Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daň z motorových vozidiel v roku 2016 – cestná daň.

Gasoline price
Thinkstock
18. januára 2016 Tlačiť

BRATISLAVA 18. januára 2016 (P/PR) – Pomaly sa nám blíži termín podania daňového priznania k dani z motorových vozidiel. V nasledovných riadkoch sme Vám zhrnuli  zmeny, ktoré nastali v roku 2015 nastali zmeny v zákone č. 361/2014 Z.z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktoré sme vám zhrnuli v nasledovných riadkoch. Cestná daň 2016 bude iná oproti predošlému roku a prichádza viacero zmien vrátane sadzby.

Komu vzniká povinnosť platiť daň z motorových vozidiel

Daňovníkom sa stáva fyzická alebo právnická osoba, ktorá ako majiteľ resp. užívateľ vozidla so slovenským evidenčným číslom využíva svoje motorové vozidlo na podnikanie. Tento daňovník podáva priznanie na tlačive pre cestnú daň. Využívať vozidlo na podnikateľské účely znamená, vykonávať pravidelnú činnosť, vo vlastnom záujme a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosahovania zisku. Spadajú sem pracovné cesty, obchodné rokovania, zásobovanie sa materiálom, kúpa tovaru, vycestovanie v záujme získania nových zákazníkov, cesta do práce a naspäť, atď.

Zamestnávateľ – daňovník, je povinný platiť daň aj z takého motorového vozidla, ktoré vlastní jeho zamestnanec a vozidlo bolo využívané na podnikateľské účely zamestnávateľa,  pričom zamestnancovi boli uhrádzané cestovné náhrady za použitie jeho vozidla.

V prípadoch, že ide o prenájom motorového vozidla, cestnú daň za rok 2015 platí vlastník motorového vozidla (prenajímateľ), pretože prenájom spadá do jeho podnikateľskej činnosti.

Ak je majiteľom motorového vozidla zahraničná osoba so sídlom v zahraničí a na svoje podnikanie využíva vozidlo registrované v SR, je povinný platiť daň z motorových vozidiel na Slovensku, bez ohľadu na sídlo spoločnosti.

Daň z motorových vozidiel 2016 – čo sa zmenilo od 1. 1. 2016

Ako, kedy a komu zaplatiť daň a ako sú na tom preddavky? Jednou zo zmien je práve stanovenie preddavkov. Určenie predpokladanej dane bude vychádzať z dane, ktorú by mal daňovník k 1.1.2016 uhradiť. Podľa výšky predpokladanej dane z motorových vozidiel sa budú preddavky platiť mesačne, štvrťročne alebo sa nebudú uhrádzať.

Preddavky na daň z motorových vozidiel sa neplatia v prípade, že daňová povinnosť vznikla v priebehu kalendárneho roka – zdaňovacieho obdobia.

Ďalšou zmenou je zmena miestnej príslušnosti daňovníka. Správu dane budú vykonávať daňové úrady podľa sídla právnických osôb a podľa trvalého pobytu fyzických osôb. Doteraz sa daňové priznania podávali na daňové úrady, podľa miesta evidencie vozidiel. Pre daňovníkov to znamená, že od nového roku budú posielať daňové priznania k dani z motorových vozidiel posielať na jeden – im príslušný daňový úrad, aj keď majú autá registrované v každom kraji na Slovensku.

Zmena sa vyskytne aj v ročných sadzbách dane. V minulosti sadzby dane určovali a stanovovali vyššie územné celky. Po novom je sadzba dane zjednotená pre celé Slovensko. Zaviedla sa aj nová tzv. nulová sadzba pre elektromobily. Presné sadzby dane nájdete na stránke finančnej správy.

Nové daňové priznania k dani z motorových vozidiel nájdete tu.

S podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel sa môžete obrátiť na konzultačnú spoločnosť FONTIONNEL, ktorá poskytuje účtovné služby.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daň z motorových vozidiel 2016

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z motorových vozidiel

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

05dec8:30Zadávanie zákaziek na stavebné práce vo verejnom sektore8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing,Verejné obstarávanie-uchádzač

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X