Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Daňové príjmy samospráv sa zvýšili, celkové príjmy im vlani klesli

6. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Príjmy samospráv boli vlani v sume 3,785 mld. eur. Medziročne klesli o 5,35 %.
 
Z analýzy CRIF – Slovak Credit Bureau vyplýva, že celkové príjmy municipalít a ich rozpočtových organizácií, vrátane príjmov z finančných operácií, síce medziročne poklesli, ale objem daňových príjmov a v rámci nich výnosu dane z príjmov fyzických osôb poukázaného územnej samospráve sa v porovnaní s rokom 2011 veľmi mierne zvýšil.
 

Obce stále najviac míňajú na bežné výdavky

Obce očakávali vo svojich rozpočtoch medziročný nárast výnosu dane z príjmov fyzických osôb poukázaného územnej samospráve a jeho objem vo výške 1,222 mld. eur. Tieto predpoklady sa však nenaplnili, objem podielových daní bol v porovnaní s rozpočtom nižší o 2,07 % a dosiahol čiastku necelých 1,197 mld. eur. Medziročne rýchlejším tempom ako celkové príjmy poklesol objem celkových výdavkov municipalít a ich rozpočtových organizácií a výsledok rozpočtového hospodárenia municipalít sa v porovnaní s rokom 2011 zlepšil. 
 
 
Celkové výdavky municipalít medziročne poklesli o 5,75 % na 3,627 mld. eur. Tento trend bol dôsledkom najmä medziročného zníženia objemu kapitálových a finančných výdavkov. Výrazne najväčší podiel na celkových výdavkoch si udržali bežné výdavky, ktoré zahŕňajú najmä platby za mzdy, platy, tovary a služby, poistné a bežné transfery – najmä príspevky a dotácie jednotlivcom, neziskovým právnickým osobám, príspevkovým organizáciám, rozpočtovým organizáciám, splátky úrokov a ostatné platby súvisiace s úvermi.
 
Bežné výdavky si ako jediné z výdavkov v porovnaní s rokom 2011 zvýšili svoj objem, a to o 5,15 % na 2,737 mld. eur. Saldo celkového rozpočtu, teda rozdiel medzi príjmami a výdavkami, vrátane finančných operácií, bolo za SR celkom v rokoch 2011 aj 2012 kladné. Vyššie tempo medziročného poklesu celkových výdavkov v porovnaní s tempom poklesu celkových príjmov o 0,40 percentuálneho bodu viedlo k lepšiemu výsledku rozpočtového hospodárenia municipalít, nakoľko saldo ich celkového rozpočtu medziročne vzrástlo o 4,95 %. 
 
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X