- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- 5 najhorších otázok, aké vám môžu položiť na pracovnom pohovore. Ako na ne zareagovať?
5 najhorších otázok, aké vám môžu položiť na pracovnom pohovore. Ako na ne zareagovať?
Aj také náročné stretnutie, akým je bezpochyby každý pracovný pohovor, by mohlo v mnohých prípadoch prebiehať v oveľa pokojnejšej a príjemnejšej atmosfére. Stačilo by, aby boli niektorí náboroví pracovníci trošku pozornejší.
Určite sa aj Vám už stalo, že ste sa zúčastnili na pracovnom pohovore pri príležitosti otvorenia určitej pracovnej pozície, na ktorú ste sa hodili svojím vzdelaním aj skúsenosťami. Miesto toho, aby ste sa s náborovým pracovníkom rozprávali o vašich skúsenostiach a nadobudnutých zručnostiach, ste museli odpovedať na otázky tohto typu:
- Kde sa vidíte o päť rokov?
- Aký je váš životný sen?
- Prečo by sme si mali z takého veľkého množstva uchádzačov vybrať práve vás?
- Aká je vaša najväčšia slabosť?
- Čo by o vás povedal váš bývalý zamestnávateľ?
Možno, že je to mylná predstava, ale odpovede na všetky vyššie uvedené otázky by predsa len asi mali poznať samotní náboroví pracovníci. Prinajmenšom sú uvedené v priložených materiáloch každého uchádzača o zamestnanie a v neposlednom rade vyplývajú zo samotného rozhovoru s ním.
Všetky uvedené otázky sú zbytočne ofenzívne a vôbec nenavodzujú tú správnu atmosféru na stretnutí. Keď si to rozmeníme na drobné, prečo by ste napríklad mali niekomu úplne cudziemu odpovedať na otázku, aká je vaša najväčšia slabosť? Odpoveď na takúto otázku vás môže postaviť do zlého svetla a do zlého svetla stavia aj človeka, ktorý ju položí. Podobne je to aj s odpoveďami na ďalšie uvedené otázky.
Pracovný pohovor nie je rozhovor medzi žiakom a učiteľom a nie je to ani výchovný rozhovor medzi dieťaťom a jeho rodičom. Je to rozhovor medzi dvomi či viacerými dospelými ľuďmi a podľa toho by sa mal aj vyvíjať. Podľa názoru mnohých odborníkov z oblasti personalistiky je takýto štýl vedenia pracovného pohovoru veľmi nevyspelý až nevhodný.
Mnohí náboroví pracovníci však ešte aj v súčasnosti kladú uchádzačom o prácu vyššie uvedené otázky. Je preto dobré, aby ste sa pred každým pohovorom na ne radšej pripravili. A aj keď samotné otázky stavajú človeka do veľmi nepríjemnej pozície, snažte sa pri odpovediach na ne pôsobiť čo najprirodzenejšie.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.