Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Dlžníci na poistení už budú mať nárok na úhradu celej zdravotnej starostlivosti

Dlžníci na poistení už budú mať nárok na úhradu celej zdravotnej starostlivosti
Koláž: Podnikam.sk
17. marca 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Zmeny prešli v novele zákona o zdravotnom poistení.

Dlžníci a neplatiči už nebudú v jednom vreci

Samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré splácajú svoje podlžnosti na zdravotnom poistení (ak mali dlhy v zdravotnej poisťovni), budú i naďalej vedené ako dlžníci, avšak po novom majú mať nárok na úhradu celej zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. V súčasnosti platí, že hoci živnostník dlžnú sumu zdravotnej poisťovni riadne spláca, tá je povinná mu zaplatiť len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, na úhradu plánovanej operácie či kúpeľnej liečby nárok nemá.  A ako zistiť dlh v zdravotnej poisťovni? Najlepšie osobne sa informovať.

Zmena prešla v rámci novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú v utorok schválil parlament. Na súčasný stav a komplikácie, ktoré spôsobuje živnostníkom so splátkovými kalendármi, ako neuhrádzanie liečby či liekov, upozornil pred časom nezaradený poslanec Martin Chren. Poukazoval na to, že dlžníci a neplatiči sú hádzaní do jedného vreca.

„Živnostníci, ktorí tvrdo pracujú, avšak nemajú v priemere niekoľko sto eur na to, aby nedoplatok okamžite vyrovnali, si dohodli so zdravotnými poisťovňami splátkové kalendáre. Poctivo svoj dlh splácajú, rozvrhli si splátky nedoplatku, ktorý vznikol kvôli zvýšeniu odvodov vlády Roberta Fica na niekoľko mesiacov a zrazu teraz po troch mesiacoch im zdravotné poisťovne začínajú prestávať preplácať liečbu a lieky,“ uviedol ešte koncom minulého roka Chren.

Problém je podľa Chrena v tom, že sa v roku 2013 znížili koeficienty, z ktorých sa vypočítavajú zdravotné odvody. Tie sa potom odzrkadlili v ročnom zúčtovaní poistného, ktoré poistenci obdržali v roku 2014 a tak bolo mnoho živnostníkov nútených podlžnosti z ročného zúčtovania riešiť pomocou splátkových kalendárov. Tak sa však dostali na zoznam dlžníkov poisťovne im následne mohli zrušiť plánované operácie, kúpeľnú liečbu či neuhradiť lieky.

Zmeny v námietkach voči výkazu nedoplatkov

Aj ďalšie opatrenie rezortu zdravotníctva sa dotýka zdravotných poisťovní. MZ chce, aby boli povinné zaoberať sa všetkými námietkami voči výkazu nedoplatkov, ktoré boli podané v zákonnej lehote, a to bez ohľadu na to, či obsahujú dôvod podania alebo nie, respektíve či dôvod ich podania považuje poisťovňa za relevantný alebo nie.

Ako MZ tvrdí, reaguje tak na prípady z praxe, kedy platitelia poistného podajú námietky, ktoré sú síce vecné, avšak zdravotná poisťovňa ich bez uvedenia dôvodu neakceptuje a nezaoberá sa nimi. Následne podľa ministerstva poisťovňa výkaz nedoplatkov správoplatní a odstúpi na súdne vymáhanie, čím uprie právo poistenca na prípadnú nápravu na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Poslanci schválili viac kompetencií pre všeobecných lekárov

Do legislatívy sa tiež doplnilo ustanovenie, ktoré splnomocňuje všeobecných lekárov na výkon dispenzárnej starostlivosti. Ide o systematické sledovanie pacienta s chronickou chorobou v stabilizovanom stave, s cieľom dlhodobej stabilizácie zdravotného stavu, čím sa predchádza jeho zhoršeniu.

Dispenzarizácia zahŕňa pravidelné vyšetrenia a nastavenie liečby. V súčasnosti ju vykonávajú len špecialisti. Aké konkrétne diagnózy budú spadať pod dispenzár všeobecného lekára, ministerstvo ešte nezadefinovalo, už teraz však konštatuje, že pôjde len o niekoľko vybraných chorôb. Určí ich po diskusii s odborníkmi.

Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. mája 2015. Legislatívu ešte musí podpísať prezident.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X