Dávate si každý rok rovnaké predsavzatia? Zmeňte to
Možno ste si aj tento rok dali za úlohu ciele, ktoré sa nápadne podobali tým minuloročným. Prečo to zmeniť?
Stála sa snažíte rozbehnúť konečne svoj biznis alebo zdokonaliť sa v angličtine a podobne? Možno sa vám to tento rok už konečne podarí, a možno nie. Ako urobiť pozitívnu zmenu?
„To, že váhame, či sa máme vykašlať na svoje ciele, je úplne v poriadku,“ tvrdí Bob Nease, bývalý šéf vedeckého tímu v americkej farmaceutickej spoločnosti Express Scripts a autor knihy The Power of Fifty Bits: The New Science of Turning Good Intentions into Positive Results. „Keď sa ich totiž vzdáme veľmi rýchlo, stratíme možnosť prekvapiť samých seba a dokázať niečo, v čo sme nikdy nedúfali.“
Na druhú stranu ale neplytvajte pocitmi viny. Tie si nechajte pre prípad, keď skutočne niekomu ublížite. „Áno, dodržať slovo sa musí, ale ak máte cieľ, ktorý sa už k vášmu životu nehodí a kvôli nemu máte zlý pocit, nesnažte sa ho udržať. Neprospeje to nikomu, vám zo všetkých najmenej,“ tvrdí Kate Hanley, autorka knihy A Year of Daily Calm.
Toto je päť spôsobov, ako sa vzdať svojich cieľov a necítiť sa pritom zle.
Škrtnite ciele, ktoré niesu vaše
Zamyslite sa, prečo ste si danú úlohu zadali. Napríklad si dokončiť vysokú školu. Ak si chcete zvýšiť kvalifikáciu kvôli kariére a problematika vás baví, je to v poriadku. Nechcete ale náhodou titul kvôli tomu, že ho má kolega? „Ak áno, takýto cieľ ste si nedali sami. Vznikol kvôli pocitu druhých, pritom práve nad ich dojmami skutočne nemáme kontrolu,“ tvrdí Hanley. Život je príliš krátky na to, aby ste sa snažili plniť očakávania iných. Zamerajte sa na tie úlohy, ktoré ste si dali, lebo sú dôležité pre vás samotných.
Dajte si to na zoznam Raz urobím…
Guru produktivity David Allen, autor knihy Mať všetko hotové, prišiel s myšlienkou zoznamu Raz/možno. Tam si môžete napísať všetky plány, ktoré sa vám páčia, ale momentálne sa nijak nehodia k vášmu súčasnému životu. Napríklad: Zabehol som maratón, možno si to zopakujem, ale teraz je omnoho jednoduchšie k namáhavej profesii a rodinnému životu so štyrmi malými deťmi sem tam pridať nejaký polmaratón.
Čo by ste povedali priateľovi?
„Ľudia sú voči sebe oveľa prísnejší ako k svojim blízkym,“ podotýka Nease. Takže sa zamyslite: Keby rovnaký cieľ, úlohu, situáciu riešil najlepší kamarát, čo by som mu povedal? Keby sa rozhodol, že si prestane hľadať lepšiu prácu, pretože niekto ako on ju aj tak nemá šancu dostať, snažili by ste sa ho povzbudiť. Povedať mu, nech to nevzdáva. Ale keby sa trápil, že váži o päť kíl viac ako na strednej škole, asi by ste mu poradili, nech si to tak neberie k srdcu. A to isté môžete urobiť aj pre seba.
Robte malé kroky
Malé víťazstvá motivujú. Ďalší americký kouč produktivity Jim Collins síce môže básniť o „veľkých, odvážnych cieľoch“, ale vy si môžete zvoliť filozofiu, keď vedome vypustíte veľké ciele v prospech tých malých, dosiahnuteľných. Namiesto toho, aby ste si zaumienili, že tento rok stretnete tú pravú (toho pravého), radšej si povedzte, že budete častejšie chodiť na rande a zoznamovať sa. „Je lepšie trochu znížiť ciele a postupne rásť, než mieriť vysoko a padať. To je totiž dosť bolestivé,“ vysvetľuje Nease.
Cesta je cieľ
Stanovovanie cieľov sa pravdepodobne preceňuje. „Možno premýšľaním o svojich cieľoch strácate veľa času. Nakoniec aj tak záleží na tom, ako sa správame a ako jednáme. Tak sa dostaneme k cieli,“ hovorí Nease. Takže skôr ako zhodiť päť kilo si zaumieňte, že denne zjete päť porcií zeleniny a štyrikrát v týždni budete pol hodiny cvičiť. Možno schudnete, možno nie, ale určite budete zdravší a budete sa cítiť lepšie – čo bola pravdepodobne vaša hlavná motivácia, prečo ste chceli schudnúť.