- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- 5 zabijakov vášho sebavedomia a rastu na pracovisku a ako s nimi bojovať
5 zabijakov vášho sebavedomia a rastu na pracovisku a ako s nimi bojovať
Sebavedomie je dôležitým faktorom kariérneho rastu každého profesionála. Ak ľudia veria sami v seba a svoje schopnosti, je oveľa pravdepodobnejšie, že postupne dosiahnu stanovené ciele. Neistota a nedôvera na tomto poli je však častým problémom mnohých profesionálov, aj to v prípade, že majú dostatočnú podporu od svojich šéfov či kolegov.
Viaceré realizované štúdie už v minulosti ukázali, že špeciálne ženy v mnohých prípadoch čakajú, kým sa budú cítiť na 100 % sebavedomé a až potom sa odhodlajú k určitému kariérnemu posunu, akým je napríklad žiadosť o zvýšenie platu či práca na vyššej pracovnej pozícii. Čakanie na takýto moment však môže byť veľmi zradné, pretože medzitým vám môže pretiecť pomedzi prsty množstvo zaujímavých príležitostí.
Ak sa nechcete dostať do podobnej situácie, je potrebné pozbierať všetku odvahu a vydať sa vpred za stanovenými cieľmi. Odvaha je totiž tou hlavnou ingredienciou, pomocou ktorej si namiešate svoj vlastný kokteil úspechu. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu ľahko zraniť krehké ľudské sebavedomie. Nasledujúcich päť zabijakov dokáže dokonale potopiť akéhokoľvek profesionála bez ohľadu na pohlavie. Ak však o nich viete a spozorujete ich vo svojom okolí, možno vám to pomôže, aby ste znovu získali stratené sebavedomie a posunuli sa tak ďalej.
Perfekcionizmus
Vysoko výkonní zamestnanci sa často usilujú dosiahnuť veľmi vysoké štandardy a niekedy sa im pritom stáva, že ak ich nedosiahnu, odradí ich to od pôvodne stanoveného cieľa. Je preto veľmi dôležité dobre si stanoviť priority a nevenovať zbytočnú pozornosť málo podstatným detailom, ktoré sa usilujete doviesť k dokonalosti.
Šéfovia – mikromanažéri
Pracovať pod šéfom – mikromanážerom môže u podriadených pracovníkov navodzovať dojem, že ich práca nie je dostatočne dobrá. Takýto šéf totiž žije v presvedčení, že musí rozhodovať o každom čiastkovom bode projektu, kontrolovať každú úlohu či dokonca maily alebo telefonáty svojich zamestnancov, čím ich privádza do zúfalstva. Keďže takmer všetko po nich opravuje či inak komentuje, navodzuje tým dojem, že ich práca nie je dobre urobená. Takéto správanie však podľa odborníkov svedčí skôr o probléme samotného manažéra a nie vašom.
Odpojenie od práce
Jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa cítite odpojený od práce a strácate tak postupne sebavedomie, je skutočnosť, že vykonávate prácu, ktorá nezodpovedá vašim zručnostiam. Každý má na niečo talent a disponuje určitými schopnosťami a zručnosťami. Ak ich však v práci nevyužívate, je veľmi pravdepodobné, že sa časom začnete aktívne ohliadať po iných príležitostiach.
Strach a pochybenie
Každý sa usiluje spraviť veci čo najlepšie a v kariére tak napredovať. Ak však dovolíte strachu z nových príležitostí a možností, aby vám zväzoval ruky, ostanete stáť na jednom mieste. Rovnako to platí aj v prípade, keď pochybíte. Z vykonaných chýb sa treba poučiť a ak tak urobíte, posunie vás to ďalej.
Nespolupracujúci a kritickí kolegovia
Práca s drzými, arogantnými či inak nepríjemnými jednotlivcami dokáže poriadne pokaziť spokojnosť a radosť z práce. Špeciálne to platí v prípade, keď uvedená kritika a negativita smeruje priamo k vám. Odborníci v tomto prípade odporúčajú, aby ste si tieto situácie čo najmenej pripúšťali a nebrali si ich príliš osobne. Ak existuje niečo, čím môžete vy sami tieto útoky stlmiť, treba to urobiť.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.