Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Desatina ľudí by pod 1000 eur mesačne nepracovala

Desatina ľudí by pod 1000 eur mesačne nepracovala
Fotobanka Pixmac
12. marca 2013 Tlačiť
Spomedzi ekonomicky aktívnych respondentov najväčšia skupina deklaruje, že sú ochotní pracovať, ak mesačne zarobia od 500 do 599 eur v hrubom.
 
Viac ako pätina ľudí teda hovorí, že stačí, ak budú zarábať približne o dvesto eur mesačne menej, ako je priemerná mzda na Slovensku.
 

Najviac ľudí je ochotných pracovať za 500 – 599 eur mesačne v hrubom

Spoločnosť Profesia nechala agentúre Focus vypracovať reprezentatívny prieskum s otázkou, aká je výška najnižšej mzdy, za ktorú sú respondenti ochotní pracovať. Respondenti mali uviesť, koľko je pre nich minimálny hrubý mesačný plat, za ktorý sú ochotní sa zamestnať na trvalý pracovný úväzok. Spomedzi ekonomicky aktívnych respondentov najväčšia skupina deklaruje, že sú ochotní pracovať, ak mesačne zarobia od 500 do 599 eur v hrubom.
 
 
Viac ako pätina ľudí teda hovorí, že stačí, ak budú zarábať približne o dvesto eur mesačne menej, ako je priemerná mzda na Slovensku. Dohromady je ľudí, ktorí sú ochotní pracovať za menej ako priemernú mzdu, 58%. Približne 6% ľudí by pracovalo aj za nižšiu ako zákonom stanovenú minimálnu mzdu, ktorá v roku 2012 bola 327 eur. Naopak každý desiaty človek na Slovensku chce pracovať v prípade, že bude zarábať aspoň 1000 eur mesačne. Priemerná mzda podľa Štatistického úradu bol 781 eur  v prvom polroku 2012.
 
    
 

Viac na výplatnej páske sa očakáva za vysokú školu

Podiel respondentov v najčastejšie uvádzanom platovom intervale (500 – 699 eur mesačne) je porovnateľný, ak sa v prieskume pýtali ľudí so základným vzdelaním, stredoškolským vzdelaním bez maturity či s maturitou. Platí, že čím má človek vyššie vzdelanie, predpokladá, že bude zarábať viac. Výraznejší rozdiel v platových nárokoch je v skupine ľudí s vysokou školou.
 
Necelá polovica vysokoškolsky vzdelaných ľudí predpokladá, že by mala zarábať aspoň 700 a ďalšia pätina ľudí s vysokoškolským titulom si myslí, že by mala mesačne zarábať viac ako 1000 eur. „Je zaujímavé, že veľká skupina aj medzi ľuďmi so základným vzdelaním, približne desať percent, je ochotná pracovať za 1000 a viac eur mesačne,“ povedala generálna riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.
 

 

 

Študenti odhadujú svoj plat podobne ako podnikatelia

Viac ako tisíc eur mesačne očakáva za svoju prácu 12 % ľudí, ktorí uviedli, že patria do kategórie nekvalifikovaní manuálni pracovníci, 7% spomedzi kvalifikovaných manuálne pracujúcich ľudí, 24% tvorivých odborných pracovníkov a 20% živnostníkov alebo podnikateľov. „Rovnaký podiel ľudí s platovými nárokmi nad 1000 eur, ako je medzi podnikateľmi a živnostníkmi, je v skupine študentov,“ povedala Ivana Molnárová, riaditeľka Profesie.
 
Študenti najčastejšie ako predpokladaný plat očakávajú 600 až 699 eur mesačne. Ľudia, ktorí sú v súčasnosti nezamestnaní, najčastejšie deklarujú, že sú ochotní pracovať za 400 až 600 eur.
 

Muži chcú zarábať viac

Pri porovnaní platov, za aký chcú pracovať muži a za aký plat chcú pracovať ženy, majú vyššie nároky muži. Nadpriemerne chce zarábať necelá tretina mužov, kým spomedzi žien chce viac ako 799 eur mesačne zarobiť iba každá štvrtá.
 

V Bratislavskom kraji viac ako 1000 eur mesačne očakáva 17% ľudí

Najvyššie očakávania mesačného platu sú v Bratislavskom kraji, kde je nadpriemerne silná skupina, ktorá je ochotná pracovať za 1000 a viac eur mesačne (17%). V Košickom kraji je nadpriemerne silno zastúpená skupina, ktorá je ochotná pracovať za najnižší plat 200-400 eur (14%). Prekvapivo v Banskobystrickom kraji žije 20% obyvateľov, ktorí sú ochotní pracovať za 1000 a viac eur mesačne, čo je väčší podiel ako v Bratislavskom kraji.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X