Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ambulantný predaj potravín je ohrozený, tvrdí SPPK

Ambulantný predaj potravín je ohrozený
Ilustračné foto: SITA
26. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Skončiť by mal ambulatný predaj mlieka a mliečnych výrobkov, mäsa a mäsových produktov i ďalších poľnohospodárskych a potravinárskych tovarov.

Na ambulantný predaj sú odkázaní najmä malí a strední výrobcovia

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) chce riešiť ambulantný predaj domácich výrobkov, ktorý, ako podotýka, bude od júla ohrozený nadobudnutím účinnosti novely zákona o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach. Podľa neho je novela v rozpore s vládnou koncepciou rozvoja pôdohospodárstva do roku 2020, ktorá počíta so zvýšením sebestačnosti Slovenska v kľúčových komoditách aspoň na úroveň 80 percent.
 
Ako vysvetlil predseda SPPK Milan Semančík, legislatíva stanovuje, že v každej obci v ktorej je prevádzkareň s predajom potravín, možno ambulantne predávať len jedlá a nápoje určené na priamu konzumáciu na mieste, balenú zmrzlinu, ovocie a zeleninu. „Všetko ostatné, vrátane mlieka a mliečnych výrobkov, mäsa a mäsových produktov i ďalších poľnohospodárskych a potravinárskych tovarov by sa už nemalo ambulantne predávať napriek tomu, že mnohí producenti investovali do týchto prevádzok nemalé prostriedky, aby takto priamo speňažili aspoň časť svojej produkcie a spotrebiteľom priniesli čerstvé a kvalitné domáce potraviny,“ vysvetlil Semančík. 
 

 
Prízvukuje, že na ambulantný predaj sú odkázaní najmä malí a strední výrobcovia. „Zákaz týchto foriem realizácie ich tovaru, ktoré sú bežné vo všetkých vyspelých krajinách, znamená existenčné ohrozenie nielen pre nich, ale aj pre pracovníkov, ktorých zamestnávajú v ambulantných predajniach,“ zdôraznil predseda SPPK. Ako tvrdí, v prípade priaznivých podmienok majú ambulantné predajne potenciál rastu, atakovať by mohli hranicu desaťpercentného podielu na celkovom predaji poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov. 
 
Semančík predpokladá, že zámerom zákona bolo skvalitniť predaj na trhových miestach a zvýšiť ochranu spotrebiteľa, namiesto tohto však priniesol zákaz väčšiny ambulantných predajov. SPPK preto od kompetentných požaduje čím skôr rozšíriť zoznam ambulantne predávaných výrobkov, tak ako je to bežné v iných krajinách Európskej únie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X