Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Automobilky chystajú v lete zaujímavý projekt. Takto chcú získať do budúcna pracovnú silu

Automobilový priemysel
Thinkstock
17. mája 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Projekt má na Slovensku zvýšiť záujem o technické vzdelanie, pretože všetkým automobilkám chýba dostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR otvorí v lete Automobilovú Junior akadémiu 2016 (AJA). Zväz začne novú akadémiu v spolupráci s automobilkou Volkswagen Slovakia, PSA Groupe Slovakia, KIA Motors Slovakia a so Strojníckou fakultou STU v Bratislave, Materiálovotechnologickou fakultou STU so sídlom v Trnave a Žilinskou univerzitou v Žiline. Prvý ročník AJA sa otvára 11. až 15. júla v Trnave, 25. až 29. júla v Žiline a 22. až 26. augusta v Bratislave. Na tlačovej konferencii o tom informoval prezident ZAP Juraj Sinay.

Program vznikol pre nedostatočný záujem mladej generácie o štúdium technických a prírodovedných odborov. „Aktivitami, ako je aj AJA, chceme motivovať žiakov a študentov pre štúdium technických odborov, priblížiť obsah a význam štúdia rodičom a širokej verejnosti,“ uviedol Sinay. Cieľom vzdelávacieho projektu je tiež otvoriť diskusiu na tému ohrozenia konkurencieschopnosti priemyslu nezáujmom o štúdium technických odborov. „Ide nám o zmenu verejného myslenia, verejnej mienky,“ dodal šéf ZAP. Zväz nechce motivovať žiakov len cez školy a výchovných poradcov, ale aj cez rodičov. „Nech aj rodičia majú možnosť sa v rámci AJA spolu s deťmi podieľať na spoznávaní toho, čo ten finálny výrobca ponúka,“ doplnil prezident zväzu.

Podľa Sinaya nie je na Slovensku záujem o technické vzdelanie a všetkým automobilkám chýba dostatok kvalifikovaných pracovníkov. Na vysoké školy sa podľa analýzy potrieb trhu práce hlási viac ako 60 % absolventov stredných škôl, avšak Slovensko potrebuje 31 % vysokoškolských absolventov. Viac ako 55 % absolventov vysokých škôl nie je štyri roky po skončení školy zamestnaných vo vyštudovanom odbore. Podľa analýzy ZAP viac ako 30 % študentov vysokých škôl študuje odbor, ktorý trh práce nepotrebuje. Zamestnávateľom odchádza ročne do dôchodku viac ako 33 tisíc kvalifikovaných pracovníkov.

Týždenný vzdelávací program je určený siedmakom a ôsmakom základných škôl. Časť vzdelávacieho programu bude na akademickej pôde a časť vo výrobnom závode. Kapacita je sto účastníkov v každom meste, spolu to bude pre tristo záujemcov. Účastnícky poplatok za program je 60 eur a registrácia na webovej stránke ajakademia.sk sa začne 23. mája.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

automobilpráca a kariératechnológie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

22sep8:30Zákon o cestnej doprave a jeho nadväznosti na zákonné povinnosti dopravcu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X