- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Svet
- Šéfovia najväčších firiem už za prvé dva dni Nového roka zarobili viac ako ich zamestnanci za celý rok
Šéfovia najväčších firiem už za prvé dva dni Nového roka zarobili viac ako ich zamestnanci za celý rok
VEĽKÁ BRITÁNIA – Po skončení vianočných a novoročných sviatkov sa opäť rozbieha pracovný kolotoč každodenných povinností. Niektorí z nás ešte oddychujú, iní už tvrdo pracujú. Sú však medzi nami aj takí, ktorí si už za prvé dva dni Nového roka stihli zarobiť toľko, ako bežne platený zamestnanec počas celého roka.
Reč je najmä šéfoch najväčších britských firiem, ktorí si počas úvodných pracovných dní Nového roka pripísali na účet toľko peňazí, koľko zarobí priemerný zamestnanec za celý rok. Informáciu priniesla tamojšia nezávislá organizácia High Pay Centre (HPC), ktorá monitoruje príjmy na vrchole platobnej distribúcie. Prostredníctvom takzvaného „Fat Cat Tuesday“, ktorý označuje deň, kedy šéfovia sledovaných spoločností dosiahnu celoročný priemerný plat ich zamestnancov, sa HPC snaží upozorniť na celosvetový problém v obrovskej nerovnosti miezd.
Do výskumu boli zahrnuté spoločnosti s najvyššou trhovou hodnotou (FTSE100). Výsledky High Pay Centre napokon ukázali, že vrcholoví manažéri týchto firiem zarobia v priemere 4,96 milióna britských libier. Britská organizácia zároveň uviedla, že sledovaná doba je rovnako dlhá ako vlani a dokonca o niečo kratšia ako v predchádzajúcom roku, kedy si šéfovia týchto úspešných gigantov museli počkať na zrovnanie platov až do stredy.
High Pay Centre chce zverejňovaním uvedených údajov širokú verejnosť upozorniť na priepastné rozdiely vo finančných odmenách v radoch vrcholových a radových zamestnancov. Upozorňujú na fakt, že aj napriek tomu, že pracovníci vo vedení firiem trávia v práci viac času, existuje obrovský nepomer ich zárobkov v porovnaní s bežnými zamestnancami. HPC je skeptická aj voči minuloročných avizovaných snahám britskej vlády bojovať s uvedenými nerovnosťami.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, korporátnemu právu a rozvoju vedomia (www.silviahanova.sk).