Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Brusel chystá v únii tvrdé opatrenia proti daňovým únikom

Brusel chce v únii automatickú výmenu daňových informácií
Foto: SITA/AP
19. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Európska komisia predložila balík opatrení s cieľom bojovať proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam pri korporátnych daniach.

Opatrenia majú byť účinné od 1. januára 2016

Európska komisia chce zaviesť automatickú výmenu daňových informácií medzi členskými štátmi Európskej únie. Práve toto opatrenie má byť kľúčovým prvkom balíka opatrení v oblasti daňovej transparentnosti, ktorý komisia predložila ako súčasť svojho programu boja proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam právnických osôb a škodlivej daňovej súťaži v únii.

 

 

„Cieľom balíka daňovej transparentnosti, ktorý dnes komisia predkladá, je zabezpečiť, aby členské štáty dostávali informácie, vďaka ktorým by mohli chrániť svoje základy dane a účinne konať voči spoločnostiam, ktoré sa snažia vyhnúť plateniu spravodlivého podielu dane,“ informuje Európska komisia. 

 

Vyhýbanie sa daňovým povinnostiam právnických osôb totiž podľa predpokladov komisie oberá rozpočty členských štátov únie ročne o miliardy eur. Takisto znemožňuje spravodlivé rozdelenie zaťaženia medzi daňových poplatníkov a spravodlivú hospodársku súťaž medzi podnikmi.

 

 

Boji proti „agresívnemu daňovému plánovaniu a nekalým daňovým praktikám“

Spoločnosti sa spoliehajú na zložitosť daňových pravidiel a nedostatočnú spoluprácu medzi členskými štátmi zneužívajú na presun svojich ziskov a minimalizáciu zdanenia. V boji proti agresívnemu daňovému plánovaniu a nekalým daňovým praktikám je preto podľa komisie nevyhnutné zlepšiť transparentnosť a spoluprácu. 

 

Ústredným prvkom balíka opatrení transparentnosti, ktorý komisia predkladá, je legislatívny návrh na zlepšenie spolupráce členských štátov v oblasti ich cezhraničných záväzných daňových stanovísk. V súčasnosti si totiž členské štáty vymieňajú veľmi málo informácií o svojich záväzných daňových stanoviskách. Niektoré spoločnosti zneužívajú nedostatočnú transparentnosť v oblasti záväzných daňových stanovísk a umelo znižujú svoje daňové odvody. 

 

Informácie každé tri mesiace

Komisia navrhuje, aby sa stanovil prísny harmonogram, podľa ktorého by vnútroštátne daňové úrady museli každé tri mesiace poslať krátku správu všetkým ostatným členským štátom o všetkých cezhraničných záväzných daňových stanoviskách, ktoré vydali. Členské štáty potom budú mať možnosť požiadať o podrobnejšie informácie o konkrétnom záväznom daňovom stanovisku. 

 

Brusel však pripravuje aj ďalšie kroky, ktoré majú viesť k vyššej efektivite daňového systému. Chystá sa napríklad preskúmať, či je možné zaviesť pre spoločnosti nové požiadavky transparentnosti, ako napríklad zverejňovanie určitých daňových informácií nadnárodnými spoločnosťami.

 

 

Zrevidovať chce aj kódex správania pri zdaňovaní podnikov, vyčísliť rozsah daňových únikov a vyhýbania sa daňovým povinnostiam a zrušiť smernicu o zdaňovaní príjmu z úspor. 

 

Legislatívne návrhy z tohto balíka komisia predloží Európskemu parlamentu na konzultáciu a rade na prijatie. „Členské štáty by sa mali dohodnúť na návrhu o záväzných daňových stanoviskách do konca roku 2015, aby mohol nadobudnúť účinnosť 1. januára 2016,“ informuje komisia.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X