Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako zdaniť výhru v roku 2022?

zdaňovanie výhier
zdaňovanie výhier Foto: Getty Images
18. novembra 2021 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Aj keď to možno bude pre niekoho nepochopiteľné, aj výhry podliehajú zdaneniu. Ak teda niečo vyhráte, okrem radosti z výhry bude potrebné vyriešiť aj spôsob zdanenia výhry. Spôsobov zdanenia výhier je viacero a odvíjajú sa od viacerých kritérií. To, či kvôli prijatej výhre budete musieť podať daňové priznanie sa dočítate v článku.

Výhry oslobodené od dane

Na úvod niečo pozitívne. Nie všetky výhry podliehajú zdaneniu. Podľa § 9 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov, výhry v lotériách, stávkach a iných podobných hrách, ktoré sú prevádzkované na základe povolenia vydaného podľa osobitného predpisu, a obdobné výhry zo zahraničia, sú od dane z príjmov oslobodené v plnej výške.

Lotériou a podobnou hrou sa v zásade rozumejú hry v zmysle zákona o hazardných hrách, v ktorých hráč po zaplatení vkladu, môže získať výhru, pričom výsledok hazardnej hry závisí výlučne alebo prevažne od náhody alebo od vopred neznámeho výsledku určitej okolnosti alebo udalosti.

Medzi takéto hazardné hry patria napríklad lotériové hry (žrebové lotérie a tomboly, ak herná istina prekročí 1 500 eur, číselné lotérie, bingo, okamžité lotérie a podobne), hazardné hry v kasíne, stávkové hry, hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných prístrojov, internetu a iné.

Príklad:

Fyzická osoba vyhrala v lotériovej hre lotto peňažnú sumu 98 000 EUR. Výherca nemá v tomto prípade povinnosť priznať daň a zaplatiť daň, nakoľko výhra v lotérii prevádzkovanej podľa zákona o hazardných hrách je príjmom oslobodeným od dane z príjmov v plnej výške.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Ostatné druhy výhier a oslobodenie od dane
  • Výber dane zrážkou
  • Nepeňažné výhry
  • Výhry zo zamestnaneckých súťaží

Ostatné druhy výhier a oslobodenie od dane

Výhry, ktoré nespadajú pod vyššie spomínaný paragraf (nie sú prevádzkované podľa osobitného predpisu), podliehajú zdaneniu a je potrebné pri ich prijatí riešiť spôsob zdanenia a výšku zdanenia.

Cenou alebo výhrou sa rozumie:

  • cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
  • výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
  • cena zo športovej súťaže.

V zmysle § 9 ods. 2 písm. m) sú oslobodené od dane prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu sumu 350 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy presahujúce ustanovenú sumu.

Výber dane zrážkou

Pri väčšine výhier nebudete musieť kvôli tomu podávať daňové priznanie. Z peňažných cien a výhier plynúcich zo zdrojov na území Slovenska sa daň vyberá zrážkou, okrem ceny zo športovej súťaže prijatej daňovníkom, ktorého športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou, a okrem odmeny za použitie diela alebo použitie umeleckého výkonu, ktorá je súčasťou ceny, a ktorá je príjmom z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane, ktorým je prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže, a to pri výplate, poukázaní, alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka. Základom dane pre daň vyberanú zrážkou je iba príjem neznížený o výdavok. Pri vyberaní dane zrážkou sa použije sadzba dane 19 %. Ak je cena alebo výhra vyplatená, poukázaná, alebo pripísaná daňovníkovi nezmluvného štátu podľa § 2 písm. x) zákona o dani z príjmov, použije sa sadzba dane vo výške 35 %.

Zrazenú daň je platiteľ dane povinný odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrazením dane sa považuje daňová povinnosť z tohto druhu príjmu za vysporiadanú a výhercovi už nevzniká žiadna daňová povinnosť z tohto druhu príjmu.

POZOR:

Povinnosť podať daňové priznanie vzniká, ak tento druh výhry je prijatý daňovníkom zo zahraničia. Peňažné ceny alebo výhry plynúce zo zdrojov v zahraničí zdaňuje fyzická osoba cez podané daňové priznanie k dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie. Do základu dane sa zahrňujú zdaniteľné príjmy znížené o zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bol daňovník povinný z tohto príjmu zaplatiť.

Nepeňažné výhry

Veľkú skupinu výhier tvoria tzv. nepeňažné výhry – najčastejšie výhry v podobe nejakého tovaru. Už z logiky veci vyplýva, že zdanenie nemôže prebehnúť formou zrážky pri odovzdaní ceny. Zdanenie tak bude prebiehať prostredníctvom daňového priznania a každý daňovník je povinný výhru nad 350 € uviesť v daňovom priznaní.

Nepeňažné ceny alebo výhry zdaňuje fyzická osoba cez daňové priznanie k dani z príjmov podané za príslušné zdaňovacie obdobie, a to bez ohľadu na to, či plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky, alebo zo zdrojov v zahraničí.

Pri poskytnutí nepeňažnej ceny alebo výhry je prevádzkovateľ, organizátor alebo poskytovateľ povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny. Hodnotou ceny je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa, organizátora alebo poskytovateľa.

Oslobodenie do výšky 350 € sa uplatňuje rovnakým spôsobom, ako v prípade peňažných výhier.

POZOR:

Dôležitým faktom je, že každá výhra alebo cena sa posudzuje osobitne. Teda napríklad ak vyhráte mobil v hodnote 300 € a počítač v hodnote 900 €, do základu dane vstupuje len cena počítača a aj to až po znížení o oslobodenú sumu 350 €, čiže reálne by výherca zdaňoval len 550 € príjem.

Výhry zo zamestnaneckých súťaží

Spôsob zdanenia pri výhrach poskytnutých zamestnávateľom je ešte o niečo zložitejší a pre príjemcu výhry najmenej výhodný. Podľa § 5 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov je za príjem zamestnanca považovaná aj cena alebo výhra prijatá zamestnancom, ktorý sa zúčastnil súťaže vyhlásenej svojím zamestnávateľom. Rovnako sa za príjem zamestnanca považuje takáto cena alebo výhra prijatá manželom (manželkou) zamestnanca a deťmi zamestnanca, ktoré sa považujú za vyživované na účely uplatňovania daňového bonusu, ak sa takejto súťaže zúčastnili.

V danom prípade sa prijatá výhra zdaňuje prostredníctvom mzdy zamestnanca – podlieha dani z príjmov a takisto podlieha zdravotným a sociálnym odvodom úplne rovnako, ako klasická mzda.

Samozrejme aj v prípade zamestnancov platí, že oslobodenie výhier do výšky 350 € je možné uplatniť.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daň z výhryknow-howknowhowPrémiový obsahrok 2022zdaňovanie výhier

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X