Po novom je možné založiť už len pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou. Zmeny nastávajú aj v účtovaní a zdaňovaní výnosov pozemkových spoločenstiev.
Žiadosti o registráciu treba podať do 30. júna 2014
Prijatím zákona č.
97/2013 a zákona č.
34/2014, ktorý ho novelizoval, je po novom možné zakladanie už len pozemkových spoločenstiev s právnou subjektivitou. Zákon č. 181/1995 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v znení zákona č. 217/2004 a č. 549/2004 sa tým zrušil.
Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity sa preto musia do 30. júna 2014 rozhodnúť, čo ďalej. Ak chcú naďalej fungovať, musia požiadať o registráciu spoločenstva v registri pozemkových spoločenstiev. Ten vedie príslušný obvodný lesný úrad. Návrh na zápis podáva navrhovateľ, ktorým je predseda spoločenstva a aspoň jeden člen výboru.
Návrh musí obsahovať:
- názov spoločenstva
- sídlo spoločenstva
- katastrálne územie a čísla listov vlastníctva
- meno, priezvisko, trvalý pobyt a dátum narodenia volených členov orgánov spoločenstva
- meno, priezvisko, trvalý pobyt a dátum narodenia osôb oprávnených konať za spoločenstvo a rozsah oprávnenia konať za spoločenstvo
- údaj, či spoločenstvo vykonáva podnikateľskú činnosť
- dátum zápisu spoločenstva do registra
Povinnými prílohami k návrhu sú:
- zmluva o spoločenstve
- stanovy spoločenstva, ak s na ich vydaní dohodli členovia spoločenstva
- notárska zápisnica o založení
- vyhlásenie o tom, či bude spoločenstvo vykonávať podnikateľskú činnosť
Ak do tohto termínu nepodá spoločenstvo návrh na zápis do registra, stráca platnosť a zrušuje sa.
Registrácia na daňovom úrade je povinná
Spoločenstvo odo dňa zápisu do registra považuje za podnikateľský subjekt, preto sa musí zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade pre
daň z príjmov právnickej osoby.
Spoločenstvo zodpovedá za svoje záväzky celým svojím majetkom. Členovia spoločenstva ručia za záväzky spoločenstva podľa veľkosti svojho podielu na spoločnej nehnuteľnosti či na spoločnom majetku.
Ďalšou možnosťou transformácie pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity je založenie spoločnosť s ručením obmedzeným, akciovej spoločnosti či založenie združenia podľa Občianskeho zákonníka.
Zmeny sú aj v spôsobe účtovania a zdaňovania dosiahnutého zisku
Spôsob účtovania
Porovnanie:
Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity uplatňovali pri účtovaní podobný postup, ako iné podnikateľské združenia bez právnej subjektivity, ktoré vznikli na základe zmluvy o združení v súlade s
Občianskym zákonníkom. Účtovali teda v sústave jednoduchého účtovníctva.
Zdaňovanie príjmov
Príjmy pozemkového spoločenstva sa zdaňujú rovnako, ako u ostatných právnických osôb. Výsledok hospodárenia sa vypočíta ako rozdiel medzi výnosmi a nákladmi, ktoré sa vzťahujú k účtovnému obdobiu bez ohľadu na deň úhrady. Výsledkom môže byť zisk, alebo strata, následne sa upraví o pripočítateľné a odpočítateľné položky.
Zisk sa zdaňuje sadzbou pre právnické osoby, za zdaňovacie obdobie 2014 to bude 22% zo základu dane zníženého o daňovú stratu. Spoločenstvo podáva daňové priznanie pre právnické osoby v stanovenom termíne, povinnou prílohou je účtovná závierka, čiže súvaha, výkaz ziskov a strát a aj poznámky.
Dosiahnutý zisk môže
pozemkové spoločenstvo rozdeliť medzi jednotlivých členov – podielnikov. Tí dostávajú vyplatený už zdanený zisk, čo znamená, že ďalej ho nezdaňujú a teda ani neuvádzajú vo svojom daňovom priznaní.
Porovnanie:
Pri pozemkových spoločenstvách bez právnej subjektivity išlo o iný postup. Daňovníkom nebolo spoločenstvo, ale každý člen – podielnik, ktorý dostal vyplatený podiel z hospodárenia spoločnosti. V praxi to znamenalo, že zisk nezdaňovalo spoločenstvo, ale jednotliví členovia – podielnici. Každý podával daňové priznanie sám za seba, pričom išlo o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, čiže ako príjem samostatne hospodáriaceho roľníka. Neexistovala možnosť podania nejakého hromadného daňového priznania.