Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako podať daňové priznanie elektronicky?

Ako podať daňové priznanie elektronicky?
SITA
18. februára 2012 Zdroj Daňové riaditeľstvo SR, www.drsr.sk Tlačiť
Daňové subjekty, ktoré sú povinné alebo sa dobrovoľne rozhodnú elektronicky doručovať podania daňovému úradu, môžu využiť dve možnosti podania a to tzv. Elektronický identifikátor alebo zaručený elektronický podpis. Tieto subjekty sa stanú vlastne používateľmi systému Autorizovaných elektronických služieb finančnej správy.
 
Elektronický identifikátor poskytuje Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky bezplatne. Ide vlastne o osobný elektronický prístupový kód používateľa. Na webovej stránke Finančného riaditeľstva je potrebné vypísať Žiadosť o vydanie identifkátora a uzavrieť Dohodu o elektronickom doručovaní.
 
 

Ako získať Elektronický identifikátor

  1. vypísať a vytlačiť Žiadosť o identifikátor
  2. doručiť Žiadosť na príslušné pracovisko DÚ (osobne alebo poštou)
  3. uložiť si do počítača elektronický identifikátor, ktorý Finančné riaditeľstvo SR zašle na email uvedený v Žiadosti o vydanie identifikátora
 
Na elektronické doručovanie podaní daňovému ďalej ešte potrebné, aby daňový subjekt uzavrel so správcom dane ešte Dohodu o elektronickom doručovaní.  Súčasťou Dohody o elektronickom doručovaní je oprávnenie pre používateľa (osobu vlastniacu identifikátor) elektronicky doručovať podania správcovi dane v mene príslušného daňového subjektu.
 
Daňové subjekty, ktoré v roku 2011 používali Autorizované elektronické služby daňovej správy, naďalej používajú súčasný spôsob elektronického doručovania podaní na základe uzatvorenej Dohody o spôsobe doručovania písomností elektronickými prostriedkami, kde platí aj  povinnosť doručiť prvú podpísanú stranu podania do 5 dní poštou alebo so zaručeným elektronickým podpisom.
 

Zaručený elektronický podpis

Ďalšou možnosťou je Zaručený elektronický podpis. Tento elektronický podpis je možné si zakúpiť u niektorej z komerčných autorizovaných certifikačných autorít.
 
Povinnosť doručovať podania elektronickými prostriedkami podľa § 13 ods. 5 daňovému orgánu, colnému orgánu má od 1.apríla 2012 daňový subjekt ktorý:
  • je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
  • daňový poradca a advokát za daňový subjekt, ktorého zastupujú pri správe dani a
  • zástupca za daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ktorého zastupuje pri správe daní  (paragraf §14 zákona 563/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov).
 
Podľa novely zákona č. 563/2009 Z.z, sa posunula povinnosť elektronicky doručovať podania správcovi dane pre vymedzené daňové subjekty z pôvodného termínu 1. januára 2012 na 1. apríla 2012.
 
Na stránke www.drsr.sk nájdeme jednotlivé tlačivá daňových priznaní, ktoré je potrebné vypísať a potvrdiť eletronické zaslanie. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X