- Podnikam.sk
- Články
- Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní
- Ako začať podnikať
- V čom podnikať
- Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní: Zelené verejné obstarávanie
Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní: Zelené verejné obstarávanie
Trendom verejného obstarávania sa postupne stáva ochrana životného prostredia. Obstarávatelia preto čoraz častejšie podporujú tovary, služby, stavebné práce, výrobné postupy, prevádzkové činnosti a nakladanie s odpadom šetrné k životnému prostrediu. Zároveň sa tým snažia znižovať svoje náklady. V článku sa bližšie pozrieme na to, čo je zelené obstarávanie a na jeho uplatnenie v praxi.
Určité záväzné povinnosti pri zadávaní verejných zákaziek priamo ukladajú verejným obstarávateľom predpisy EÚ. Platia hlavne pri:
- kancelárskej výpočtovej technike,
- vozidlách cestnej dopravy,
- budovách.
Všetky ďalšie dôležité informácie o verejnom obstarávaní (zákon, definícia, postup) nájdete v ostatných článkoch zo seriálu Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní
Environmentálne charakteristiky
Pri zelenom obstarávaní sú uprednostňované produkty šetrné k životnému prostrediu. Musia sa ale vyznačovať konkrétnymi environmentálnymi charakteristikami. Zadávateľ ich stanovuje priamo s verifikačnými kritériami, aby si ich mohol následne overiť.
Pod pojmom environmentálna charakteristika možno rozumieť technickú špecifikáciu, vlastnosť výrobku, služby alebo práce, ktorá znižuje jeho škodlivý dopad na životné prostredie. Vychádzajúc z európskych a národných predpisov ich možno využiť počas celého procesu.
Šanca pre menších a stredných podnikateľov
Podpora zeleného verejného obstarávania dáva podnety pre rozvoj. Podnecuje vývoj zelených technológií a produktov a ich presadenie na trhu. Obzvlášť malé a stredné podniky majú šancu nájsť trhy pre ich flexibilné inovatívne riešenia.
Zavedenie zelených súťažných kritérií môže prilákať nových účastníkov, ktorým záleží na rozvoji environmentálnych technológii a produktov. Môže viesť k zvýšeniu konkurencie a zníženiu cien. Produkty a služby zakúpené v súlade so zásadami zeleného verejného obstarávania majú potenciál spĺňať vyššie štandardy kvality.
Praktické príklady
V uzamknutej časti sa pozrieme na konkrétne príklady z oblasti tovaru, služieb, stavebných prác:
Obstaranie tovaru
V prípade tovaru ide o:
- energeticky efektívne počítače,
- čistiace prostriedky šetrné k životnému prostrediu,
- monitory s nízkym dopadom na životné prostredie počas celého životného cyklu,
- nízko emisné vozidlá hromadnej dopravy,
- recyklovaný kancelársky papier vyrobený zo stopercentne opätovne získaných vlákien.
Poskytnutie služby
Pri poskytovaní služieb ide o:
- environmentálne čistiace služby,
- stravovacie služby s poskytnutím organickej stravy,
- záhradnícke služby s využitím produktov a činností so zníženým dopadom na životné prostredie.
Stavebné práce
V oblasti stavebných prác sa dá zamerať na:
- výstavba novej energeticky hospodárnej budovy využívajúcej obnoviteľné zdroje energie s použitím stavebných materiálov a výrobkov šetrných k životnému prostrediu,
- renovácia budovy s cieľom dosiahnuť vysokú energetickú hospodárnosť a vysokú úroveň využívania obnoviteľných zdrojov energie s použitím stavebných materiálov a výrobkov šetrných k životnému prostrediu.
Systém environmentálneho manažérstva (EMS)
Právne predpisy umožňujú pri zákazke na poskytnutie služby a uskutočnenie stavebných prác vyžadovať aj doklad o zavedených opatreniach environmentálneho riadenia, ktoré budú použité pri realizácii. Týka sa to prípadov, ak sú takéto opatrenia podstatné pre zákazku. Jedným z dôkazov môže byť certifikát systému environmentálneho manažérstva.
Ekonomické prínosy
Finančné úspory môže uplatňovanie zeleného verejného obstarávania priniesť v prípade, ak sa berie do úvahy nielen cena nákupná, ale aj náklady súvisiace s prevádzkou a následným nakladaním po ukončení životnosti produktu.
Nákup energeticky účinného počítača alebo akéhokoľvek kancelárskeho zariadenia môže v konečnom dôsledku ušetriť peniaze rôznymi spôsobmi. Nižšou spotrebou elektrickej energie, ľahšou recykláciou alebo opätovným použitím na konci svojej životnosti.
Toalety so systémom dvojitého splachovania šetria vodu a tým aj náklady na ňu. Dávkovače čistiacich prostriedkov znižujú ich spotrebu a zároveň prinášajú úspory. Okná a budovy s vyššou energetickou účinnosťou prinášajú menej tepelných strát.
Čím dlhšia je životnosť produktu, tým zriedkavejšia je potreba meniť ho. Vzniká tým menej odpadov a nákladov na nakladanie s následnými odpadmi. A tiež nákladov spojených s kúpou nového produktu.
Užitočné linky
http://ec.europa.eu/environment/gpp/index_en.htm
http://www.enviroportal.sk/
http://www.sazp.sk/public/index/go.php?id=1704
http://www.sazp.sk/public/index/go.php?id=2223&lang=sk