Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aktivovaný elektronický občiansky preukaz má len 44 % štatutárov

Man with laptop, passport and credit card making online shopping
Thinkstock
16. januára 2017 Zdroj Podnikam.sk, SITA, NASES Tlačiť

Asi 37 % štatutárov, teda okolo 75 tisíc osôb, stále elektronický občiansky preukaz vybavený nemá. Elektronický občiansky preukaz má, potrebuje si ho však aktivovať zadaním BOK-u, 19 % štatutárov.

Elektronický občiansky preukaz s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK) má iba 44 percent právnických osôb. Upozornil na to v pondelok tlačový odbor Kancelárie Ministerstva vnútra (MV) SR.

Od júla tohto roka bude štát so zástupcami právnických osôb zapísaných v obchodnom registri komunikovať elektronickou formou – prostredníctvom úradných elektronických schránok. Do schránky sa zástupca právnickej osoby prihlási cez portál www.slovensko.sk. Na tento úkon však podnikateľ potrebuje aktivovaný elektronický doklad s čipom.

V článku si tiež priblížime, aké prostriedky sú nevyhnutné na prihlásenie sa do elektronickej schránky. V časti pre členov klubu nájdete aj niekoľko video-návodov.

Informačná kampaň

„Ministerstvo vnútra vlani v novembri oslovilo štatutárov listom s upozorním, aby neodkladali vybavenie elektronického dokladu. Cielená kampaň bola účinná a najmä začiatkom decembra oddelenia dokladov, z ktorých mnohé mali mimoriadne úradné hodiny aj cez víkendy, zaznamenali citeľné zvýšenie žiadostí o vydanie či aktiváciu elektronického občianskeho preukazu zo strany zástupcov firiem,“ dodal rezort.

Ministerstvo vnútra apeluje na podnikateľov

Elektronický občiansky preukaz má, potrebuje si ho však aktivovať zadaním BOK-u, 19 % štatutárov. Asi 37 % štatutárov, teda okolo 75 tisíc osôb, stále elektronický OP vybavený nemá.

„Hoci do letného termínu povinnej aktivácie elektronickej schránky zostáva relatívne dosť času, ministerstvo vnútra opakovane upozorňuje, že na oddeleniach dokladov začne čoskoro takzvaná sezóna cestovných dokladov, čo sa v praxi vždy premietne do dlhších čakacích dôb. Opätovne teda apelujeme na zástupcov firiem, aby vybavenie či aktiváciu občianskeho preukazu neodkladali. Môžu si ho vybaviť na hociktorom z 86 pracovísk v Slovenskej republike,“ vyzýva rezort vnútra.

V pondelok, utorok a vo štvrtok sú oddelenia dokladov otvorené od 8. do 15. hodiny, v stredu až do 17. hodiny, v piatok len do 14. hodiny. „Pri prevzatí dokladu si nechajte bezplatne vydať aj certifikáty potrebné k vytvoreniu zaručeného elektronického podpisu, ktorý využijete najmä pri množstve e-služieb poskytovaných štátom. Každý, kto požiada o elektronický podpis, dostane bezplatne čítačku,“ uviedlo ministerstvo.

Vyhotovený doklad sa dá doručiť na ktorékoľvek pracovisko v rámci SR, existuje aj možnosť nechať si ho poslať kuriérom do vlastných rúk. Elektronické občianske preukazy vydáva Slovenská republika od decembra 2013. V súčasnosti ich má 1,9 milióna našich občanov.

Elektronické schránky pre podnikateľov

Povinná aktivácia elektronických schránok pre podnikateľov sa už niekoľkokrát posúvala. Po novom do 30. júna 2017. Pôvodný záväzný termín bol 1.1. 2017, avšak pre nepripravenosť podnikateľov požiadala o posun Slovenská obchodná a priemyselná komora.

Novú povinnosť pre podnikateľov stanovil pritom zákon už pred troma rokmi a termín sa už predlžoval z 1. júla 2016 na 1. januára 2017. “Chcem povedať, že naozaj tentokrát už pôjde o posledné predĺženie,” konštatoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Aké prostriedky sú nevyhnutné na prihlásenie si priblížime v uzamknutej časti. Zároveň tam nájdete videonávod:

Pre pripomenutie, kľúčom k vstupu do úradnej elektronickej schránky firmy je aktivovaný občiansky preukaz s čipom (e-ID) s bezpečnostným osobným kódom (BOK), čítačka a príslušný softvér. Schránku teda v začiatočnej fáze nie je možné vybaviť od stola v kancelárii, treba na to viac času.

Pomôcť podnikateľom s prácou so schránkou má aj portál www.statutar.sk, kde nájdu štatutári spoločností všetky potrebné informácie týkajúce sa schránok. Zároveň existuje možnosť, aby štatutár splnomocnil na vstup do elektronickej schránky firmy inú osobu.

TIP Podnikam.sk: Návod ako sa prihlásiť do elektronickej stránky nájdete tu Video c 6 prihlasenie do elektronickej schranky zdroj: NASES

Listy úplne nekončia

Akými princípmi sa pri samotnom využívaní elektronickej schránky štát riadi, si objasníme v časti pre členov klubu:

  • Štátny orgán musí od nového mesiaca identifikovať konanie, na ktoré sa vzťahuje zákon o e-Governmente. Ak pôjde o konanie, ktorého výsledkom bude rozhodnutie určené konkrétnej osobe alebo firme, štát ho bude posielať do elektronickej schránky tejto osoby alebo firmy. Bežne pôjde o súdne a správne konania.

  • Štát uprednostní listinnú formu komunikácie, ak zákony výslovne ustanovujú, že sa konania a úkony vykonávajú listinne.

  • Ak orgán verejnej moci bude komunikovať s iným orgánom verejnej moci, ktorý v danom prípade nebude účastníkom konania, môže komunikovať aj mimo schránok.

  • Elektronické podanie podľa zákona o e-Governmente je rovnocenné podaniam, ktoré sa doteraz robili či už písomne alebo ústne, osobne, poštou, telefonicky a podobne.

  • Náležitosti každého elektronického podania upravuje osobitný zákon, ktorý zároveň určuje, či a ako treba podanie podpísať. Takto podpísané podanie bude doručené príslušnému orgánu verejnej moci do jeho elektronickej schránky na vybavenie.

Pozor na rozsudky

Komunikovať elektronicky bude aj súdna moc. Štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková uviedla, že pokiaľ ide o súdy, znamená to, že do elektronickej schránky môže prísť rozhodnutie súdu, výzva alebo aj dokumenty či rozhodnutia rezortu spravodlivosti a iné dokumenty, ktorými komunikujú s ľuďmi.

Návod, ako si nastaviť notifikácie cez email a sms nájdete v tejto časti:

Práve v tomto prípade môžu začať plynúť dôležité lehoty. Kolíková vyzvala tých, ktorí majú aktivované dátové schránky, aby využívali notifikáciu sms alebo e-mailom. „Budú tak vedieť včas, že im prišiel dokument, oboznámia sa s ním a zvážia ďalší postup,“ uviedla.

TIP Podnikam.sk: Návod, ako si nastaviť notifikácie cez email Video c 11 nastavenie notifikacii na email

zdroj: NASES

Zároveň zdôraznila, že rezort spravodlivosti urobil všetko preto, aby súdy vedeli komunikovať elektronicky. Úrady budú robiť prvopisy elektronicky, pri zasielaní si budú overovať či daná osoba má alebo nemá aktivovanú schránku. Kolíková si však nemyslí, že  by sa mohli zrýchliť súdne konania okamžite. „Všetci sa oboznamujú s tým, čo to znamená elektronická komunikácia,“ dodala.

TIP Podnikam.sk: Návod, ako si nastaviť notifikácie cez sms Video c 12 nastavenie notifikacii cez sms

zdroj: NASES

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

elektronické schránkyelektronický občiansky preukazelektronický podpisPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X