Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako splácať podnikateľský úver

Ako splácať podnikateľský úver
Dáša Polláková, ČSOB
7. mája 2014 Tlačiť

Aké možnosti mám pri splácaní investičného podnikateľského úveru?

Pri splácaní úveru je dôležitý najmä spôsob splácania a frekvencia splátok

Štandardizované investičné úvery sa najčastejšie splácajú lineárnym alebo anuitným spôsobom. Pri lineárnom type splácania sa výška úveru vydelí počtom splátok, takže výška splátky istiny je počas celej doby splácania rovnaká. Pri anuitnom spôsobe splácania sú náklady na splácanie rozložené rovnomerne, keďže počas celej doby splácania máte rovnakú výšku celkovej splátky. Z hľadiska preplatenia úrokov je výhodnejší lineárny spôsob, keďže istinu banke splácate rýchlejšie.

Čo sa týka frekvencie splátok pri štandardizovaných investičných úveroch, okrem mesačných splátok banky umožňujú zvoliť si aj štvrťročné, polročné či ročné splácanie istiny. 

Aktuálne splácam podnikateľský úver, prišiel som však o časť odberateľov, čím sa mi značne znížili tržby. Je možné znížiť si splátky aj počas splácania úveru?

Ak predpokladáte, že z akýchkoľvek dôvodov nebudete môcť splácať úver, odporúčame bezodkladne kontaktovať banku, v ktorej čerpáte úver, a dohodnúť sa s ňou na prispôsobení splátkového kalendára aktuálnej situácii vo vašom podnikaní. Ak by ste sa už totiž ocitli v omeškaní so splátkami, banka môže pristúpiť k prísnejšiemu riešeniu.

Predmet môjho podnikania je skôr sezónneho charakteru, čo sa odráža aj v tržbách. Existuje možnosť prispôsobiť si splátky úveru v období, keď dosahujem vyššie tržby?

V takomto prípade odporúčame informovať sa o možnostiach nastaviť si splátkový kalendár podľa potrieb svojho podnikania už pri žiadosti o úver. ČSOB napríklad aktuálne ponúka pre podnikateľov a malé firmy možnosť realizovať bezplatné mimoriadne splátky pri investičných úveroch dvakrát ročne. Táto novinka sa týka novo uzavretých úverov – EÚ Investičného úveru a Malého investičného úveru, pričom pre podnikateľov je flexibilne dostupná možnosť výberu medzi skrátením doby splácania a znížením splátky úveru po uskutočnení mimoriadnej splátky. Úver sa tým prispôsobí podnikaniu podľa preferencie klienta.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Výhodné úvery a účty"

Zobraziť všetky články v seriáli "Výhodné úvery a účty"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X