Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Cesty s výberom mýta sa rozšírili o deväť úsekov

Cesty s výberom mýta sa rozšírili o deväť úsekov
Ilustračné foto: SITA
4. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Sieť ciest s elektronickým výberom mýta sa rozšírila o deväť nových vymedzených úsekov v celkovej dĺžke 24,66 kilometra (km), z ktorých je spoplatnených 23,26 km. 

Nové úseky sú spoplatnené od 1. novembra

Ako v pondelok informoval manažér pre komunikačnú stratégiu a PR mýtnej spoločnosti SkyToll, a.s. Anton Bódis, nové spoplatnené úseky zaviedla novela vyhlášky ministerstva dopravy, ktorá vymedzuje úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy s elektronickým výberom mýta, s účinnosťou 1. novembra.
 
Na ceste I. triedy č. 59 pribudli dva vymedzené úseky Banská Bystrica, Jakub – Uľanka 1 a Banská Bystrica, Uľanka 1 – Uľanka 2 v celkovej dĺžke 2,45 km (spoplatnených 1,14 km), na ceste I. triedy č. 64 úsek Práznovce – Krušovce v dĺžke 1,92 km (1,83 km), na ceste I. triedy č. 75 tri úseky Galanta, Kolónia, Galanta, Kolónia – Nebojsa a Nebojsa – Gáň v dĺžke 4,41 km a na ceste I. triedy č. 79 úsek pri hranici SR a Maďarska v dĺžke 1,71 km.
 

 
Posledné štyri úseky sú spoplatnené v celej uvedenej dĺžke. V rozšírenom zozname sú aj dva úseky novovybudovanej rýchlostnej cesty R4 Košice – Milhosť, a to od hranice SR a Maďarska po Kechnec a od Kechneca po Košice, juh v celkovej dĺžke 14,18 km, pričom sú spoplatnené tiež v celej dĺžke. R4 Košice – Milhosť by mala byť odovzdaná do užívania tento týždeň.
 
Aktualizácia:
Vymedzené úseky ciest s elektronickým výberom mýta pre automobily nad 3,5 tony mali do 1. novembra celkovú dĺžku 2 422 km, z toho spoplatnených 2 033 km. Mýto sa totiž zatiaľ platí len mimo miest a obcí, čiže v extraviláne. Od začiatku novembra sa celková dĺžka vymedzených úsekov zvýšila takmer na 2 447 km a spoplatnené úseky sa rozšírili na vyše 2 056 km. 
 
Podľa nového návrhu vyhlášky ministerstva dopravy, ktorá vymedzuje úseky diaľnic, rýchlostných ciest, ciest I., II. a III. triedy s elektronickým výberom mýta, s účinnosťou od 1. januára 2014, sa existujúca sieť vymedzených úsekov s výberom mýta rozšíri o ďalších šesť úsekov ciest I. triedy v celkovej dĺžke 225,5 km. Ide o úseky na cestách I/51 Nitra – Levice – Hontianske Nemce (58,3 km), I/75 Nové Zámky – Šarovce – Dolné Semerovce (53,6 km), I/70 Dolný Kubín – Kraľovany (11,2 km), I/18 Vranov nad Topľou – Hanušovce nad Topľou – Lipníky (25,3 km), I/15 Vranov n/T – Domaša – Stropkov (35,6 km) a I/79 Vranov n/T – Hriadky – Trebišov – Slovenské Nové Mesto (41,5 km). Od začiatku budúceho roka sa mýto po novom bude platiť už aj na úsekoch v intravilánoch, teda na území miest a obcí. 
 

 
Všetky cesty II. a III. triedy, ktoré sú vo vlastníctve samosprávnych krajov, budú zároveň vymedzenými úsekmi s výberom mýta, zatiaľ však s nulovou sadzbou za účelom monitorovania nákladnej dopravy na týchto cestách. Podľa ministerstva dopravy na základe získaných údajov bude možné zistiť obchádzanie spoplatnených úsekov ciest tranzitnou nákladnou dopravou po cestách II. a III. triedy a zistiť úseky najviac zaťažené nákladnou dopravou.
 
Údaje získané z monitorovania nákladnej dopravy bude rezort vyhodnocovať a následne bude možné pristúpiť k ďalším krokom či zmenám týkajúcim sa nákladnej dopravy na cestách II. a III. triedy, vrátane platenia mýta. Rezort dopravy vypracoval novú vyhlášku na základe splnomocňovacieho ustanovenia návrhu zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií, ktorý má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2014.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X