Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Apple si láme hlavu nad historickým prepadom. Čo je za tým?

Nabíjanie telefónu, iPhone
ThinkstockPhotos
26. októbra 2016 Img_2614.jpg Zdroj The Guardian Tlačiť

Technologický gigant Apple nás viac ako jeden a pol desaťročia presviedčal o svojich výborných obchodných schopnostiach. Nedávno však oznámil, že jeho tržby a zisk sa v medziročnom porovnaní po prvýkrát za 15 rokov znížili. 

Táto v súčasnosti najviac hodnotená spoločnosť na celom svete, ktorá má sídlo v americkom Silicon Valley a ktorá sa akoby zázrakom zotavila z bankrotu v roku 1997, aby sa následne vyšplhala na úplný vrchol hory úspechu, má teraz pre svojich investorov nepríjemnú správu.

Za rok, ktorý sa skončil 24. septembra 2016, Apple predal po celom svete produkty ako iPhone, Apple Watch, PC Mac a mnohé ďalšie, v hodnote 215,6 mld. amerických dolárov (USD). Poviete si, že je to úctyhodné číslo. V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom to však predstavuje až 8-percentný pokles, pričom vtedy zazanamenala spoločnosť rekordné tržby na úrovni 233,7 mld. USD.

Pokles tržieb technologického giganta sa zároveň podpísal na nižšom zisku firmy, ktorý sa v sledovanom období znížil o 14 % na úroveň 45,7 mld. USD. Je to tak po prvýkrát od roku 2001, čo Apple zaznamenal medziročný pokles tržieb a zisku.

Niektorí analytici sa v reakcii na zverejnené údaje zhodli na tom, že svet už zrejme dosiahol svoj „Apple vrchol“. Inými slovami to možno vyjadriť aj tak, že ktokoľvek, kto mal záujem a mohol si dovoliť kúpiť si iPhone či akékoľvek iné produkty od Applu, už v súčasnosti aspoň jeden taký vlastní.

Za uvedeným prepadom tržieb a zisku spoločnosti pritom stojí najmä pokles tržieb za predaj iPhonov, ktoré predstavujú jej najdôležitejší obchodný artikel. K celkovým tržbám totiž prispievajú až dvomi tretinami. V sledovanom období predal Apple 45,5 milióna iPhonov, čo predstavuje medziročný pokles o 5 %.

Aj napriek zverejneným negatívnym výsledkom sa však generálny riaditeľ spoločnosti, Tim Cook, nevzdáva optimizmu. V reakcii na výsledky uviedol: „Silný september nám napokon pomôže uzavrieť úspešný finančný rok 2016.“ Ako ďalej dodal, spoločnosť je priam nadšená odozvou zákazníkov na nové iPhony 7, iPhony 7 Plus a Apple Watch Series 2.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Applehistorický poklesvýsledky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X