- Podnikam.sk
- Články
- Trendy v živnostenskom podnikaní
- Manažment
- Prevádzka
- Čo potrebujete na ambulantný predaj
Čo potrebujete na ambulantný predaj
Základom je registračná pokladnica, povolenie od regionálneho úradu verejného zdravotníctva a obce.
Ambulantný predaj je určený na predaj špecifického druhu tovaru a služieb
Čo je ambulantný predaj? Zaužívaným moderným formám maloobchodného predaja znova konkurujú oživené staršie spôsoby. Zákazníci si obľúbili niekdajšie pojazdné predajne, bufety, stánky, ale aj rôzne pracoviská pre poskytovanie rozličných služieb. Aj pri takomto predaji však musí obchodník splniť viacero podmienok a napríklad pojazdný bufet vyžaduje tiež povolenia, aj keď ide napríklad „len“ o ambulantný predaj v obci.
Zákonný rámec upravuje Zákon o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
Poznámka: Parlament po 9 dňoch platnosti v júli zrušil obmedzenie, ktoré neumožňovalo ambulantne predávať napríklad mäso a mliečne výrobky v obciach, v ktorých je kamenná prevádzka potravín.
Čo potrebujete na ambulatný predaj?
Záleží na tom, čo plánujete predávať, resp. akú službu poskytovať. Základom je v každom prípade:
- registračná pokladnica,
- povolenie od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva,
- povolenie od obce.
1. Registračné pokladnice
Medzi prvými krokmi má byť kúpa registračnej pokladnice (ERP) a jej nahlásenie na daňový úrad. Ten po prihlásení pokladnice vydá špeciálny daňový kód pokladnice (DKP). Týmto krokom sa registračná pokladnica prihlási na takzvaný ambulantný predaj a možno ju používať v pojazdnom zariadení.
Predtým je potrebné v servisnom stredisku pokladnicu nastaviť. Pokiaľ máte pokladnicu od iného majiteľa, ten má povinnosť ju odhlásiť a, zároveň, v servisnom stredisku vymeniť fiškálny modul.
POZOR: Nové registračné pokladne budú musieť byť on-line. Viac sa dočítate v článku Nové ERP budú musieť byť on-line.
Poznámka: Pri používaní elektronickej registračnej pokladnice môže v súčasnosti prideliť daňový kód ERP len príslušný daňový úrad. Podľa novej legislatívy však kód bude môcť prideľovať ktorýkoľvek daňový úrad. Zmena začne platiť od 1. januára 2015.
2. Povolenie od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva
Z hľadiska hygieny musí schváliť prevádzku a vystaviť povolenie na jej činnosť Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). O všetkých dokladoch, ktoré musíte predložiť spolu so žiadosťou, vás informujú priamo na úrade.
- Sídla a územné obvody regionálnych úradov verejného zdravotníctva nájdete na www.uvzsr.sk.
Kontrolu dodržiavania podmienok predaja potravín má na starosti príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa.
- Zoznam regionálnych veterinárnych a potravinových správ nájdete v Zozname regionálnych veterinárnych a potravinových správ.
3. Povolenie obce
Povolenia na ambulantný predaj vydáva príslušná obec. Ešte v ten deň to musí obec nahlásiť Finančnej správe formou e-mailu alebo telefonicky na infolinke.
Ďalšie povinnosti podľa druhu predávaných výrobkov a poskytovaných služieb
Pojazdné predajne slúžia na predaj rôznych druhov potravín, zmrzliny, či bufetový predaj rôznych jedál. Ďalej slúžia na stánkový predaj remeselníckych výrobkov zväčša vlastnej produkcie, v obchodných centrách potom napríklad na predaj sušeného ovocia či ovocných štiav. Do ambulantného predaja patria aj napríklad mobilné predajne (napr. na bicykli) na predaj kávy, štiav či pekárenských výrobkov.
Špecifickým druhom predaja sú však aj pojazdné pracoviská pre poskytovanie špecifických služieb, ako napríklad oprava dáždnikov alebo čistenie peria. Pod ambulatný predaj môže spadať aj poskytovanie a predaj služieb pri špeciálnych hromadných akciách ako sú festivaly, letné slávnosti, jarmoky, telovýchovné akcie a stretnutia mládeže z oblastí ako súbankovníctvo, poisťovníctvo či cestovný ruch.
Podľa druhu predávaných výrobkov či služieb môžete potrebovať napríklad aj:
- povolenie Colného úradu (v prípade predaja alkoholu je potrebná registrácia na predaj spotrebiteľských balení liehu a každomesačné hlásenie evidenciu predaného alkoholu)
- doklady o pôvode tovaru
- označenie výrobkov v štátnom jazyku.
► Netreba zabudnúť ani na daň z motorového vozidla či poplatky za použitie verejného priestranstva.