Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Až 85 % Slovákov nie je schopných vytvárať si dostatočnú finančnú rezervu

Dve tretiny Slovákov žijú na hranici finančného kolapsu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Tri štvrtiny si neplánujú financie vo svojej domácnosti. Až 85 % Slovákov nie je schopných vytvárať si dostatočnú finančnú rezervu, z čoho takmer každý desiaty Slovák využíva nebankovky, ak sa dostane do mínusu.
 
Vyplýva to z prieskumu, ktorý na piatkovej tlačovej konferencii zverejnila Nadácia Partners v spolupráci s agentúrou Focus.
 

Väčšina ľudí si plánuje len väčšie výdavky

Podľa zverejneného prieskumu si len 23 % Slovákov dlhodobo plánuje financie vo svojej domácnosti. Viac ako 70 % Slovákov plánuje len väčšie výdavky, alebo rieši otázky financií operatívne, teda až keď prídu prvé náznaky problémov. Takisto, 49 % Slovákov má len približnú alebo vôbec žiadnu predstavu o tom, koľko mesačne zarobia a akým spôsobom peniaze minú a tým pádom nemajú nad týmito tokmi ani kontrolu. 
 
Z prieskumu ďalej vyplýva, že viac ako tretine slovenských domácností sa občas stane, že v priebehu mesiaca minú viac, než zarobili, pričom 11 % opýtaných uviedlo, že sa im takáto situácia stáva pravidelne. Takmer každý desiaty človek zo skupiny tých, ktorých mesačné výdavky pravidelne alebo občas prekročia ich príjmy, siahne po pôžičke od nebankovej inštitúcie. „
 

 

Najlepšia je rezerva, kontokorent lepší od úveru

Riešiť nepomer v príjmoch a výdavkoch úverom nie je dobré riešenie, najprijateľnejšie je mať vytvorenú rezervu. Ak už je potrebné ísť do úveru, tak najprijateľnejšie je krátkodobé povolené prečerpanie, tzv. kontokorent, ktorý sa dá okamžite vrátiť bez ďalšieho poplatku. Ale to je len krátkodobé riešenie,“ uviedol finančný sprostredkovateľ Partners Group SK Maroš Kútnik. 
 
Až 85 % oslovených Slovákov nie je schopných vytvárať si dostatočnú finančnú rezervu. Takisto, tretina Slovákov nedokáže ušetriť z mesačných príjmov nič. Približne polovica uviedla, že je schopná ušetriť do 10 % z príjmu mesačne. „Tento jav je spojený najmä s neznalosťou finančných tokov. V prípade, že ľudia svoje príjmy a výdavky majú zmapované a plánujú ich, vedia si mesačne určiť, koľko by zvládli ušetriť,“ uvádza Nadácia Partners v zverejnených informáciách vyplývajúcich z prieskumu. 
 

Z mimiriadnych odmien si prostriedky odloží len 15 % Slovákov

Podľa prieskumu sú Slováci najviac ochotní si požičiavať na bývanie, keď úver tohto druhu by si vzala takmer polovica z nich. Takmer polovica Slovákov je tiež ochotná zadlžiť sa pre zariadenie a vybavenie bytu či pre nákup elektroniky. Ochota požičať si na technologické novinky je rovnaká u mužov aj u žien. Z mimoriadnych odmien si necelých 15 % Slovákov odloží celú odmenu. Viac ako 40 % si časť z odmeny odloží a časť minie. Iba niečo viac ako 5 % Slovákov z nej splatí svoje dlhy, 23 % Slovákov nedostáva žiadnu odmenu. 
 
Až 36 % oslovených uviedlo, že by si nezobrali úver v žiadnom prípade. „Tridsiatnikov ktorí by si nezobrali úver, je 18 %, štyridsiatnikov je 20 %, päťdesiatnikov 31 %, šesťdesiatnikov 50 % a medzi ľuďmi nad šesťdesiat rokov je to až 81%. Pri vyššom veku sú potreby do istej miery saturované a do istej miery je už obava zaväzovať sa voči akejkoľvek inštitúcií. Tretí moment je konzervatívnosť starších ľudí, keď platí „Zakrývam sa len takou perinou, na ktorú sám stačím,“ dodal Ivan Dianiška z agentúry Focus. 
 
Nadácia Partners realizovala prieskum v spolupráci s agentúrou Focus v rámci iniciatívy Den finančnej gramotnosti, ktorý pripadá na 8. septembra. Prieskum sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke viac ako 700 obyvateľov Slovenska.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X