Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Daňové a odvodové úľavy na trinásty a štrnásty plat v roku 2020

trinásty plat
trinásty plat Foto: Getty Images
19. marca 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Aj v tomto roku platia na Slovensku čiastočné daňovo-odvodové úľavy na trináste a štrnáste platy. Tie sa týkajú nielen súkromného sektora, ale aj zamestnancov v štátnej a verejnej správe.  Trináste a štrnáste platy však zamestnávatelia nie sú povinní vyplácať. Je na rozhodnutí samotného zamestnávateľa, či trinásty a štrnásty plat svojmu zamestnancovi vyplatí, alebo nie.

Úľava len zo sumy 500 eur

Ak zamestnávateľ dobrovoľne vyplatí zamestnancovi trinásty, prípadne aj štrnásty plat a splní zákonom stanovené podmienky, tieto peňažné plnenia voči zamestnancom sú do sumy 500 eur postupne oslobodené od dane z príjmov aj od sociálnych a zdravotných odvodov. Zo sumy trinásteho a štrnásteho platu, ktorá presahuje 500 eur, zamestnávateľ naďalej zaplatí za zamestnanca daň z príjmov aj sociálne a zdravotné odvody.

Vyplácanie trinástych a štrnástych platov s daňovo-odvodovými úľavami pritom obsahuje viaceré obmedzenia a podmienky, ktoré si rozoberieme v nasledujúcom článku.

Dozviete sa aj to, ako sa trináste a štrnáste platy do roku 2021 postupne čiastočne oslobodzujú od daní a odvodov a aké sumy na daniach a odvodoch vďaka tomu usporí zamestnávateľ a jeho zamestnanec.

Podmienka prvá – výška trinásteho a štrnásteho platu

V roku 2018 bolo výrazne obmedzujúcou podmienkou na čiastočné oslobodenie trinástych platov od daní a odvodov to, že trinásty plat pre zamestnanca musel byť najmenej vo výške priemerného zárobku zamestnanca podľa Zákonníka práce.

Parlament však na konci januára minulého roka schválil zjemnenie tejto podmienky tak, aby na získanie daňovo-odvodových úľav postačoval trinásty plat v sume najmenej 500 eur.

Keďže minimálna mzda v tomto roku dosahuje 580 eur, miernejšia podmienka pre vyplácanie trinástych platov čiastočne oslobodených od daní a odvodov sa bude v tomto roku týkať všetkých zamestnancov.

Ak napríklad zamestnanec zarába v hrubom priemerne mesačne 800 eur, podmienkou pre oslobodenie od daní a odvodov bude, aby trinásty plat dosiahol aspoň 500 eur. V roku 2018 pritom trinásty plat musel dosahovať 800 eur.

Zmiernenie tejto podmienky sa však netýka štrnástych platov. Pri štrnástych platoch naďalej platí, že musia byť vyplatené najmenej vo výške priemerného zárobku zamestnanca.

Priemerný zárobok zamestnanca sa pritom podľa Zákonníka práce zisťuje zo mzdy vyplatenej zamestnancovi v predchádzajúcom štvrťroku.

Trináste platy sa majú zamestnancom v sume najmenej 500 eur vyplácať v júni. Štrnáste platy sa majú vyplácať v decembri a ich suma musí dosiahnuť najmenej priemerný zárobok zamestnanca za júl až september daného roka.

Ak zamestnávateľ vyplatí svojmu zamestnancovi trinásty plat nižší, ako je suma 500 eur a štrnásty plat nižší, ako je suma jeho priemerného zárobku v predošlom štvrťroku, nebude mať nárok na oslobodenie trinásteho a štrnásteho platu od daní a odvodov do sumy 500 eur.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Praktické príklady
  • Podmienka druhá – dĺžka trvania pracovného pomeru
  • Podmienka tretia – úľavy na štrnásty plat len pri vyplatení oslobodeného trinásteho platu
  • Harmonogram oslobodzovania trinásteho a štrnásteho platu od daní a odvodov
  • Koľko zamestnanec so zamestnávateľom usporia

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Naštartujte svoj biznisPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X