Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Audítori sú znepokojení novou smernicou o výkone auditu

Audítori sú znepokojení novou smernicou EP o výkone audite
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
15. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Smernica EÚ zavádza akúsi čiernu listinu služieb, ktoré už audítori nebudú môcť poskytovať ako doteraz.

Povinná rotácia môže výkon auditu neprimerane predlžiť 

Európsky parlament (EP) schválil smernicu, ktorá podľa Slovenskej komory audítorov opäť sprísňuje výkon audítorskej profesie. Nové pravidlá majú podľa Bruselu posilniť nezávislosť audítorov vo všetkých členských štátoch, tí sa však podľa prezidenta Slovenskej komory audítorov Ondreja Baláža obávajú možných likvidačných dôsledkov na audítorskú profesiu. Nová európska smernica podľa komory zásadným spôsobom mení pravidlá výkonu auditu v subjektoch verejného záujmu.
 
Na Slovensku do tejto kategórie patria napríklad všetky banky, poisťovne so všetkými pobočkami, mestá, obce a vyššie územné celky, ktoré predkladajú konsolidovanú účtovnú závierku, ale aj doplnkové dôchodkové spoločnosti, či vybrané podniky ako automobilky alebo chemické závody. Podľa komory ide o približne 80 firiem. 
 

 
Po novom bude pri audite spomínaných subjektov povinná rotácia audítorských firiem na základe tendra. Má sa tým eliminovať prípadná strata nezávislosti a objektivity audítora. Slovenská komora audítorov, ktorá zo zákona zastrešuje 820 fyzických osôb a 240 právnických osôb vykonávajúcich audit, posilnenie nezávislosti víta. Jej prezident Ondrej Baláž však upozorňuje, že povinná rotácia môže praktický výkon auditu neprimerane časovo predlžiť a skomplikovať. 
 
Smernica EÚ tiež podľa neho zavádza akúsi čiernu listinu služieb, ktoré už audítori nebudú môcť poskytovať ako doteraz. Ide napríklad o obmedzenie daňového poradenstva, konzultačných služieb pri kúpe a predaji, účtovníctva subjektom, ktoré zároveň auditujú. Slovenská komora audítorov akceptuje zámer EÚ posilniť nezávislosť audítora, zároveň upozorňuje na možný negatívny dopad týchto obmedzení. „Najmä stredné a menšie firmy môžu prežiť len vďaka tomu, že poskytujú aj neaudítorské služby, rovnako ich klienti takúto pomoc očakávajú,“ dodal Baláž. 
 

 
Najnovšiu smernicu EÚ musia členské štáty adaptovať do svojich právnych systémov najneskôr do roku 2016. V prípade Slovenska to znamená otvorenie zákona o audite.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X