Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daniarom už netreba nahlasovať autá na podnikanie

Žena za volantom telefonuje a pracuje na laptope
Fotobanka Pixmac
11. januára 2013 Tlačiť

Oznamovaciu povinnosť k dani z motorových vozidiel v zdaňovacom období roku 2013 je povinný splniť daňovník iba pri zániku daňovej povinnosti.

Vznik daňovej povinnosti podľa novely zákona už daňovník nie je povinný oznámiť – prihlásenie auta na daňový úrad sa tak mení.

Daň za auto sa bude dať rátať aj na dni

Podľa doterajšej úpravy, účinnej do 30. novembra 2012, daňová povinnosť vznikla nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie a zanikla posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie. Od 1. decembra 2012 nadobudol  účinnosť zákon č. 460/2011 Z. z., ktorý mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej „novela zákona“), ktorá okrem iných zmenila aj jedenástu časť zákona – Daň z motorových vozidiel.

Oznamovacia povinnosť

Oznamovaciu povinnosť v zdaňovacom období roku 2013 je podnikateľ povinný splniť iba pri zániku daňovej povinnosti, vznik daňovej povinnosti podľa novely zákona už nie je povinný oznámiť.

Vznik a zánik daňovej povinnosti

V zdaňovacom období roku 2013 daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie a zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
Z dôvodu zmeny vzniku a zániku daňovej povinnosti pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej  tristošesťdesiapätiny a v priestupnom roku ako súčin jednej tristošesťdesiašestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel bude daňovník podľa zákona o miestnych daniach podávať  za zdaňovacie obdobie roku 2013 po uplynutí zdaňovacieho obdobia do 31. januára 2014, s výnimkou prípadov, ak sa daňovník zruší bez likvidácie alebo bude na daňovníka vyhlásený konkurz alebo sa zruší likvidáciou alebo daňovník – fyzická osoba zomrie.

V takých prípadoch platí osobitná úprava pri podávaní daňového priznania:

  • ak sa daňovník zrušuje bez likvidácie, daňové priznanie podáva jeho právny nástupca do 1 mesiaca po uplynutí zdaňovacieho obdobia (zdaňovacie obdobie začína 1. januára a končí dňom, v ktorom daňovník zanikol bez likvidácie ),
  • ak na daňovníka bol vyhlásený konkurz, daňové priznanie podáva správca konkurznej podstaty do jedného mesiaca po uplynutí zdaňovacieho obdobia (zdaňovacie obdobie začína 1. januára a končí dňom predchádzajúcim dňu vyhlásenia konkurzu),
  • ak sa daňovník zrušuje likvidáciou, daňové priznanie podáva likvidátor do 1 mesiaca po uplynutí zdaňovacieho obdobia (zdaňovacie obdobie začína 1. januára a končí dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie),
  • ak daňovník zomrel, daňové priznanie podáva dedič do 3 mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve.

Príklad:

V zdaňovacom období r. 2013 daňovník začne používať vozidlo na podnikanie 4. marca (daňová povinnosť vznikne 4. marca  2013). Dňa 21. októbra 2013   daňovník predá toto vozidlo, a teda prestane používať vozidlo na podnikanie (daňová povinnosť zanikne 21. októbra  2013). Sadzba dane za vozidlo podľa všeobecne záväzného nariadenia je 140 eur.
Daňovník v zdaňovacom období r. 2013 je povinný oznámiť príslušnému správcovi dane zánik daňovej povinnosti, a to do 30 dní odo dňa jej zániku.
Za zdaňovacie obdobie r. 2013  je daňovník povinný podať daňové priznanie v lehote na podanie daňového priznania a v tejto lehote zaplatiť pomernú časť dane.
Pomernú časť dane vypočíta nasledovne: 232 / 365 x 140 (daňovník 232 dní používal vozidlo na podnikanie ) = 88, 98  eur.
Ďalšie informácie z Finančného riaditeľstva SR nájdete na Podnikam.SK.

Zdroj: Podnikam.SK, IT, Finančné riaditeľstvo SR, www.drsr.sk

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z motorových vozidiel

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X