Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aký je rozdiel v podnikaní s alebo bez DPH ?

Žena držiaca sa za hlavu
Microsoft corporation
6. mája 2011 Autor Jaroslava Lukačovičová Podnikam Tlačiť

Čo je DPH a aký je princíp DPH? Daň z pridanej hodnoty (DPH) patrí medzi nepriame dane. Nepriama daň, je daň ktorú platia nepriamo všetci občania v cene tovarov alebo služieb aj dennej spotreby.

Byť alebo nebyť platiteľom DPH?

Tým, že občania, alebo subjekty, ktoré nie sú zaregistrované za platiteľov dane, daň z pridanej hodnoty platia, to ešte neznamená, že majú nárok na odpočet alebo vrátenie takto zaplatenej dane. Podnikatelia hlavne pri začiatku podnikania, kedy ešte majú možnosť sa rozhodnúť, stoja pred dilemou, či sa im oplatí byť, resp. nebyť platiteľom DPH.

To znamená mať možnosť si takto zaplatenú daň odpočítať, ale na druhej strane ku každému tovaru alebo službe túto daň pripočítať.

Platiteľom dane z pridanej hodnoty sa teda podnikateľ môže stať:

  • dobrovoľne,
  • povinne.
Platiteľom DPH je možné stať sa aj dobrovoľne, nie až po prekročení stanoveného obratu. Daňový úrad však vo väčšine prípadov požaduje dôkazy preukazujúce skutočnosť, že obrat bude v najbližšej dobe prekročený a dobrovoľne sa registrujúce subjekty musia vypĺňať dotazník približujúci najbližšie plánované aktivity a príjmy spoločnosti.

Predtým, ako vysvetlíme princíp DPH niekoľko základných pojmov na vysvetlenie.

Obrat na DPH

Každá zdaniteľná osoba si musí sledovať svoj obrat. Ak prekročí výšku 49 790 eur za posledných 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, je povinná sa registrovať za platiteľa DPH do 20-teho dňa nasledujúceho mesiaca po dosiahnutí tohto obratu.

Daň na vstupe (odpočítanie dane)

Daň, s ktorou sa stretáva zdaniteľná osoba pri nákupe tovarov a služieb od dodávateľov, ktorí sú platiteľmi DPH a premietajú ju do svojich cien. V prípade, že je zdaniteľná osoba už zaregistrovaná ako platiteľ DPH, môže si túto daň z daňového dokladu dodávateľa „odpočítať“, t.j. „pripísať“ si ju na jednu stranu zoznamu DPH, oproti ktorej bude na druhej strane zapisovať DPH fakturovanú svojim odberateľom.

Daň na výstupe (zdaniteľné plnenie)

Daň, ktorú zdaniteľná osoba (platca DPH) premieta do ceny svojich tovarov a služieb a fakturuje ju svojim odberateľom, musí odviesť štátu. Neodvádza ju však celú. Poníži si ju o daň, ktorú registruje ako daň na vstupe na odpočítanie.

Pre porovnanie si ukážeme ako pristupuje ku kalkulácii tovaru alebo služby, podnikateľ ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a ktorý nie je platcom DPH.

Príklady:

Platiteľ DPH vychádza zo situácie nasledovne:
Nakúpi tovar od platiteľa  DPH v hodnote 119 eur = 100 eur základ dane + 19 eur DPH. 19 eur si odpočíta ako daň na vstupe.

Pri stanovení predajnej ceny vychádza z nákupnej ceny 100 eur a dá si na to svoju maržu vo výške 30 % = cena tovaru 130 eur + 24,70 DPH = predajná cena 154,70 eur.

Z hľadiska DPH to vyzerá nasledovne : 24,70 – 19 = 5,70 eur odvedie správcovi dane v najbližšom daňovom priznaní k DPH.Z hľadiska dane z príjmov a teda zisku: 130-100 = 30 eur zisk.

Neplatiteľ DPH vychádza zo situácie nasledovne:
Nakúpi tovar od platiteľa  DPH v hodnote 119 eur = 100 eur základ + 19 eur DPH. Neodpočíta si ako daň na vstupe nič lebo nie je zaregistrovaný ako platiteľ DPH.

Pri stanovení predajnej ceny vychádza z nákupnej ceny 119 euro a dá si na to svoju maržu vo výške 30 % = predajná cena tovaru 154,70 eur.

Z hľadiska DPH to vyzerá nasledovne :

Z hľadiska zisku: 154,70 – 119 = 35,70 eur zisk.

Tento podnikateľ musí zdaniť daňou z príjmov čiastku 35,70 eur, kým jeho kolega iba 30 eur, lebo 5,70 eur už štátu odviedol na DPH.

jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X