Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ceny boli v októbri rovnaké ako vlani

Ceny boli v októbri rovnaké ako vlani
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V porovnaní so septembrom sa zvýšili najmä ceny za alkoholické nápoje a tabak o 1,5 % a odevy a obuv o 1,3 %. 

Medzimesačne spotrebiteľské ceny v desiatom mesiaci mierne stúpli

Spotrebiteľské ceny boli v októbri na rovnakej úrovni ako pred rokom. Tvrdí to Štatistický úrad SR, podľa ktorého tak v priemere za prvých desať mesiacov tohto roka klesli ceny o 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny rástli už druhý mesiac v poradí zhodne o 0,1 %.

V medziročnom porovnaní vrástli najmä ceny za vzdelávanie o 2,8 %. Rozličné tovary a služby zdraželi o 1,9 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,8 %, odevy a obuv o 1,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,1 %, rekreácia a kultúra o 0,8 %, zdravie o 0,5 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,3 %. Klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,6 %, dopravy o 1,3 %, poštových a telekomunikačných služieb o 0,4 % a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,3 percenta. 

Medzimesačne sa zvýšili najmä ceny za alkoholické nápoje a tabak o 1,5 % a odevy a obuv o 1,3 %. Poštové a telekomunikačné služby a rozličné tovary a služby v porovnaní so septembrom zdraželi zhodne o 0,3 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, rekreácia a kultúra a vzdelávanie išli nahor zhodne o 0,2 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, zdravie a hotely, kaviarne a reštaurácie zdraželi zhodne o 0,1 %. Klesli ceny v doprave o 0,5 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,4 %. 

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v októbri dosiahla 0,2 %, kým v septembri bola na úrovni 0 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v októbri na medziročnej báze úroveň 0,6 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v októbri na úrovni 0,1 %, pričom čistá inflácia predstavovala 0,3 %. Samotné ceny potravín pritom v októbri medziročne klesli o 1,5 % a medzimesačne o 0,5 %. 

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %. Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Ešte slabší rast cien evidujú štatistici v roku 2014, kedy sa za celý rok očakáva na Slovensku cenový vývoj na hranici deflácie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X