Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ďalšie zmeny v Obchodnom zákonníku od 1.1.2018

Novela obchodného zákonníka
novela obchodného zákonníka
10. januára 2018 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Nedávno sme avizovali, že s príchodom Nového roka sa musíme pripraviť na viacero zmien, ktoré sa nevyhli ani takémuto dôležitému zákonu, akým je Zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej v texte aj ako „obchodný zákonník“). Posledná novela tohto právneho predpisu bola schválená v októbri minulého roka, pričom väčšina prestavených zmien nadobúda účinnosť od 1. januára 2018. V aktuálnom článku si predstavíme niekoľko dôležitých zmien, ktoré sa týkajú obchodných spoločností a vstúpia do účinnosti od 1. Septembra 2018. Prečítajte si ako sa mení obchodný zákonník v roku 2018.

V súvislosti s novo prijatými zmenami je tiež dôležité spomenúť, že ich cieľom je skvalitnenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Novela sa zameriava najmä  na nepoctivé zlučovanie obchodných spoločností a významné zmeny boli prijaté aj v súvislosti so zodpovednosťou štatutárnych orgánov a spoločníkov spoločností. Prijaté legislatívne zmeny by tak mali pomáhať poctivým podnikateľom a predchádzať i rôznym špekulatívnym reštrukturalizáciám. Sprísnenie povinností má okrem spomínaného za cieľ obmedziť prípady zrušenia firiem prostredníctvom nasadených, často nemajetných zástupcov, ktoré v praxi nie sú žiadnou výnimkou. O niektorých zo spomínaných noviniek sme už informovali v predchádzajúcom článku a ďalšie si predstavíme v nasledujúcom texte.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Súhlas sociálnej poisťovne so založením spoločnosti s ručením obmedzeným
  • Zrušenie povinnosti prikladať súhlas správcu dane pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným pre niektoré osoby
  • Súhlas Sociálnej poisťovne so zrušením obchodnej spoločnosti s likvidáciou

Súhlas sociálnej poisťovne so založením spoločnosti s ručením obmedzeným

Mnohí z nás si už zvykli na to, že v prípade založenia obchodnej spoločnosti a niektorých iných zmien realizovaných počas existencie firmy je potrebné prikladať pri žiadosti do obchodného registra potvrdenie správcu dane o tom, že príslušné osoby nemajú nedoplatky na daniach alebo na clách vyššie ako 170 eur. Od 1. Septembra 2018 nás však čakajú aj ďalšie zmeny. Založiť obchodnú spoločnosť už nebude môcť ani osoba, ktorá je evidovaná ako dlžník v Sociálnej poisťovni. K založeniu spoločnosti s ručením obmedzeným tak bude môcť pristúpiť len osoba, ktorá nebude mať dlhy voči Sociálnej poisťovni alebo osoba, ktorá prípadný nedoplatok v plnej výške uhradí.

V praxi sa môžu niekedy vyskytnúť prípady, kedy dlžník svoj dlh uhradí a aj napriek tomu bude aj naďalej figurovať v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne z dôvodu pomalej aktualizácie zoznamu dlžníkov. V takejto situácii si môže táto osoba vyžiadať osobitný súhlas od Sociálnej poisťovne o úhrade vzniknutého nedoplatku, v ktorom bude zároveň pripojená informácia o tom, že Sociálna poisťovňa súhlasí so založením spoločnosti s ručením obmedzeným týmto zakladateľom, respektíve viacerými zakladateľmi. Uvedená povinnosť sa bude týkať každého jedného zakladateľa.

Zrušenie povinnosti prikladať súhlas správcu dane pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným pre niektoré osoby

V súčasnosti platí, že každý, kto chce založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, je povinný priložiť pri zápise novej spoločnosti do Obchodného registra Slovenskej republiky aj súhlas správcu dane o tom, že nemá daňové nedoplatky na daniach alebo cle vo vyššie uvedenej výške. V septembri vstúpi do účinnosti aj ďalšia zmena, v rámci ktorej sa táto povinnosť bude týkať už len osôb, ktoré sú evidované na zozname daňových dlžníkov alebo dlžníkov Sociálnej poisťovne. Cieľom tejto právne úpravy je zjednodušenie celej administratívy a urýchlenie času pri založení spoločnosti s ručením obmedzeným.

Skutočnosť, či sa zakladateľ novej spoločnosti s ručením obmedzeným nachádza na oboch uvedených zoznamoch, bude totiž po novom súd skúmať z úradnej povinnosti (ex offo). Po tejto zmene tak už nebude viac potrebné preukazovať Obchodnému registru neexistenciu nedoplatkov vo forme súhlasu správcu dane. Súhlas správcu dane a Sociálnej poisťovne bude zakladateľ predkladať už len v takom prípade, že svoje nedoplatky uhradil a táto skutočnosť sa medzičasom nestihla premietnuť na príslušnom zozname dlžníkov. Vtedy si vyžiada osobitné potvrdenie o úhrade vzniknutých nedoplatkov od danej inštitúcie.

Súhlas Sociálnej poisťovne so zrušením obchodnej spoločnosti s likvidáciou

Platná právna úprava tiež ustanovuje, že v prípade zrušenia spoločnosti s likvidáciou, je tento subjekt povinný pripojiť k návrhu na výmaz obchodnej spoločnosti z Obchodného registra súhlas daňového úradu s jeho výmazom. Od 1. septembra tohto roka pribudne spoločnostiam k tejto povinnosti ešte ďalšia. Súhlas so zrušením obchodnej spoločnosti s likvidáciou bude potrebný aj od Sociálnej poisťovne. Aj v tomto prípade však platí, že v rámci zjednodušenia celého konania bude tento súhlas povinný prikladať len subjekt, ktorý je vedený na zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne. Takýto súhlas bude Sociálna poisťovňa vydávať do piatich pracovných dní.

Ako sme už vyššie spomenuli, hlavným cieľom novely obchodného zákonníka je zamedziť niektorých nekalým a špekulatívnym praktikám na trhu a celkové zlepšenie podnikateľského prostredia v prospech poctivých podnikateľov. Až samotná prax napokon ukáže, či sa zámer podarilo pretaviť aj do praxe.

 

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X