Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňová prognóza očakáva rast daňových a odvodových príjmov

Daňová prognóza očakáva rast daňových a odvodových príjmov
Zľava: Riaditeľ Inštitútu finanènej politiky (IFP) Martin Filko, prezident Finanènej správy SR František Imrecze, predseda vlády Robert Fico a minister financií Peter Kažimír poèas TK Ministerstva financií SR na tému: výber daní. Bratislava, 15. február 2014. Foto: SITA/Ján Slovák Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) Martin Filko, prezident Finančnej správy SR František Imrecze, predseda vlády Robert Fico a minister financií Peter Kažimír počas TK Ministerstva financií SR na tému: výber daní. Bratislava, 15. február 2014. Fo
15. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Analýza DPH podľa sektorov ukázala najväčšie výpadky tejto dane v poľnohospodárstve, stavebníctve, veľkoobchode a maloobchode a stravovaní.

Štátu sa podarilo zvýšiť aj výber daní z príjmu právnických osôb 

Daňové a odvodové príjmy štátu rastú a budú rásť. Uviedol to v sobotu na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír na základe daňovej prognózy z februára 2014. „Pre rok 2014 máme dobrú správu, a tá je 189 mil. eur odhadovaných lepších príjmov v oblasti daní,“ uviedol šéf rezortu financií. 
 
Peter Kažimír ďalej uviedol, že sa zlepšil výber daní z pridanej hodnoty (DPH) v roku 2013. „Môžem vám potvrdiť číslo 289 mil. eur. Toto číslo hovorí o lepšej úspešnosti výberu. To znamená bez legislatívnych zmien, či zvyšovania sadzieb,“ uviedol šéf rezortu financií. Minister zároveň spresnil, že táto hodnota predstavuje 0,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo podľa jeho slov znamená zlepšenie štrukturálnym spôsobom.
 

Rástol výber DPH aj spotrebných daní

Kažimír spresnil aj zlepšenie výberu celkových daňových a odvodových príjmov za minulý rok. Tie sa podľa neho zvýšili o 261 mil, eur. Zlepšenie uvedených hodnôt je podľa ministra spôsobené hlavne lepším výberom DPH, ale aj lepším výberom spotrebných daní. Takisto sa podľa Kažimíra vyvíjajú lepšie aj odvodové príjmy, ktoré sú priamo spojené s vývojom na trhu práce. 
 

 
Ako ďalej pokračoval minister Kažimír, najhoršiu efektivitu daňovej sadzby dosiahli daniari v druhom štvrťroku 2012 po kolapse daňovej správy, čo bolo 12,5 %. „Najlepšie číslo sa nám naopak podarilo dosiahnuť v poslednom štvrťroku minulého roku, a to bolo 13,7 %,“ špecifikoval šéf rezortu financií. Tieto lepšie čísla zatiaľ vôbec nerátajú so zavedením kontrolného výkazu DPH, ktorý finančná správa reálne spúšťa 25. februára tohto roku. „Od tohto masívneho opatrenia očakávame ďalší lepší výber,“ pripomenul minister. 
 

Kontrolný výkaz odhalí aj podvodné konanie v znižovaní vlastnej daňovej povinnosti

Prezident finančnej správy František Imrecze následne špecifikoval prínosy kontrolného výkazu DPH, ktorý by mal umožniť párovať dodávateľské a odberateľské faktúry a kontrolovať tak vypočítanú hodnotu dane z pridanej hodnoty. Očakávaným prínosom je tak odhalenie podvodov na DPH vo forme nadmerných odpočtov, karuselových obchodov alebo eliminácie fiktívnych operácií. „Kontrolný výkaz odhalí aj podvodné konanie v znižovaní vlastnej daňovej povinnosti, pretože vývoj podvodov nám ukazuje, že nachádzame jednu dodávateľskú faktúru uplatnenú u viacerých odberateľov, čím si subjekty podvodne znižujú daňovú povinnosť,“ povedal Imrecze. 
 

 
Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Martin Filko informoval, že analýza DPH podľa sektorov ukázala najväčšie výpadky tejto dane v poľnohospodárstve, stavebníctve, veľkoobchode a maloobchode a stravovaní. Martin Filko tiež podotkol, že okrem DPH sa štátu podarilo zvýšiť aj výber daní z príjmu právnických osôb o viac než 40 mil. a spotrebných daní o viac než 40 mil. eur. 
 
Minister financií Kažimír sa vyjadril aj k metodike posudzovania deficitu. Metodika z roku 1995 sa podľa neho mení po mnohých rokoch. Pre účely vystúpenia z procedúry nadmerného deficitu by sa však malo akceptovať hodnotenie deficitu za roku 2013 na základe metodiky 95, ktorá bude notifikovaná a ohlásená v apríli tohto roku. „Ak eurostat potvrdí výšku nášho deficitu na akruálnej báze pod 3 % a v našej ďalšej prognóze uvidí naše hospodárenie ako udržateľné, tak sme vyradení z nadmernej procedúry bez ohľadu na to, čo povie jesenná notifikácia. Táka je dohoda medzi ministrami financií,“ uviedol Kažimír. 
 

Slovensko by malo v roku 2014 dosiahnuť rast ekonomiky na úrovni 2,3 %

Slovensko dosiahlo v poslednom štvrťroku podľa predsedu vlády Roberta Fica štvrtý najvyšší hospodársky rast v eurozóne. Na sobotňajšej tlačovej konferencii tiež uviedol, že predpokladá zvyšovanie tempa rastu. Slovensko by tak podľa jeho slov malo v roku 2014 dosiahnuť rast na úrovni 2,3 %. „K tomu bude napomáhať aj to, že dôjde k celkovému rastu investícií. Predovšetkým by to mali byť väčšie investičné projekty automobilového priemyslu a očakávaná výstavba diaľnic,“ povedal Fico. Špecifikoval tiež, že v oblasti automobiliek by nemalo ísť o nového investora, ale o zvyšovanie podielu slovenských dodávateľov na produkcii a taktiež o možnú výrobu nových modelov na Slovensku. 
 
Podľa podporedsedu KDH Miloša Moravčíka sa poslednými prognózami vláda sama usvedčila, že nebolo nutné zvyšovať dane, ani zvyšovať odvody, či poplatky. Stačilo sa od začiatku pustiť do boja s daňovými únikmi tak, ako to už kresťanskí demokrati navrhovali. „Tento mesiac narástli živnostníkom znova odvody. Tie musia pritom platiť aj keď nič nezarobia. Budúci mesiac sa budú podávať daňové priznania, zamestnávateľom za predchádzajúci rok vláda vyrubí o viac ako pätinu vyššie dane,“ uviedol Moravčík a doplnil, že dane ľuďom zvýšia aj zmeny v odpočítateľnej položke na manželku. Ako ďalej informoval podpredseda KDH, všetky tieto opatrenia vyúsťujú do zhoršovania sociálnej a ekonomickej situácie, no len vláda sa teší z rastúcich príjmov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X