Chcete zdravších zamestnancov? Buďte k nim férovejší, hovorí štúdia
Keď sa vnímanie férovosti u zamestnancov v súvislosti s ich platmi, odmenami, bonusmi či celkovým zaobchádzaním zo strany zamestnávateľa zmení, odrazí sa to na aj ich zdraví. Vyplýva to z výsledkov nedávno realizovanej európskej štúdie.
Podľa jednej z autoriek uvedeného výskumu Constanze Eib, ktorá je zároveň lektorkou v oblasti korporátneho správania na britskej univerzite Univerzity of East Anglia, ak zamestnanci cítia, že sa k nim zamestnávateľ chová férovým spôsobom, stávajú sa oveľa motivovanejšími a ochotnejšími „položiť svoj život“ za materskú organizáciu. Ako ďalej dodáva, títo zamestnanci sú potom celkovo pozitívnejšie naladení a tak aj zdravší.
Na účely predmetnej štúdie vychádzali výskumníci z údajov zozbieraných v období rokov 2008 až 2014 pre potreby Švédskej dlhodobej profesijnej štúdie o zdraví, ktorá sa zamerala na spojenia medzi zamestnávateľmi, pracovným prostredím a zdravím zamestnancov. Vo výskume respondenti uviedli celkový stav svojho zdravia a odpovedali na otázky týkajúce sa ich vnímania férového prístupu v zamestnaní. Otázky zahŕňali napríklad rozhodovacie procesy v organizácii, ako aj to, či zamestnávatelia reagujú na obavy zamestnancov v súvislosti s týmito rozhodnutiami a ponúkajú zamestnancom možnosti odvolania sa voči nim. Výsledky prieskumu naznačili, že zamestnanci, ktorí cítili, že v uvedenom ohľade s nimi zamestnávatelia jednali férovejšie, sa cítili aj v lepšej zdravotnej kondícii.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.