Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ceny diaľničných nálepiek sa podľa rezortu dopravy nezvýšia

Ceny diaľničných nálepiek sa podľa rezortu dopravy nezvýšia
Foto: SITA
12. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Rezort nechce znevýhodňovať časť motoristov, ktorí nepoužívajú internet a elektronickú komunikáciu a preto zatiaľ zostanú v predaji aj súčasné diaľničné nálepky.

Zákon o predaji elektronických nálepiek odobril parlamentný výbor

Ministerstvo dopravy neplánuje zvyšovať ceny diaľničných nálepiek ani rušiť či obmedzovať ich predaj. Rezortný štátny tajomník Viktor Stromček o tom v utorok informoval v parlamentnom výbore pre hospodárske záležitosti v spojitosti s vládnym návrhom zákona o diaľničnej známke, ktorý má od roku 2015 popri súčasných papierových diaľničných nálepkách zaviesť aj elektronizáciu predaja. Výbor odporučil plénu spomínaný návrh zákona schváliť. 
 

 
„V prvom kole chceme vytvárať dodatkovú službu pre motoristov, pre ktorých nie je problém využívať elektronickú diaľničnú známku. Pre istú časť motoristov to ale môže byť trošku problém,“ zdôvodnil pre agentúru SITA Stromček zachovanie papierových diaľničných nálepiek popri plánovanom zavedení elektronických známok. „Podľa toho, ako sa bude vyvíjať elektronický systém a klasický, určite jedného dňa, aj keď časový horizont nevieme odhadnúť, klasické diaľničné známky, ako ich poznáme od roku 1996, zaniknú,“ dodal štátny tajomník. Podľa neho je to len otázka času. 
 
Rezort nechce znevýhodňovať časť motoristov, ktorí nepoužívajú internet a elektronickú komunikáciu, a preto zatiaľ zostanú aj súčasné diaľničné nálepky. „Myslím si, že táto služba bude v rámci širokej motoristickej verejnosti vnímaná pozitívne a takisto aj široko využívaná,“ očakáva Stromček od elektronického systému predaja diaľničných známok. 
 

 
Nový spôsob predaja diaľničných známok má zvýšiť efektívnosť kontroly zaplatenia poplatku cez stacionárne alebo mobilné elektronické zariadenia zavedením objektívnej zodpovednosti. Náklady na poskytovanie služby elektronického predaja diaľničných známok podľa rezortu dopravy nepresiahnu dnešné náklady na výrobu a distribúciu diaľničných nálepiek. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. predpokladá hodnotu zákazky vo výške 15 mil. eur za päť rokov služby. Podrobnosti o tom, akými spôsobmi sa budú dať elektronické diaľničné známky kúpiť, dá až verejná súťaž a ponuka víťazného uchádzača. Ministerstvo počíta s tým, že bude možné kúpiť si tieto známky cez internet, mobilný telefón, prípadne na čerpacích staniciach či pobočkách pošty. 
 
Po vstupe zákona do platnosti sa podľa rezortu pre vodičov nezmení prakticky nič, len forma diaľničnej známky. Nepôjde už o nálepku na prednom skle, ale elektronickú (virtuálnu) známku viazanú k poznávacej značke vozidla. Naďalej sa budú predávať známky s desaťdňovou, mesačnou a ročnou platnosťou, v rokoch 2014 a 2015 sa nepočíta so zmenou ceny. Známky teda budú stáť 10, 14, resp. 50 eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X