Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daň z príjmov zostane v rámci regiónu V4 aj naďalej najvyššia

Daň z príjmov zostane v rámci regiónu V4 aj naďalej najvyššia
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
14. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Aktuálne platná 23-percentná sadzba dane z príjmov právnických osôb (DPPO) na Slovensku je 14. najnižšia v Európskej únii (EÚ).
 
Jej plánované budúcoročné zníženie o jeden percentuálny bod v rebríčku veľký posun neprinesie a subjekty budú aj naďalej štátu odvádzať najvyšší podiel v rámci krajín V4. Uvádza sa to v analýze Poštovej banky.
 

Francúzsko má daň cez 36 %, Bulharsko len 10 %

„Spomedzi krajín EÚ, s ktorými susedíme, platia vyššiu daň len firmy v Rakúsku, a to 25 %. Sadzba dane pre firmy v Maďarsku je stanovená na úrovni 20,6 % a v Poľsku a v Českej republike zhodne na 19 %,“ upozorňujú analytici, ktorí vychádzajú z údajov daňového zaťaženia firiem zverejnených Eurostatom.
 
Ako uvádza Poštová banka, vlády optimalizujú daňové sadzby predovšetkým v snahe prilákať investorov a napomôcť tak rastu ekonomiky a zamestnanosti. „Slovensko v roku 2004 pristúpilo k zníženiu daňovej sadzby pre právnické osoby z 25 % na 19 %, následne od roku 2013 došlo k jej zvýšeniu na súčasných 23 %,“ pripomenuli analytici. 
 
Najnižšiu daň z príjmov, a to na úrovni rovných 10 %, platia právnické osoby v Bulharsku. „Ešte na začiatku roka 2013 bola takáto sadzba platná aj na Cypre. Súčasťou dohody o medzinárodnej pomoci pre Cyprus ale bolo aj zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb a tá sa tak v súčasnosti v tejto malej ostrovnej krajine nachádza na úrovni 12,5 %. Stále je však popri Írsku druhá najnižšia v EÚ,“ informovala banka. 
 
Mnohé európske krajiny uplatňujú pre subjekty na daň z príjmov aj vyššie percento. „Najvyššia daňová sadzba z príjmov právnických osôb platí vo Francúzsku a to na úrovni až 36,1 %. Sadzbu korporátnej dane na úrovni 30 % a viac ale majú zakotvenú aj Malta, Belgicko, Portugalsko a Španielsko,“ dodali analytici banky. Priemerná sadzba dane z príjmov právnických osôb za celú úniu sa podľa zistení Poštovej banky nachádza na úrovni 23,0 % a za eurozónu na úrovni 25,7 %. 
 
So znížením korporátnej dane zo súčasných 23 % na 22 % počíta minulý týždeň vládou schválený návrh budúcoročného rozpočtu. Ministerstvo financií však zároveň so znížením sadzby dane z príjmov pre právnické osoby navrhuje aj zavedenie nových daňových licencií. Tie by mali obchodné spoločnosti platiť od jari 2015.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X