Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Do penzie sa v budúcnosti možno nepôjde na základe veku

Do penzie sa v budúcnosti možno nepôjde na základe veku
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Rezort práce a sociálnych vecí má do konca roka 2017 vykonať analýzu možností pre zavedenie alternatívy k súčasnému odchodu do starobného dôchodku. 
 
Súčasťou tejto analýzy má byť stanovenie počtu rokov dôchodkového poistenia, nad ktoré nebude ďalšou podmienkou pre nárok na plný starobný dôchodok fyzický vek.
 

Ministerstvo zanalyzuje aj podmienky nároku na predčasný dôchodok

Ministerstvo by tiež malo zanalyzovať možnosti pre zásadné zvýšenie minimálneho počtu rokov dôchodkového poistenia potrebných pre nárok na plný starobný dôchodok až na úroveň 30 rokov. V súčasnosti pri nároku na starobný dôchodok postačuje 15 rokov dôchodkového poistenia.
 
Rezort by súčasne mal pripraviť konštrukciu čiastočného starobného dôchodku. Uvádza sa to v Národnom programe aktívneho starnutia na roky 2014 až 2020, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.
 

 
Ďalšou z navrhovaných zmien by mohlo byť zavedenie možnosti postupného odchodu do dôchodku. Návrh konštrukcie tohto opatrenia má ministerstvo práce a sociálnych vecí pripraviť do konca júna 2017 a do konca roka 2017 zrealizovať informačnú kampaň o tejto možnosti a vykonať prieskum potenciálneho záujmu o tento inštitút. O možnej realizácii tohto zámeru má ministerstvo rozhodnúť na základe výsledkov dopadovej štúdie. Materiál tiež hovorí o zanalyzovaní možností sprísnenia podmienok nároku na predčasný starobný dôchodok, a to do konca budúceho roka. 
 

Sporitelia v treťom pilieri možno pôjdu do dôchodku skôr

Na roky 2014 až 2015 si dal rezort práce a sociálnych vecí za úlohu stanoviť minimálny dôchodok v závislosti od počtu odpracovaných rokov tak, aby sa fyzické osoby, ktoré odpracujú zákonom ustanovený počet rokov neocitli v systéme sociálnej pomoci. Do konca roka 2017 má ministerstvo tiež stanoviť optimálne podmienky vyplácania doplnkového výsluhového dôchodku zo systému doplnkového dôchodkového sporenia.
 
V rokoch 2014 až 2020 chce ministerstvo práce zanalyzovať možnosti zavedenia novej dávky poskytovanej z doplnkového dôchodkového sporenia, ktorá by bola určená pre občanov v preddôchodkovom veku. Tá by podľa ministerstva umožnila účastníkom tretieho dôchodkového piliera odísť skôr z pracovného trhu a financovať svoje životné náklady súkromnými prostriedkami z osobného účtu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X