúcich obyvateľov a v eurozóne až takmer 29 %.
S rastúcim vekom sa podiel Slovákov pracujúcich cez víkend postupne znižuje. Napríklad podiel tých, ktorí pravidelne pracujú v nedeľu klesá od 23 % (vo veku do 24 rokov) až po cca 18 % (vo veku nad 55 rokov). Stále ale máme nadčasy a pracujeme dlhšie, častokrát bez pravidelného oddychu.