- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Sebarozvoj
- Chcete, aby si vás ľudia zapamätali? Využite tieto tipy pre konverzáciu
Chcete, aby si vás ľudia zapamätali? Využite tieto tipy pre konverzáciu
Ako rýchlo človek stráca pozornosť? Budete prekvapený, ale deje sa to za veľmi krátky čas.
Podľa štúdie spoločnosti Microsoft, ktorú výskumníci realizovali prostredníctvom sledovania mozgovej aktivity testovanej vzorky ľudí, sa zvyčajná doba našej pozornosti znížila od roku 2000 (keď začala mobilná revolúcia) z 12 na 8 sekúnd. Ako bolo naznačené, za pokles našej pozornosti môžu teda mobilné telefóny. Niet divu, že väčšina z nás má problém dostať sa vôbec do povedomia svojho okolia a nejaký čas v ňom aj zostať. Čo s tým? Tu je päť tipov, ako to zmeniť.
1. Použite príbeh
Keď sa vás niekto spýta, čo robíte, povedzte niečo viac než len: Volám sa X a robím to a to. „Skúste sa predstaviť trochu farebnejšie, vďaka tomu poskytnete druhému skutočnú predstavu o tom, kto naozaj ste,“ radí Amanda Marko, konzultantka strategickej komunikácie vo vydavateľstve Entrepreneur.
2. Hovorte ako človek
Je dôležité poznať svojich poslucháčov. Ak však nehovoríte ku kolegom z oboru, vynechajte príliš technické a špecifické výrazy. Všetkým potom bude jasné, čo im vlastne hovoríte. A je pravdepodobné, že si vás tak lepšie uchovajú v pamäti.
3. Pridajte vtip
Výskum Stanfordovej univerzity ukázal, že holé štatistiky udrží človek v mysli iba v 5 až 10 percentách prípadov. Ak sú však doplnené anekdotami, ľudia si ich zapamätajú v 65 až 70 percentách prípadov. Inšpirujte sa tým a do svojho prejavu sem tam prepašujte vtip.
4. Podeľte sa o niečo, čo máte spoločné
Veci, ktoré máme spoločné, nás zbližujú a nepriamo tak napomáhajú i našej pamäti. Keď na sociálnych sieťach narazíte na niečo, čo vás s dotyčným spojuje, napríklad že máte v obľube rovnaký seriál, povedzte to. Ešte lepšie funguje fakt, že ste navštevovali rovnakú školu alebo že bývate v susedstve.
5. Robte komplimenty
Ľudia si často nepamätajú tváre, ale pamätajú si pocity, ktoré z rozhovoru mali (ak nejaké boli). Využite toho a zanechajte po sebe v ostatných dobrý pocit tým, že im poviete úprimný kompliment.
Ale pozor na úprimnosť, tá je v prípade skladania poklôn viac ako namieste, pretože ak sa poklona týka niečoho, čo sa vám od prírody prieči, nikto vám ju neuverí. Najlepšie komplimenty sú tie, ktoré majú niečo spoločné s prácou – pochváľte tomu druhému napríklad prezentáciu, jeho prínosné komentáre počas porady alebo dobrý prehľad.