Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odvodová odpočítateľná položka na zdravotné poistenie v roku 2021. Kto má na ňu nárok?

Odpočítateľná odvodová položka
odpočítateľná odvodová položka
25. marca 2021 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Vďaka odpočítateľnej položke na zdravotné poistenie majú nízkopríjmoví zamestnanci nižšie odvody a vyšší čistý príjem. V článku si pripomenieme niektoré dôležité čísla v tejto oblasti a povieme si, ktorí zamestnanci si môžu uplatniť odvodovú položku v roku 2021 aj napriek vyššej minimálnej mzde.

Čo je to odvodová odpočítateľná položka?

Odvodová odpočítateľná položka, alebo odpočítateľná položka na zdravotné poistenie, bola pre nízkopríjmových zamestnancov zavedená v roku 2015. Touto položkou sa im znižuje vymeriavací základ pre výpočet preddavkov na poistné a teda zamestnávateľ na základe tejto položky zamestnancovi zrazí nižšie preddavky na zdravotné poistenie. Výpočet preddavkov na poistné je potom: (Vymeriavací základ zamestnanca  – odpočítateľná položka) x 4 %.
Máte nárok na odpočítateľnú položku?

Odpočítateľnú položku si môže uplatniť zamestnanec, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť v pracovnom pomere (okrem dohody o brigádnickej práci študentov), štátnozamestnaneckom pomere, služobnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu, z ktorého má právo na príjem zo zárobkovej činnosti. Nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky však nie je automatický. Zamestnanec musí písomne požiadať svojho zamestnávateľa o jeho uplatnenie na osobitnom tlačive. Na uplatnenie odpočítateľnej položky musí byť príjem zamestnanca nižší ako 570 eur.

Upozornenie: 

Od 1. januára 2021 roka bola minimálna mzda zvýšená na 623 eur. V roku 2021 si tak už zamestnanec pracujúci na plný úväzok nemôže uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie a je povinný zaplatiť preddavky na zdravotné poistenie v plnej výške. Odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie si však stále môže uplatniť zamestnanec, ktorý nepracuje na plný úväzok a jeho hrubá mzda je nižšia ako 570 eur.

Odpočítateľná položka na zdravotné poistenie je maximálne 4 560 eur ročne, čo je maximálne 380 eur mesačne. Ak je hrubá mzda zamestnanca nižšia ako suma odpočítateľnej položky 380 €, výška odpočítateľnej položky sa rovná hrubej mzde. Ak je hrubá mzda viac ako 380 eur a menej ako 570 eur, mesačnú odpočítateľnú položku je možné vypočítať pomocou nasledujúceho vzorca:

Odpočítateľná položka= 380-((príjem pre odpočítateľnú položku-380)*2)

Odpočítateľná položka sa alikvótne kráti aj vtedy, ak zamestnanec neodpracoval celý mesiac, mal neplatené voľno alebo absenciu. Neplatí to však, ak poberal nemocenské, ošetrovné alebo materské.

Ak je mesačná hrubá mzda zamestnanca vyššia ako 570 eur alebo ročná hrubá mzda vyššia ako 6 840 eur, odpočítateľná položka na zdravotné poistenie je 0 eur.

Príklad

Zamestnanec pracuje na kratší pracovný úväzok. Jeho hrubá mzda je 450 eur mesačne. Výška odpočítateľnej položky bude v tomto prípade 240 eur. Pôvodne by zamestnanec platil odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 18 eur, po uplatnení odpočítateľnej položky zaplatí len 8,40 eur.

Ako požiadať o uplatnenie odpočítateľnej položky?

O uplatnenie odpočítateľnej položky môžete požiadať buď mesačne (prostredníctvom zamestnávateľa), alebo ročne (prostredníctvom ročného zúčtovania zdravotného poistenia). O mesačné uplatnenie odpočítateľnej položky je možné zamestnávateľa požiadať len ak ste v danom mesiaci zamestnaný iba u jedného zamestnávateľa. Zamestnanec, ktorý má nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky, je povinný tento nárok písomne oznámiť zamestnávateľovi do 8 dní odo dňa vzniku pracovného pomeru. Rovnako má povinnosť oznámiť do 8 dní aj zmenu resp. zánik nároku.

Ak zamestnanec nepožiadal svojho zamestnávateľa o mesačné uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku, mal viac zamestnávateľov v danom mesiaci, alebo bol zároveň SZČO, môže si odpočítateľnú položku uplatniť v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.

Oznámenie zamestnanca na uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku si môžete stiahnuť tu: Oznámenie zamestnanca na uplatnenie nároku na odpočítateľnú položku

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howOdvodová odpočítateľná položkarok 2021zdravotné odvody

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X