Brusel chystá v únii tvrdé opatrenia proti daňovým únikom
Európska komisia predložila balík opatrení s cieľom bojovať proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam pri korporátnych daniach.
Opatrenia majú byť účinné od 1. januára 2016
Európska komisia chce zaviesť automatickú výmenu daňových informácií medzi členskými štátmi Európskej únie. Práve toto opatrenie má byť kľúčovým prvkom balíka opatrení v oblasti daňovej transparentnosti, ktorý komisia predložila ako súčasť svojho programu boja proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam právnických osôb a škodlivej daňovej súťaži v únii.
„Cieľom balíka daňovej transparentnosti, ktorý dnes komisia predkladá, je zabezpečiť, aby členské štáty dostávali informácie, vďaka ktorým by mohli chrániť svoje základy dane a účinne konať voči spoločnostiam, ktoré sa snažia vyhnúť plateniu spravodlivého podielu dane,“ informuje Európska komisia.
Vyhýbanie sa daňovým povinnostiam právnických osôb totiž podľa predpokladov komisie oberá rozpočty členských štátov únie ročne o miliardy eur. Takisto znemožňuje spravodlivé rozdelenie zaťaženia medzi daňových poplatníkov a spravodlivú hospodársku súťaž medzi podnikmi.
Boji proti „agresívnemu daňovému plánovaniu a nekalým daňovým praktikám“
Spoločnosti sa spoliehajú na zložitosť daňových pravidiel a nedostatočnú spoluprácu medzi členskými štátmi zneužívajú na presun svojich ziskov a minimalizáciu zdanenia. V boji proti agresívnemu daňovému plánovaniu a nekalým daňovým praktikám je preto podľa komisie nevyhnutné zlepšiť transparentnosť a spoluprácu.
Ústredným prvkom balíka opatrení transparentnosti, ktorý komisia predkladá, je legislatívny návrh na zlepšenie spolupráce členských štátov v oblasti ich cezhraničných záväzných daňových stanovísk. V súčasnosti si totiž členské štáty vymieňajú veľmi málo informácií o svojich záväzných daňových stanoviskách. Niektoré spoločnosti zneužívajú nedostatočnú transparentnosť v oblasti záväzných daňových stanovísk a umelo znižujú svoje daňové odvody.
Informácie každé tri mesiace
Komisia navrhuje, aby sa stanovil prísny harmonogram, podľa ktorého by vnútroštátne daňové úrady museli každé tri mesiace poslať krátku správu všetkým ostatným členským štátom o všetkých cezhraničných záväzných daňových stanoviskách, ktoré vydali. Členské štáty potom budú mať možnosť požiadať o podrobnejšie informácie o konkrétnom záväznom daňovom stanovisku.
Brusel však pripravuje aj ďalšie kroky, ktoré majú viesť k vyššej efektivite daňového systému. Chystá sa napríklad preskúmať, či je možné zaviesť pre spoločnosti nové požiadavky transparentnosti, ako napríklad zverejňovanie určitých daňových informácií nadnárodnými spoločnosťami.
Zrevidovať chce aj kódex správania pri zdaňovaní podnikov, vyčísliť rozsah daňových únikov a vyhýbania sa daňovým povinnostiam a zrušiť smernicu o zdaňovaní príjmu z úspor.
Legislatívne návrhy z tohto balíka komisia predloží Európskemu parlamentu na konzultáciu a rade na prijatie. „Členské štáty by sa mali dohodnúť na návrhu o záväzných daňových stanoviskách do konca roku 2015, aby mohol nadobudnúť účinnosť 1. januára 2016,“ informuje komisia.